
Ak sa škole niekto vyhráža bombou, ako páchateľa polícia zvyčajne odhalí žiaka školy. Motívom môže byť strach z písomky alebo len túžba po vzrušení. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
trestného činu šírenia poplašnej správy. Trestá sa odňatím slobody až na dva roky a peňažným trestom. Na dva až osem rokov môže byť páchateľ odsúdený, ak čin opakuje, alebo ak spôsobí vážnu poruchu v prevádzke podniku alebo inštitúcii.
V prípade poplašných telefonátov na školy ak boli páchatelia odhalení, išlo o žiakov školy. „Stalo sa napríklad, že dievča bombu ohlásilo z mobilu svojich rodičov, takže sme mali hneď k dispozícii číslo,“ uvádza hovorkyňa Policajného zboru Marta Bujňáková.
Motívom detských páchateľov je strach z písomky alebo len túžba urobiť si voľno. Deti do15 rokov však u nás nenesú trestnú zodpovednosť. Dá sa len vymáhať od rodičov náhrada škody.
„Aj v prípade, že je správa o uložení bomby málo pravdepodobná, policajti nesmú nič podceniť. Vždy musia evakuovať ľudí z ohrozeného priestoru a spolu so psom prečesať celú budovu. Na miesto je tiež privolaný pyrotechnik, hasiči a záchranári. Žijeme v komplikovanej dobe. Vo svete sa rozmohli teroristické útoky. Chceli by sme apelovať na rodičov aj učiteľov, aby sa deťom snažili vštepiť, že nič spojené s bombami nie je žart,“ zdôraznila Bujňáková.
Obeťami bombomaniakov však nie sú len školy. „Na linku 158 oznámil večer 18. októbra neznámy mužský hlas: Dobrý deň, toto nie je vtip. V Carrefoure je bomba. Keďže páchateľ nepovedal, v ktorej predajni, opatrenia museli byť aj na Panónskej ceste, aj v Carrefoure v Poluse.“ Ďalšia bomba bola telefonicky ohlásená 24. októbra vo Fakultnej nemocnici na Hlbokej ulici. JANA PARKROVÁ
Od prvého januára do 31. septembra v Bratislavskom kraji polícia zaznamenala 42 poplašných správ. Osem z nich objasnili.
Okrem škôl boli v poslednej dobe adresátmi poplašných správ hypermarkety, rôzne inštitúcie a opakovane sa vyskytol poplašný telefonát na Ekonomickej univerzite.