BRATISLAVA. Už niekoľko dní je Bratislava zaplavená plagátmi strateného Tibora.
Plagáty rozvešali dobrovoľníci občianskeho združenia Vagus a ľudia bez domova spolu s pánom Tiborom Jurášom, ktorý patrí k tisíckam ľudí bez strechy nad hlavou žijúcich v hlavnom meste.
Hľadaná tvár z plagátov patrí práve pánovi Tiborovi Jurášovi, človeku bez domova, ktorému pomáha občianske združenie Vagus. Na plagátoch je použitá fotografia pána Juráša z roku 1979, kedy ešte netušil, že rok 2014 bude 10 rokom jeho života na ulici.
Ľudia bez domova sú bez pomoci stratení
Príbeh pána Juráša bol inšpiráciou pre vznik kampane Stratení, ktorá upozorňuje na to, že ľudia bez domova sa bez našej pomoci len ťažko vrátia do bežného života.
"Kampaň Stratení je o hľadaní toho, čo títo ľudia stratili. Prostredníctvom skutočného príbehu pána Tibora, ktorý žije na ulici už 10 rokov, sa snažíme upozorniť na situáciu ľudí, ktorí potrebujú našu profesionálnu pomoc, aby opäť našli samých seba a vrátili sa do bežného života.
V uliciach Bratislavy každoročne prostredníctvom našich projektov pomáhame viac ako tisíc ľuďom, ktorí nemajú pokryté základné ľudské potreby.
Z rôznych príčin stratili domov, prácu, sociálne väzby a mnohokrát aj vlastnú identitu." hovorí Sergej Kára, štatutárny zástupca OZ Vagus.
Spôsobov, ako pomôcť, je viacero
Kampaň vyzýva verejnosť k priamej pomoci ľuďom bez domova. Spôsobov, akými je možné pomôcť, je niekoľko.
Napríklad venovaním 2% zo svojich daní, pravidelným darcovstvom, darovaním obnoseného šatstva a trvanlivých potravín alebo dobrovoľníctvom.
"Situácia ľudí bez domova je natoľko vážna, že aj tá najmenšia pomoc dokáže prispieť k zlepšeniu ich života." pokračuje Kára. Jedným z výstupov kampane Stratení, ktorú podporilo viacero komerčných subjektov a dobrovoľníkov, je aj krátky filmový príbeh, ktorý vznikol pod vedením renomovaného slovenského režiséra Juraja Lehotského.
FOTO: ARCHÍV SME
Plagáty "Hľadá sa Tiborom" sú po celom meste.
Občianske združenie VAGUS
Založili ho vo februári 2011 ľudia, ktorí pôsobia v oblasti problematiky ľudí bez domova niekoľko rokov.
V Bratislave žije okolo 3500 ľudí bez domova a veľká časť z nich sa pohybuje v centre mesta a jeho okolí.
Svojou každodennou činnosťou a sociálnou prácou sa pracovníci združenia prispievajú k zvyšovaniu a stabilizácii kvality života ľudí bez domova.
Okrem terénnej sociálnej práce už niekoľko mesiacov prevádzkujú aj denné a integračné centrum pre ľudí bez domova DOMEC, ktoré sa zlepšuje podmienky pre ľudí bez domova a poskytuje im nové príležitosti.
Ľudia bez domova sa tu môžu najesť, umyť, ošatiť, dať ošetriť, ale tiež získať prácu či ubytovanie. Viac informácií o činnosti združenia a možnostiach podpory je možné nájsť nawww.vagus.sk.
(baa)
Autor: lut