Predseda poroty profesor Tibor Alexy uviedol, že do podhradia patrí nenápadná moderná architektúra. Stotožňujete sa s týmto názorom?
„Plne sa s ním stotožňujem, je dobre čitateľný najmä pri našom návrhu. K takémuto prístupu nás viedla predovšetkým potreba pamiatkovej ochrany tohto výnimočného prostredia ako celku. Konečnou podobou podhradia 21. storočia musí byť životaschopný celok, ktorý dotvorí mestské centrum i dunajské nábrežie.“
Nepredpokladáte, že nejaké ďalšie rokovania medzi mestom, investormi a pamiatkarmi by mohli zmeniť výsledky súťaže?
„Súťaž bola úspešná a výsledky súťaže sú dnes už realitou. Verejnú anonymnú súťaž objektívne vyhodnotila jedenásťčlenná porota, ktorá mala reprezentatívne zloženie.
Na čom ste založili váš projekt?
„V súlade so súťažnými podmienkami tri navrhnuté stavebné sektory korešpondujú s pôvodnými historickými celkami Vydrica, Cukermandel a vežiaky pri tuneli. Rešpektovali sme dominantu Hradu s Hradným vrchom, hradbami a bránami. Do novej polyfunkčnej stavebnej štruktúry sme sa snažili čo najvhodnejšie integrovať pamiatkovo chránené objekty – Vodnú vežu z roku 1250, Kostolík najsv. Trojice a ďalšie.“
Nemali by sa na podhradí realizovať skôr extravagantné prvky než architektúra pripomínajúca sídlisko?
„Extravagancia nie je tým najlepším postulátom dobrej architektúry. Oveľa bližšie sú jej také pojmy, ako jednoduchosť, účelovosť, stavebná dokonalosť, obsahová bohatosť, harmónia… Štruktúru zástavby na dunajskom nábreží treba hľadať skôr v charaktere starého mestského centra s jeho uličnými blokmi než v sídlisku. Podstatnú úlohu zohrá v ďalšej fáze investor, ktorý bude spoluvytvárať a nakoniec i realizovať výslednú obsahovú a ekonomickú bázu nového podhradia.“
INGRID DROZDÍKOVÁ