BRATISLAVA. Históriu i neznáme zákutia jednej z najstarších bratislavských ulíc - Kapitulskej ulice budú môcť ľudia spoznať vo štvrtok 1. mája. Občianske združenie Oživenie Kapitulskej ulice založené vlastníkmi budov a nájomníkmi na Kapitulskej totiž organizuje podujatie Kapitulské dvory 2014.
Návštevníci sa budú môcť pozrieť napríklad do dvorov a záhrad bývalých kapitulských domov, ktoré tu začali vznikať v 13. storočí ako súčasť Bratislavskej kapituly, informovala hovorkyňa bratislavského magistrátu Daniela Rodinová.
Výstava aj bábkové divadlo
Návštevníci si budú môcť pozrieť napríklad kaplnku v suteréne jedného z domov. V Dome Albrechtovcov bude zase pripravená výstava o význame tejto rodiny pre hudobnú kultúru 20. storočia, návštevníci si budú môcť pozrieť aj fotografie z prestavby tohto domu na kultúrne centrum.
Na bábkové predstavenia do Baxovej veže pozývajú organizátori deti i dospelých. Počas podujatia predstavia aj informačný systém navrhnutý špeciálne pre Kapitulskú ulicu, oddýchnuť si budú môcť návštevníci pri čínskom čaji v čajovni Čajový dom. Dospelí budú môcť navštíviť vínnu pivnicu v Dome Čárskych na Rudnayovom námestí.
Pre amatérskych fotografov je pripravený aj workshop, počas ktorého zdokumentujú celé štvrtkové podujatie.
Na Kapitulskú prídu aj umeleckí maliari či pouliční hudobníci a podujatie ukončí v Katedrále sv. Martina koncert organistky Jany Dzurňákovej.
Prvé gymnázium
Kapitulská ulica vznikala približne v rovnakom čase ako Michalská, zrejme už v prvej polovici štrnásteho storočia.
V stredoveku tu prekvitalo vzdelanie, stála tu prvá škola v meste označovaná ako gymnázium. Chodili do nej kňazi i deti mešťanov.
Neskôr sa sem z Trnavy presťahovala prvá právnická fakulta. Akadémia, ktorá mala okrem toho ešte aj bohosloveckú fakultu, sa stala základom pre vznik Alžbetínskej univerzity, predchodkyne Univerzity Komenského.
Ľudia by však na Kapitulskej márne hľadali napríklad krčmu. Nebola totiž povolená. Nie sú tu ani kaviarne, obchody či firmy, väčšina parciel a domov totiž vždy patrila cirkvi.
V súčasnosti na Kapitulskej sídli bohoslovecká fakulta, kňazský seminár, farský úrad a budova Collegium Emericanum, ktorý pripravoval gymnazistov na štúdium teológie.