BRATISLAVA. Nehodnotný, chybný, neoriginálny prvoplánový. Aj taký je brak. Akcia pod týmto názvom chce však ukázať pravý opak.
Bratislavský knižný festival BRaK má predstaviť to najlepšie, čo sa v knižnej tvorbe u nás i v okolitých krajinách urobilo.
Podujatie, ktoré má za sebou takzvanú nultú edíciu a je akousi oslavou peknej knihy, zaplní na tri dni Pisztoryho palác na Štefánikovej. Štartuje v piatok 30. mája o 10tej.
Vydaj si sám
BRaK
Festival
30. máj – 1. jún – Pisztoryho palác;
čítania, koncerty, workshopy, knižný trh, výstav a, zahraniční hostia, diskusia;
40 malých a stredných vydavateľstiev.
Do paláca sa na víkend nasťahujú rôzne malé a stredné vydavateľstvá, ktoré organizátori v rámci podmienky „nebrakovosti“ vybrali. Dokopy sa ich má na trojdňovej predajnej výstave a knižnom trhu predstaviť štyridsať.
Okrem slovenských prídu aj z Čiech, Maďarska a Poľska a nebudú to len klasické vydavateľstvá, ale priestor dostane aj self-publishingová sekcia, čiže taká, kde si knihy vydávajú sami.
Ponorenie do rozprávky
BRaK sa má knihe venovať komplexne. Nepredstavia sa tu teda len hotové produkty – knihy, ale ukážu sa aj autori, dokonca i spisovatelia z okolitých krajín, grafici. Príde napríklad český spisovateľ Michal Ajvaz, ktorého knižka Lucemburská zahrada získala prestížnu cenu za najlepšiu českú knihu roka Magnesia litera aj ilustrátori s výstavou. Diskutovať sa má o súčasnej cestopisnej literatúre.
Program vyjde z paláca aj na nádvorie, do záhrady s kaviarňou a nebude len pred dospelých a len o knihách.
Umelci Pavol Čejka a Tomáš Klepoch chcú deti, a prípadne aj dospelých, naučiť grafickú techniku linoryt, ktorá sa používa už sto rokov, s Robom Rotttom sa bude dať ponoriť do Hlbokomorských rozprávok, z ktorých má herec čítať. Deťom by malo zahrať divadlo, ostatným zas skupiny Kolowrat či Kosa z nosa.