SME

Primátor tvrdí, vodári problémom nebudú

Víťazný projekt tendra na most Košická je v rozpore so stavebným povolením. Primátor Jozef Moravčík tvrdí, že to nie je problém. „V súčasnosti rokujeme s vodármi a verím, že dôjde k zmene stavebného povolenia.“ Vodári nesúhlasia s rozširovaním ľavého ...

Víťazný projekt tendra na most Košická je v rozpore so stavebným povolením. Primátor Jozef Moravčík tvrdí, že to nie je problém. „V súčasnosti rokujeme s vodármi a verím, že dôjde k zmene stavebného povolenia.“ Vodári nesúhlasia s rozširovaním ľavého brehu Dunaja, pretože v tej časti je kanalizačný zberač. Pre tento rozpor odmietol riaditeľ spoločnosti Metro Vladimír Kovalčík podpísať zmluvu s víťazom tendra na most Košická – konzorciom okolo Doprastavu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za prieťahy s podpisom zmluvy inicioval primátor jeho odvolanie a v pondelok valné zhromažde- nie spoločnosti Kovalčíka odvolalo.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sme sa dozvedeli, stavebné povolenie bolo vydané až po rozbehnutí tendra, a preto ani nemohlo byť zapracované do súťažných podmienok. Primátor tvrdí, že je to bežná prax. „Podmienky súťaže sa stanovili na základe územného rozhodnutia,“ dodal. Ako povedal námestník primátora František Dej, investor – Metro, si zanedbal svoju povinnosť, pretože táto podmienka vodárov bola známa už vopred. Podľa neho mal investor s týmto obmedzením oboznámiť aj súťažiacich. Kovalčík však tvrdí: „V súťažných podmienkach bolo povinnosťou uchádzača informovať sa o podobných veciach. Dva súťažné projekty do ľavého brehu nešli, zrejme sa informovali.“

Obaja, primátor aj námestník však tvrdia, že podmienky súťaže sa dali vysvetliť viacerými spôsobmi. Dej dodal, že ako člen výberovej komisie sa vždy držal rád medzinárodného konzultanta, ktorý má so stavbou mostov skúsenosti.

SkryťVypnúť reklamu

Na ľavom brehu Dunaja doteraz Metro investovalo 12 miliónov korún. Podľa vedenia mesta preto, lebo už predtým sa počítalo, že bude potrebné breh rozšíriť. Kovalčík, naopak, hovorí, že 12 miliónov korún išlo na dočasnú predkládku vysokotlakového potrubia, ktoré sa vráti späť. „Uvoľnilo sa len miesto pre montážnu plošinu,“ informoval.

Primátor má však pre výstavbu mosta silný argument – bude ho totiž platiť štát a nie mesto. „Mesto by na podobnú stavbu nikdy nenašlo peniaze a most Bratislava potrebuje,“ povedal. Druhým dôvodom, prečo sa snaží stavbu mosta urýchliť, je írska spoločnosť Ballymore. Tá kúpila pás pozemkov okolo Dunaja v Starom Meste. Na časti jej pozemku bude aj stavenisko mosta a to musí stavebník do septembra 2004 uvoľniť, ináč bude mesto platiť penále.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Ako zohnať lístok na biznis event roka s Waynom Gretzkym
  2. S appkou Fumbi zvládneš do krypta investovať do pol hodiny
  3. Hudba, ktorá rozžiari váš event: Stavte na Abba show
  4. Slovenská značka získala Obal roka 2025
  5. Rýchla právna pomoc šetrí čas, nervy aj peniaze
  6. Ak máte ťažkosti s trávením, aj toto môže byť príčina
  7. Prečo sa Kallo opäť rozhodol pre franšízu Kinekusu
  8. Výnimočný víkend v Košiciach: Biela noc priniesla umenie aj chuť
  1. Ako zohnať lístok na biznis event roka s Waynom Gretzkym
  2. S appkou Fumbi zvládneš do krypta investovať do pol hodiny
  3. Rýchla právna pomoc šetrí čas, nervy aj peniaze
  4. Hudba, ktorá rozžiari váš event: Stavte na Abba show
  5. Slovenská značka získala Obal roka 2025
  6. Neuhádol ani jedno číslo a predsa vyhral 100 000 eur
  7. Ak máte ťažkosti s trávením, aj toto môže byť príčina
  8. Prečo sa Kallo opäť rozhodol pre franšízu Kinekusu
  1. Je rozhodnuté. Ceny FéliX brali džemy, hoteliéri aj technológie 10 457
  2. Bratislava sa rozlietala. Karibik aj Ázia sú ešte dostupnejšie 10 229
  3. Ak máte ťažkosti s trávením, aj toto môže byť príčina 7 691
  4. Kliešť môže prekvapiť kedykoľvek, ochorenie hrozí celoročne 3 682
  5. Rekreačným poukazom viete zaplatiť aj kúpele pre starých rodičov 3 232
  6. Prečo sa Kallo opäť rozhodol pre franšízu Kinekusu 3 040
  7. Nivy Tower je medzi top 10 kancelárskymi budovami sveta 2 062
  8. Výnimočný víkend v Košiciach: Biela noc priniesla umenie aj chuť 1 705
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Kušnír: Prečo D2 každé ráno kolabuje
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  4. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  5. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  6. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  7. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  8. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  1. Rastislav Puchala: Konečne dobrá správa o slovenskej ekonomike a spoločnosti vôbec 34 057
  2. Ivan Čáni: „Matovič, Lipšic a Naď už dávno mali sedieť v base.“ 18 584
  3. Jozef Černek: André Rieu – muž, umelec, megaloman, otec. Kráľ gýču. Alebo človek, ktorý spravil vážnu hudbu zábavnou. 13 810
  4. Martin Fronk: Slovenský "Mordor": Podzemný labyrint plný vína, bosoriek a atómových krytov, o ktorom vedel len málokto 9 696
  5. Jozef Maťaše: Toto si Martin Benka nezaslúži! 7 720
  6. Ján Valchár: Niet dňa bez rafinérie (alebo Pray for Hatatitla!) 6 057
  7. Rado Surovka: Rómska otázka ? Huliak to vyrieši. 5 237
  8. Miroslav Daniš: Dymová clona Oskar Rósza 4 916
  1. Karol Galek: Kto nič nerobí nič nepokazí - heslo ministerky Sakovej nás stálo miliardy
  2. Monika Nagyova: V lete som ešte nevedela, či som feministka
  3. Radko Mačuha: "Najväčšia hrozba pre EU nieje Rusko".
  4. Post Bellum SK: Samizdat – symbol vzdoru v čase neslobody
  5. Marcel Rebro: Keď vojna vezme manžela a otca, hory pomáhajú nájsť nádej
  6. Anna Brawne: Pán Pellegrini, že vám tá nenávisť voči LGBTI+ Ľuďom nevadila, keď ste podpisovali tú Ústavu..
  7. Věra Tepličková: Šťastný Deň starých rodičov
  8. Radko Mačuha: Ako som prestal byť rusofilom.
SkryťZatvoriť reklamu