BRATISLAVA. Bratislavské Gymnázium Laca Novomeského si tento rok pripomína 50. výročie svojho založenia.
Tomášička, ako sa gymnáziu hovorí, si za roky pôsobenia získala veľmi dobré meno nielen v hlavnom meste, ale aj po celom Slovensku. Jej zriaďovateľom je Bratislavský samosprávny kraj.
Vznik a vývoj gymnázia
Škola vznikla 1. septembra 1964 ako Stredná všeobecnovzdelávacia škola Bratislava - Ružinov. Začínala s dvojakým zameraním všeobecný variant a variant matematicko-fyzikálny.
Vyučovali sa tu aj základy poľnohospodárskej a strojárskej výroby. Avšak už po roku sa jej zameranie zmenilo na humanitné a prírodovedné, popri klasických predmetoch sa čoraz viac orientovala na rozšírenú výučbu cudzích jazykov, najmä francúzštiny a angličtiny.
V školskom roku 1969/70 sa postupne realizoval prechod trojročnej SVŠ na štvorročné gymnázium. Stala sa fakultnou školou pre Filozofickú fakultu UK, neskôr aj pre Fakultu telesnej výchovy a športu a ďalšie.
Po presťahovaní školy do nových priestorov sa postupne dorábali laboratóriá, odborné, najmä jazykové kabinety, špecializované učebne, telocvičňa, vlastný bazén, jedáleň a ďalšie exteriérové priestory okolo školy.
Kredit školy z roka na rok rástol a bol čoraz väčší záujem o štúdium v tomto zariadení. V školskom roku 1976/77 škola získala názov Gymnázium Laca Novomeského.
Celonárodná literárna a novinárska súťaž
Zmena sa odzrkadlila aj v tom, že škola začala organizovať celonárodnú literárnu a novinársku súťaž pre žiakov stredných škôl zameranú na vlastnú tvorbu mladých ľudí.
S mnohými menami absolventov školy sa preto dodnes neraz môžeme stretnúť na knižných pultoch alebo na stránkach novín, či časopisov.
V 80. rokoch mala škola už nezastupiteľné miesto v povedomí bratislavskej verejnosti. Rastúce nároky na kvalitu výučby sa prejavili aj v stále stúpajúcom počte jej absolventov prijatých na vysokoškolské štúdium.
Jedným z absolventov gymnázia je aj súčasný, zvolený riaditeľ školy Norbert Kyndl. Za celé roky existencie gymnázia mala škola len dvoch riaditeľov, čo je svojím spôsobom na Slovensku rarita.
"Pomyselné žezlo som prevzal po prvom riaditeľovi Jozefovi Filanovi, ktorý tu pôsobil 27 rokov, až do roku 1991. Nebolo to pre mňa ľahké rozhodnutie," povedal Kyndl.
"Prijať zodpovednosť za mladých ľudí, ich odbornú prípravu, morálnu zrelosť a ľudskú hodnotu, zodpovednosť za učiteľov, ktorí s láskou a profesionalitou napĺňajú svoje učiteľské poslanie to je veľký záväzok. Naši absolventi s odstupom času i súčasní študenti však môžu najlepšie posúdiť, ako sa nám ich podarilo a darí pripraviť na ďalší život," dodal.