Združenie Oživenie Kapitulskej ulice chce časť domov v uličke sprístupniť natrvalo.
BRATISLAVA. Je v srdci Bratislavy, no aj keď býva na ulici rušno, život sa za brány domov zvyčajne nedostane. Dvory na Kapitulskej ulici boli doteraz neprístupné.
Krátko po desiatej ráno 1. mája sa to zmenilo. Mnohí majitelia a nájomníci stavieb pri Dóme svätého Martina otvorili brány a ukázali Bratislavčanom aj turistom dvory historických domov počas podujatia Kapitulské dvory. Zakrátko bola Kapitulská plná ľudí.
Plátno si tam rozložil maliar s baretkou na hlave, na chodníku sedel aj harfista v historickom kostýme.
„Kapitulská ulica je jednou z najstarších ulíc v Bratislave, vznikla po presunutí kapituly a kostola z Hradu do podhradia začiatkom 13. storočia,“ hovorí sprievodkyňa Zuzana Godárová, ktorá vo štvrtok prešla Kapitulskú niekoľkokrát.
Patria väčšinou cirkvi
Godárová vysvetľuje, že kapitula je zbor kanonikov, teda vyššie postavených kňazov. Keďže sa často venovali vede, na tejto ulici bolo napríklad skriptórium, čiže pisáreň, či škola.
„Kanonické domy sú väčšinou s gotickými základmi, boli viackrát prestavané.“ Mnohé z nich schátrali za socializmu.
Veľká časť domov je zrekonštruovaná alebo sa ich oprava chystá. Rekonštrukcia je však zložitá, ide o pamiatky. V súčasnosti patrí väčšina budov na tejto ulici cirkvi.
Na ulici je napríklad aj dom Albrechtovcov, v ktorom žil významný bratislavský hudobník Alexander Albrecht. Tento dom sa snaží opraviť a oživiť občianske združenie Albecht forum.
Výraznou budovou na Kapitulskej je aj chátrajúci Esterházyho palác, korý na obnovu len čaká. Ľubomír Boháč z organizujúceho združenia Oživenie Kapitulskej hovorí, že majitelia majú spracovaných viacero nápadov na jeho využitie a naznačuje, že by ho mohli začať opravovať.
Trhy s umením
Otvorený bol aj dvor domu, v ktorom sídli Konferencia biskupov Slovenska.
V podjazde za jeho bránou si ľudia mohli vybrať z kníh z archívu. Dobrovoľné príspevky za ne dostane združenie Oživenie Kapitulskej ulice.
Boháč zo združenia hovorí, že sa chcú vyhnúť prílišnej komercii, oživenie ulice by malo stáť na aktivistickom princípe. „Chceme z toho urobiť uličku umenia a histórie, aby sa trocha odlišovala,“ vraví.
Chceli by postupne sprístupniť niektoré zaujímavé priestory a na jeseň plánujú trhy zamerané na umenie. Zároveň budú žiadať mesto, aby na ulici obnovilo dlažbu.