
Na vernisáži boli prítomné aj deti, ktoré sú autormi vystavených diel. Tešili sa aj z dreveného panáčika – figúrky, ktorou boli okrem šekovej poukážky ocenené všetky školy. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
V prvej a zatiaľ jedinej bratislavskej bezbariérovej reštaurácii Hlava XXII sa v pondelok začala výstava prác handicapovaných detí, ktorej sa zúčastnilo šesť škôl. „Najprv sme deti chceli zatriediť do kategórií, ale zistili sme, že sa to nedá. Vekové rozpätie súťažiacich bolo síce od 5 do 22 rokov, ale maľoval napríklad 22-ročný chlapec s mentálnym postihom, ktorý ho stavia na úroveň štvorročného. Nechceli sme deti triediť ani podľa postihnutia, lebo to by tiež nebolo spravodlivé,“ hovorí Gustav Juhos.
Súťažili spolu deti slabozraké, nevidiace, telesne, mentálne a sluchovo postihnuté. Porota hodnotila vyše sto prác. Rozhodla sa nevyhlasovať víťazov, ale symbolickou finančnou čiastkou odmeniť každú zo šiestich škôl.
„Výstavu sme urobili preto, aby sa deti mohli svojimi prácami popýšiť. Tešia sa, keď vidia, že sú ľudia na ne zvedaví a prišli sa na ich diela pozrieť,“ povedal G. Juhos. Medzi návštevníkmi vernisáže bol aj výtvarník Miroslav Cypár. Tomu sa najviac páčili práce sluchovo postihnutých stredoškolákov z Koceľovej ulice. Namaľované tváre s plastickými účesmi z rôznych materiálov. „Páči sa mi, že tváre na obrázkoch sú načrtnuté len v náznaku, ale účesy sú, naopak, dokonalé, presné, detailné.“
Zaujal aj obrázok pandy sluchovo postihnutého autora, biela kresba na čiernom výkrese zrakovo postihnutej Pavlínky Povodovej. Výstava potrvá do konca týždňa a vystavené diela sú predajné. Ich cena je symbolická.
JANA PARKROVÁ