V Bratislave sa konali Dni architektúry, návštevníci si prezreli Hotel Tulip house, Redutu či ateliér vo vodnej veži.
BRATISLAVA. Reduta, synagóga na Heydukovej ulici, funkcionalistická vila či vodná veža prerobená na ateliér. Tieto a ďalšie nedávno rekonštruované budovy boli cez víkend protagonistami Dní architektúry.
Siedmy ročník tohto podujatia venovaný téme "Staré novým" bol zameraný na príklady kvalitných rekonštrukcií historických budov.
Ide o tému, ktorá v spoločnosti v poslednej dobe rezonuje.
Historická hodnota aj nový rozmer
Skĺbiť predstavy majiteľov, architektov, pamiatkového úradu, odbornej aj laickej verejnosti nebýva jednoduché.
Ústav architektúry SAV, ktorý akciu organizoval, ukázal pozitívne príklady, pri ktorých sa architektom podarilo zachovať ich historickú hodnotu a prípadne ich obohatiť o ďalší rozmer.
Počas troch dní si návštevníci prezreli secesný Hotel Tulip house, citlivo zrekonštruovanú prvorepublikovú vilu, ateliéry v rodinnom dome aj v industriálnej vodnej veži, vilku v Horskom parku, budovu City Gate s divadlom DPOH, Redutu, átrium Filozofickej fakulty Univerzity Komenského, dom smútku od architekta Fridricha Weinwurma na ortodoxnom židovskom cintoríne aj synagógy v Bratislave a Žiline.
Sprevádzali autori rekonštrukcií
Pridanou hodnotou jednotlivých prehliadok bolo, že po budovách sprevádzali väčšinou samotní autori rekonštrukcií.
Návštevníci tak dostali informácie z prvej ruky, architekti ich povodili po verejnosti bežne neprístupných zákutiach budov a porozprávali, s akými nečakanými problémami sa pri svojej práci stretli a ako ich vyriešili.
Záujemcovia sa tak dozvedeli napríklad o tom, že štuková výzdoba v Redute bola pôvodne "pozlátená" iba zmesou cínu a medi, aké prekážky môžu pri obnove predstavovať súčasné bezpečnostné normy alebo na čo všetko mysleli architekti už pri navrhovaní budov na začiatku 20teho storočia.