BRATISLAVA. Generálny investor Bratislava dokončuje nájomný bytový dom na Čapajevovej ulici v bratislavskej Petržalke.
Nájomný bytový dom bude prvý v tomto volebnom období v Bratislave, pričom s jeho prípravou začali už v minulom volebnom období.
Hotový by mohol byť v septembri tohto roku. Novostavba bytového domu s deviatimi nadzemnými podlažiami bude mať 48 bytov, okrem domu vybudujú aj parkovisko so 68 miestami. Na dnešnom brífingu to povedal primátor Bratislavy Milan Ftáčnik.
Nájomné bývanie
"Je to pre nás symbol zmeny filozofie mesta v oblasti nájomného bývania. Mesto chce byť aktívnejšie vo výstavbe nájomných bytových domov," povedal Ftáčnik, podľa ktorého je bývanie aj zodpovednosťou mesta, pričom najčastejšie požiadavky ľudí na Dni otvorených dverí sú spojené práve s bývaním.
Ako primátor dodal, pripravené sú aj ďalšie dva projekty. Bytové domy by mali postaviť aj Pri Habánskom mlyne neďaleko Patrónky a v Dúbravke.
Vedúca Generálneho investora Bratislava Dana Zálešáková uviedla, že bytový dom na Čapajevovej bude mať 16 jednoizbových bytov, zvyšné byty sú dvojizbové a majú pripravený aj jeden byt pre imobilných. Stavenisko odovzdali v máji minulého roka, kolaudáciu očakávajú v septembri tohto roka.
Finančné náklady sú do dvoch miliónov eur. Z toho 461 350 eur je dotácia Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.
Mesto eviduje podľa primátora Ftáčnika približne 1 200 žiadostí o nájomné byty. "Množstvo ľudí sa však zatiaľ neuchádza o byt. Takže približne 1 000 žiadostí a 500 reštituentov. Celkovo teda potrebujeme 1 500 bytov, tu máme prvých 50. Je to malý krok, ale dôležitý," povedal Ftáčnik a dodal, že za uplynulých 10 rokov mesto postavilo bytové domy s 237 bytmi.
Ftáčnik chce zrýchliť tempo stavania
Tempo stavania chce Ftáčnik zrýchliť, lebo do roku 2016 má mesto poskytnúť byty pre 500 reštituentov a chce začať prípravu nájomných bytov v rovnakom počte.
"Reštituenti sú samostatná kategória, lebo tieto náklady platí štát. Pri nájomných bytoch využívame prostriedky, ktoré má mesto vo fonde rozvoja bývania. Ten sa plní tým, že predávame pozemky pod bytovými domami a garážami. Nejaké peniaze tam máme, ale pre 500 bytov to nestačí," povedal Ftáčnik s tým, že uvažuje aj o spojení mesta so súkromným sektorom, kde by mesto poskytlo pozemok a súkromník peniaze na výstavbu.
Pre akútnych žiadateľov zriadila podľa primátora sociálna a bytová komisia poradovník, v ktorom je približne 40 ľudí. Osobitný režim funguje v takzvaných bytoch mladej rodiny, ktoré sú určené pre rodiny do 35 rokov.
Podobne to funguje aj so staršími občanmi. Tieto skupiny ľudí čakajú na byty menej, rádovo niekoľko mesiacov. Pri ostatných občanoch je to otázka rokov. Ftáčnik tiež dodal, že mesto neplánuje predávať nájomné byty ľuďom do osobného vlastníctva.
"Musíme ich vybudovať a držať vo forme nájomného bývania," po
vedal primátor, podľa ktorého sa nájomníci v nájomných bytoch nemusia báť nájomnej zmluvy na dobu určitú. Tá nepredstavuje ohrozenie.
Mesto má iba dve požiadavky. Aby ľudia platili nájomné a aby sa správali slušne. Ak to splnia, môže im mesto predlžovať nájom aj do konca života.
Podľa Ftáčnika býva vo Viedni v nájomných bytoch približne 60 percent obyvateľov, priemerne v Európe 35 percent, v Bratislave asi 5 percent ľudí.