BRATISLAVA. Tri najväčšie slovenské univerzity budú opäť pretekať na regatách na Dunaji. Preteky Univerzitná regata Bratislava sa budú po druhý raz konať v sobotu 3. mája.
Preteky osemveslíc s posádkami študentov a zamestnancov troch najväčších bratislavských univerzít – Univerzity Komenského, Slovenskej technickej univerzity a Ekonomickej univerzity, prilákali minulý rok množstvo Bratislavčanov.
Tradíciu budujú
Zatiaľ čo slovenské univerzity tradíciu ešte len budujú, vo Veľkej Británii sa takéto preteky konali medzi Oxfordom a Cambridgeom už po 160. raz.
Posádky odštartujú o 15:00 z Devína. Ich súboj budú môcť diváci sledovať na obrazovke na Námestí M. R. Štefánika pri obchodnom centre Eurovea vďaka kamerám na sprievodnej lodi a na reštaurácii na Moste SNP. Finále bude možné pozorovať naživo z brehu Dunaja z Námestia M. R. Štefánika, kde bude cieľ.
„Pevne verím, že minuloročná víťazná trofej, ktorá je putovnou výhrou, zostane i naďalej na svojom čestnom mieste u nás na univerzite,“ povedal rektor Univerzity Komenského v Bratislave Karol Mičieta.
Aj kultúrny program
Univerzitná regata 2014 sa rovnako ako minulý rok koná pod záštitou primátora Bratislavy Milana Ftáčnika.
Okrem pretekov osemveslíc na Dunaji si študentské družstvá aj tento rok zmerajú sily vo veslovaní na trenažéroch - v Malej regate a pribudnú zápasy v minifutbale. Do týchto súbojov sa zapoja aj tímy z ďalších bratislavských vysokých škôl.
Od 13:00 sa na Námestí M. R. Štefánika začne kultúrny program škôl.
Predstavia sa vysokoškolské súbory Technik Slovenskej technickej univerzity, Gymnik Univerzity Komenského a Ekonóm Ekonomickej univerzity. Tanečné predstavenie chystá opäť aj Vysoká škola múzických umení.
O 16:00 si najrýchlejšia posádka Univerzitnej regaty prevezme víťaznú trofej - putovný pohár.