BRATISLAVA. Detských pacientov s diabetom budú v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave liečiť v nových ambulanciách diabetologického centra. Ambulancie modernizovali za 78-tisíc eur s pomocou Občianskeho združenia Diador.
Pacientov budú liečiť v dvoch ambulanciách pre deti a mladých dospelých. Súčasťou nových priestorov sú aj samostatné edukačné miestnosti pre edukačnú sestru a asistentku výživy, informovala hovorkyňa Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Dana Kamenická.
Prostredie je dôležité
"Veľmi nás teší, že deťom s diabetom, ktorých počet nielenže z roka na rok stúpa, ale aj ich výskyt sa posúva do stále nižších vekových kategórií, môžeme zvýšiť komfort liečby. Liečba u týchto detí je celoživotná a prostredie je veľmi dôležité," povedal riaditeľ Detskej fakultnej nemocnice Ladislav Kužela.
V ambulanciách diabetologického centra lekári ročne vyšetria viac ako 4 500 detských pacientov. Okrem detí s Diabetes mellitus všetkých typov v centre liečia aj pacientov s poruchami glukózovej tolerancie, renálnymi glykozúriami a hypoglykemické, život ohrozujúce stavy.
V evidencii majú viac ako 850 detí z celého Slovenska.
Diabetes mellitus je závažné autoimunitné ochorenie. "Keď som pred 30 rokmi nastupoval ako mladý lekár, mali sme na Slovensku 2,8 nových prípadov na 100-tisíc detí, dnes máme 20,3," povedal primár I. detskej kliniky pre diabetologické centrum Ľubomír Barák.
Príčiny nárastu skúmajú
Ak sa hodnotí percentuálny nárast nových pacientov s diabetom oproti predchádzajúcemu roku, je Slovensko spolu s Českou republikou, Maďarskom a Rakúskom na čele tohto rebríčka v Európe.
"Rastie to enormným tempom a príčinu nepoznáme. Pri diabetes 2. typu je rizikovým faktorom obezita aj nesprávna životospráva. Pri 1. type však tieto faktory nehrajú žiadnu úlohu. Odborníci na celom svete sa snažia dopátrať, prečo sledujeme takýto nárast ochorenia, ale zatiaľ bez výsledku," povedal Barák.
Počet detí s Diabetes mellitus 1. typu nielen narastá, ale postupne sa presúva do nižších vekových kategórií.
Kým v minulosti sa najčastejšie vyskytoval v pubertálnom veku medzi 14. až 16. rokom, v súčasnosti je to už medzi 10. až 12. rokom. "Stále častejšie sa nám objavujú aj nové prípady u detí pod šesť rokov, čo kedysi bola obrovská rarita," povedal Barák.