BRATISLAVA. Stavebníci bytových domov Domino na Jasovskej ulici v bratislavskej Petržalke musia pred pokračovaním stavebných prác čakať na právoplatné rozhodnutie o dodatočnom povolení stavby.
Ako informovala petržalská hovorkyňa Michaela Platznerová, po tom, ako stavebný úrad oznámil pokračovanie konania o dodatočnom povolení stavby Domino všetkým dotknutým orgánom a účastníkom konania, 29. apríla uplynula lehota na podanie pripomienok a námietok.
Stavbu sporného Domina majú zastaviťČítajte
Vlastníci podali pripomienky a námietky
"Vlastníci bytov a nebytových priestorov využili možnosť podať pripomienky a námietky. Tie stavebný úrad v čo najkratšej lehote vyhodnotí," informovala Platznerova a dodala, že v stavebných prácach môžu stavebníci pokračovať len na základe právoplatného rozhodnutia o dodatočnom povolení stavby.
V súvislosti so stavbou Domino vydal petržalský stavebný úrad rozhodnutie o jej zastavení 31. januára. Ako vtedy informovala Platznerová, stavebný úrad využil možnosť, ktorú mu dáva stavebný zákon, ak právnická osoba nedbá na výzvu orgánu štátneho stavebného dohľadu, a to vydať rozhodnutie, ktorým nariadi urobiť nápravu a zastaviť práce.
Starosta Petržalky Vladimír Bajan následne 25. februára povedal, že nevylučuje, že Domino je v súlade so zákonom.
"Skôr, ako sa k tomu vyjadrím, potrebujem vidieť spisy, ktoré sú na okresnom úrade. Môže sa stať, že stavba bude v súlade so stavebným aj územným rozhodnutím," povedal koncom februára Bajan a dodal, že stavba je v súlade s územným plánom a nielen občania, ale aj investor má svoje práva, ktoré chce využiť.
Starosta Petržalky sa tiež vyjadril, že podobné prípady sa môžu opakovať často, ak mesto bude predávať pozemky ako doteraz.
"Ak mesto vyhlási verejnú súťaž na predaj pozemku bez toho, aby sme regulovali, čo v tom území chýba, môže tam investor postaviť hocičo v súlade s územným plánom. Stavebný úrad potom nemá ako zastaviť túto stavbu," povedal Bajan, podľa ktorého je riešením, aby sa definovala funkčnosť územia ešte pred predajom.
Štátny stavbný dohľad
Ako informovala Petržalka na svojej oficiálnej internetovej stránke ešte v decembri minulého roka, po začatí stavebných prác urobil petržalský stavebný úrad z vlastnej iniciatívy štátny stavebný dohľad.
Hlavný štátny stavebný dohľad uskutočnila na podnet obyvateľov aj Slovenská stavebná inšpekcia. Oba dohľady zhodne konštatovali, že stavebník vytýčil stavbu v rozpore so záväznou podmienkou.
Kontrolou zistili rozdiel vo vzdialenosti medzi novou stavbou od bytových domov Jasovská 2 – 12 danou územným rozhodnutím a skutočnou vzdialenosťou medzi budovami. Rozhodnutie o zastavení stavby Domino žiadali najmä vlastníci bytov z domu na Jasovskej ulici 2-12, ktorí k tomu vyzývali petržalský stavebný úrad.
Informovala o tom jedna z vlastníčok bytov na Jasovskej ulici Monika Voleková s tým, že existuje podozrenie, že stavebník stavia nad rámec schváleného stavebného povolenia.
Obyvatelia domu na Jasovskej ulici okrem iného vyzývali aj Okresný úrad Bratislava – odbor výstavby a bytovej politiky a Oddelenie štátneho stavebného dozoru, aby rozhodli o podnete vlastníkov bytov na Jasovského a preskúmali rozhodnutie o povolení stavby, o zmene stavby pred dokončením a rozhodli o zastavení prác predbežným opatrením. Voleková o tom informovala počas protestu pred rozostavaným objektom v sobotu 1. februára.
Na zasadnutí zastupiteľstva 25. februára vystúpil aj Miroslav Skovajsa, konateľ spoločnosti Aquaterm s.r.o., ktorá na Jasovskej stavia bytové domy spolu so spoločnosťou Subcentro s.r.o. Ako uviedol Skovajsa, spoločnosti rešpektovali rozhodnutie o zastavení stavby.
"Dúfame, že nájdeme kompromis. Máme právnu analýzu, že postupujeme v súlade so zákonom," povedal koncom februára Skovajsa a dodal, že chybu urobil úradník, ktorý pripojil k územnému rozhodnutiu nesprávny výkres a celá stavba je v súlade s tým, čo bolo v stavebnom povolení.
Vývoj stavby Domino
Rozhodnutie o umiestnení stavby vydalo v roku 2007 ešte bývalé vedenie Petržalky a právoplatnosť nadobudlo pred viac ako tromi rokmi. Mestská časť následne vydala 27. októbra 2011 rozhodnutie o povolení stavby, ktoré vychádzalo z rozhodnutia o jej umiestnení a ďalších vyjadrení a stanovísk. Pôvodne tu mali byť byty, nájomné bývanie pre seniorov, ale aj hotel.
Dnes tu podľa vedenia Petržalky majú byť len byty a nájomné bývanie pre seniorov. Aktivisti v minulosti pri stavbe Domino upozorňovali na to, že konateľom firmy, ktorá je autorom projektu, je Ján Franz, pričom jeho manželka Miroslava Franzová je poverená vedením oddelenia územného konania a stavebného poriadku v Petržalke.
Podľa petržalského starostu Vladimíra Bajana Franzová v čase, keď investor požiadal o rozhodnutie o umiestnení stavby, ani v čase, keď požiadal o vydanie stavebného povolenia, nepracovala na stavebnom úrade.
"Do pracovného pomeru nastúpila ako referentka stavebného úradu 15. apríla 2011, to znamená, že aj v čase vydania stavebného povolenia bola len referentkou, ktorá daný spis v agende nemala," uviedol Bajan. Aktivisti rovnako upozorňovali aj na to, že projekt navrhoval starostov brat Marián Bajan.
"Môj brat je architekt, ktorý pre súkromných investorov, nie pre mestskú časť, na základe normálneho obchodného vzťahu vypracúva projekty pre stavby. Je architekt, preto robí projekty k stavbám a investori dávajú svoje stavby na posúdenie stavebnému úradu. Stavebný úrad nemôže nekonať a ani nemôže konanie postúpiť inému stavebnému úradu len preto, že projekt pre stavbu pripravil príbuzný či známy starostu," vyjadril sa starosta Bajan.