SME

Slovenskí mladí získali viacero medailí na medzinárodných hrách

Organizátorom hier PGSI 2014 boli Saleziáni dona Bosca, ktorí si aj týmto spôsobom pripomínajú 90. výročie príchodu prvých saleziánov na Slovensko. Zúčastnilo sa vyše tisíc mladých športovcov.

Hier sa zúčastnilo 893 zahraničných a 133 slovenských športovcov.Hier sa zúčastnilo 893 zahraničných a 133 slovenských športovcov. (Zdroj: PGSI 2014)

BRATISLAVA. Slovensko získalo dve zlaté a štyri strieborné medaily na Medzinárodných saleziánskych športových hrách PGSI 2014. Hry sa skončili v pondelok.

"Slovensko, ďakujeme - úžasný zážitok. Týmito slovami sa lúčili športovci z jedenástich krajín na záverečnom ceremoniáli hier, ktoré sa konali od 1. mája na bratislavských Pasienkoch," uviedol hovorca hier Peter Novák.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zastúpené krajiny reprezentovalo 893 zahraničných a 133 slovenských chlapcov a dievčat v kategóriách do 16 a do 18 rokov. Až 716 účastníkov malo menej ako 18 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

"Bojujeme o dušu, na ihrisku aj v živote - to bolo mottom týchto hier a účastníci ho naplno prežívali," dodal Peter Novák.

Dve zlaté a štyri strieborné

Športovci odohrali na jedenástich ihriskách v športových disciplínach futbal, futsal, volejbal, basketbal a stolný tenis viac ako 340 zápasov. Slovensko v nich zaznamenalo zatiaľ najväčší úspech v histórii hier, keď získalo dve zlaté a štyri strieborné medaily.

Zlato získala reprezentantka v stolnom tenise v kategórii starších dievčat a futbalové mužstvo mladších chlapcov.

Striebro vybojovali volejbalistky v kategórii staršie dievčatá, futbalové mužstvo starší chlapci, futsalové mužstvo mladší chlapci a reprezentantka v zmiešanej štvorhre v stolnom tenise.

"Teším sa z veľmi pozitívnych reakcií športovcov, ktorí ocenili vysokú úroveň organizácie a priebehu týchto hier. Nemenej veľkú radosť mám aj z dosiahnutého výsledku slovenských športovcov," povedal Rado Rumanovič zo Slovenskej provincie Saleziánov dona Bosca, ktorý bol zároveň aj riaditeľom hier PGSI 2014.

SkryťVypnúť reklamu

Desiatky tímov z Európy

Celkovo sa na hrách zúčastnilo 90 tímov z Rakúska, Belgicka, Česka, Chorvátska, Talianska, Nemecka, Poľska, Portugalska, Slovinska, Španielska a domáceho Slovenska. Krajiny zastupovalo 36 európskych miest, z tých známejších napríklad Lisabon, Antverpy, Praha, Essen, Valencia, Záhreb, Turín, Varšava či Rím.

Hry PGSI 2014 ponúkli účastníkom okrem športového zápolenia aj duchovné aktivity, teda každodenné sväté omše vo viacerých jazykoch, meditácie a modlitby, ale aj kultúrne vyžitie v podobe výletu loďou na Devín či prehliadku hlavného mesta.

Organizátorom hier PGSI 2014 boli Saleziáni dona Bosca, ktorí si aj týmto spôsobom pripomínajú 90. výročie príchodu prvých saleziánov na Slovensko (september 1924).

Hry podporili aj viacerí slovenskí športovci, napríklad Marek Hamšík, Zuzana Štefečeková, Alfonz Juck, Martin Rančík, Lucia Kupčíková, Matej Beňuš či Samuel Piasecký.

SkryťVypnúť reklamu

"Nasledujúci XXVI. ročník PGSI sa bude konať v talianskom Turíne - symbolicky, pretože saleziáni na celom svete oslávia 200 rokov od narodenia svojho zakladateľa sv. Jána Bosca, ktorý pôsobil a zomrel práve v Turíne," uzavrel Peter Novák.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. IAD Investičný Realitný Fond: Kooperativa mieri do Twin City C
  2. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke
  3. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  4. Čo bude toto leto in?
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. IAD Investičný Realitný Fond: Kooperativa mieri do Twin City C
  2. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo?
  3. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke
  4. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  5. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  6. Čo bude toto leto in?
  7. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  8. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 470
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 841
  3. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 6 465
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 639
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 4 155
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 345
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 943
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 450
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 399
  2. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 8 548
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 436
  4. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 8 134
  5. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 136
  6. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/ 6 071
  7. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode. 6 021
  8. Vladimír Bojničan: Z výkalov bič neupletieš – ani keby opozícia zrovna začala znášať zlaté vajíčka 5 715
  1. Marian Nanias: Jadrové zbrane – versus - Umelá Inteligencia.
  2. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  3. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  4. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  5. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  6. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  7. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  8. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
SkryťZatvoriť reklamu