BRATISLAVA. Naivní umelci tvoria nezaťažene, z hĺbky srdca. Hovorí o novej výstave v divadle, ktorá predstavuje klasikov naivného umenia, Dáša Dúbravová, PR manažérka Slovenskej národnej galérie.
Ich diela dáva galéria dokopy už od roku 1965, kedy začala vytvárať medzinárodnú zbierku naivného umenia. Zaradila do nej umelcov, ktorí tvoria spontánne a svojím štýlom.
„Pri voľbe výrazových foriem a obsahu nerozhoduje stupeň vzdelania ani vek,“ dodáva Dúbravová.
Naivné umenie predstavuje ako rozprávačské, bez veľkých intelektuálnych nárokov. Umelci v ňom často spájajú reálne s nereálnym, sen so skutočnosťou, objektívne so subjektívnym.
Najznámejší colník
Bez naivného umenia a najmä bez záujmu o neho na konci 19. a v 20. storočí by história prišla asi o najznámejšieho colníka v dejinách – Henriho Rousseau.
„Asi by sotva našiel miesto v dejinách umenia, keby preintelektualizované moderné maliarstvo a avantgardné smery tých čias nepriamo nevytvorili potrebu novej, sviežej krvi,“ vraví Dúbravová.
Francúzsky maliar, ktorý bol povolaním colník, a tak ho priatelia aj nazývali, začal s tvorbou až okolo štyridsiatky. Jeho tvorba nadchla „veľkých“ umelcov.
Dúbravová dodáva, že objaviteľmi naivného umenia boli básnici a maliari ako Alfred Jarry, Guillaume Apollinaire, Pablo Picasso, Vasilij Kandinskij.
Divadlo nie len o divadle
Akí sú „naši naivní“ to sa dá v divadle zistiť do 11. mája. S výstavami v novej budove národného divadla začala galéria začala počas tohto roku.
Cieľom je vraj obohatiť čas, ktorý tu ľudia trávia, a ukázať, že návšteva divadla nemusí byť len o divadle.
Riaditeľka SNG Alexandra Kusá vraví, že projekt v divadle sa snažia robiť tak, aby tunajšie výstavy boli dôstojným partnerom predstavení.
Elisabeth Gevaert: Kráči pokru. 1996. Olej, pláítno, 75 x 70 cm. Inv.č. N 688
Ľudovít Kochoľ: Jakubov sen. 1971. Olej, sololit, 69 x 58,2 cm. Inv.č.N 361