BRATISLAVA. O poriadok v bratislavských uliciach by sa po novom mali starať aj ľudia bez domova.
Mesto by malo bezdomovcov z Domova sv. Jána z Boha posielať do lokalít, ktoré potrebuje upratať a nezisková organizácia by tak už prácu pre nich nemusela hľadať sama.
Od mesta dostane na tento rok aj 50-tisícový príspevok. V domove už čakajú, kedy spoluprácu magistrát rozbehne.
Doteraz im zháňali prácu svojpomocne
"Doteraz sme prácu pre ľudí zháňali svojpomocne. Chodil som od jedného zariadenia k druhému, hľadal a prosil, aby nám nejakú dali. Toto je prvýkrát, keď to bude mať systém," vysvetľuje Ján Neštrák, vedúci integračného centra.
"Teraz už budeme vedieť, že tento týždeň môžeme poslať ľudí napríklad upratať Hviezdoslavovo námestie, na druhý týždeň zase dať do poriadku iné alebo budeme mať na starosť určité ulice," podotkol.
Neštrák vysvetľuje, že zariadenia, ktorým ľudia bez domova či sociálne slabší napríklad upratali okolie, neziskovej organizácii zaplatili len toľko, koľko uznali za vhodné.
"Mnohokrát sme na to aj doplácali, ale boli sme radi, že sme aspoň nejakým spôsobom ľuďom bez domova umožnili pracovať a nebyť len na ulici," poznamenal.
Domov dnes zamestnáva vyše 70 ľudí, ktorí upratujú alebo triedia odpad. Takto si privyrába na to, aby mohol poskytovať sociálne slabším základné služby. Denne ich do zariadenia príde asi stovka.
Za prácu bezdomovci peniaze nedostávajú. "V našom zariadení im dávame možnosť okúpať sa, ošatiť sa, stravu, hľadáme im ubytovanie, prispievame im naňho, snažíme sa ľudí dostať z ulice a pripraviť ich na prechod do normálneho života," priblížil Neštrák. Dosiaľ podľa jeho slov našlo s pomocou domova prácu asi 30 bezdomovcov.
Bezdomovci pomôžu upratať mestské hradbyČítajte
Pre neziskovku vyčlenilo mesto 50 tisíc eur
Predseda najsilnejšieho poslaneckého klubu SDKÚ-DS, Most-Híd v mestskom zastupiteľstve a šéf finančnej komisie Ivo Nesrovnal tvrdí, že mesto vyčlenilo pre neziskovú organizáciu 50.000 eur z poslaneckých priorít a ušetrených peňazí.
Domov dokáže podľa Neštráka poslať do ulíc niekoľko skupín, denne celkovo aj 150 ľudí. "Technicky aj personálne sme teda pripravení," dodal.
Financie pre ľudí bez domova dá mesto aj v rámci participatívneho rozpočtu. Medzi obyvateľmi totiž v hlasovaní zvíťazil návrh, ktorý má zapojiť bezdomovcov do skrášľovania verejných priestorov.
Bratislava bude v projekte spolupracovať s občianskym združením Vagus a vyčlenila naň 5000 eur. Už začiatkom mája pomôžu ľudia bez domova upratať mestské hradby.
Osem až desať z nich by malo čistiť historické múry a odstraňovať grafity. Zo sumy 5000 eur chce však mesto financovať iba náradie či iné pomôcky a prípadne aj občerstvenie pre bezdomovcov.
Poradca primátora Michal Feik ale podotýka, že popri akcii plánuje bratislavský magistrát uskutočňovať aj zbierku medzi obyvateľmi na pomoc bezdomovcom a spôsoby ich odmeňovania za pomoc mestu sa ešte hľadajú.