Keďže nejde o byty a obyvatelia nemajú nájomné zmluvy, nemajú právo si byty odkúpiť, tvrdí magistrát.
BRATISLAVA. Zamestnanci štátneho podniku Priemstav roky bývali v budove na ulici Pri Habánskom mlyne. Viacerí z nich si chceli svoje dlhoročné domovy odkúpiť, no to sa nikdy nestalo. Naopak, hrozí im, že budú musieť odísť.
Už niekoľko rokov sa s mestom súdia o to, či budú môcť zostať. Vedenie mesta chce, aby budovu opustili, pretože ju plánuje rekonštruovať.
Domáci sa obrátili aj na ministerstvo hospodárstva, políciu a prokuratúru, minister im dal za pravdu. Ani to im nepomohlo.
Zabezpečili ubytovňu
Ján Kéry s manželkou, ktorí v dome bývajú, opisujú, že začiatkom marca do budovy prišli neznámi ľudia, ktorí nechceli povedať, čo tam robia. „Niečo sa tu deje a my tu bývame oficiálne. Mali by nás informovať, čo sa robí,“ hovorí Kéry.
Zakrátko prišli obyvateľom listy, ktorými ich magistrát informoval o možnosti ubytovať sa počas rekonštrukcie v ubytovni v Novom Meste na Starej Vajnorskej. Mali sa vyjadriť, či ubytovanie zabezpečené mestom prijmú, alebo si sami zabezpečia iné.
Keď sa o ubytovňu viac zaujímali, zistili, že je to súkromná ubytovňa a navyše ju ponúkajú na predaj.
Ubytovňa v novom Meste, v ktorej by mali mať obyvatelia bytovky zabezpečené ubytovanie na dobu rekonštrukcie.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Prevzali aj záväzky
Počas privatizácie v 90. rokoch získal časť podnikového majetku vrátane obytných priestorov Pri Habánskom mlyne bezodplatne bratislavský magistrát.
- rok 1994 – rozhodnutie o privatizácii podniku;
- jún 1994 – exprimátor Kresánek sľúbil odpredaj bytov;
- júl 1994 – byty prešli na mesto;
- rok 1996 – magistrát vyzval nájomníkov na podpísanie krátkodobých zmlúv;
- rok 2009 – magistrát podal na súd desať žalôb o vysťahovanie nájomníkov;
- september 2010 – magistrát podal žiadosť o prestavbu;
- marec 2013 – obyvateľom núkajú ubytovňu.
„Listom z 21. júna 1994 vydal primátor Bratislavy záväzné stanovisko na prevod majetku, kde vyhlasuje, že hlavné mesto prevezme bezplatne do svojho vlastníctva nehnuteľnosti aj ubytovňu Habánsky mlyn,“ informovala hovorkyňa Fondu národného majetku Miriam Žiaková. Toto stanovisko vydal ešte Peter Kresánek.
„Súčasne preberá na seba povinnosť vyplývajúcu zo zákona, podľa ktorého, ak nájomca požiada o prevod vlastníctva bytu, hlavné mesto tento prevod uskutoční do dvoch rokov odo dňa požiadania nájomcu,“ opisuje ďalej obsah listu Žiaková. O predaji bytov malo rozhodovať mestské zastupiteľstvo.
Žiaková povedala, že podľa dostupných informácií žiadosti o odkúpenie obyvatelia podali.
Nájom verzus ubytovanie
Riaditeľ kancelárie primátora Ľubomír Andrassy už v minulosti povedal, že byty mesto nemôže odpredať a previesť, pretože obyvatelia nemajú nájomné zmluvy, ale zmluvy o ubytovaní, takže prevod by nebol podľa zákona.
Ešte v roku 2011 požiadal minister hospodárstva Juraj Miškov primátora o prešetrenie situácie, pretože ho nájomníci informovali o snahách o rekonštrukciu a vypratanie nájomníkov. Primátorovi napísal, že sa domnieva, že boli porušené záväzky magistrátu voči obyvateľom.
Šéf kancelárie primátora hovorí, že „obyvatelia dostali jasný prísľub od primátora, že po rekonštrukcii sa do domu vrátia ako nájomníci“. V minulosti mesto upozorňovalo, že vrátiť by sa mohli iba tí, ktorí by spĺňali podmienku sociálneho prípadu.
„Mesto obyvateľom ponúklo aj možnosť získania nájomného bytu, získali by namiesto zmlúv o ubytovaní nájomné zmluvy,“ hovorí teraz Andrassy.