Ulicu opravovali za peniaze z Európskej únie.
Pre parkovanie skončili v policajnej cele a v nemocniciBRATISLAVA. Keď poriadne zaprší, voda im zo strechy môže stiecť aj rovno do pivničného okna. Odkvap ústi po rekonštrukcii ulice priamo na chodník, ten sa zvažuje smerom k domom.
Betónový jarček na odvedenie vody z chodníkov o pár metrov ďalej zasa končí v trávniku. Replika studne je zakrytá a vedie pod ňou plynovod.
Revitalizácia Istrijskej ulice v Devínskej Novej Vsi rozčarovala tamojších obyvateľov, viacerí sa podpísali pod petíciu za nápravu.
Vodu neriešili
Revitalizácia
Istrijskej ulice
Vynovili chodníky, pribudli lavičky, odpadové koše, stojany na bicykle, autobusové zastávky, dohromady za 186–tisíc eur;
na ulici vyrástlo nové detské ihrisko aj pre hendikepované deti za 49–tisíc eur;
vyrúbali poškodené a vysadili nové stromy, pribudla aj tráva spolu za 18–tisíc eur.
„Predmetom projektu nebolo riešenie odvádzania dažďových vôd zo striech súkromných rodinných domov,“ vraví starosta bratislavskej mestskej časti Milan Jambor (SDKÚ, SaS).
Zákon podľa neho určuje, aby si obyvatelia domov odvádzali dažďovú vodu na vlastný pozemok.
„Táto ulica je historická. To si teraz máme všetci prebúrať domy, aby sme mohli odvádzať vodu do dvora?“ pýta sa jeden z obyvateľov ulice Viktor Hulík.
Obnovu platenú z Únie za 260tisíc eur robila mestská časť spolu so župou. Tá vysvetľuje napríklad jarček ukončený v tráve tým, že tam sú účinné vsakovacie jamy. Voda z domov má podľa hovorkyne župy Ivety Tyšlerovej odtekať aj do rigolov.
Ulicu už rekonštruovali
Samosprávy sa odvolávajú aj na to, že časť ulice bola rekonštruovaná už v rokoch 2005 a 2007. „Na stav chodníka sa odvtedy nikto nesťažoval,“ vraví Jambor.
Hulík oponuje, že aj po starších rekonštrukciách na viacerých miestach ulice po daždi stála voda. Po jeho upozornení napríklad pridali odtok k zastávke.
Pri obnove ulice pribudli aj nové lavičky či detské ihrisko. Obyvatelia sa sťažujú najmä na to, že sa k projektu nemohli poriadne vyjadriť, lebo ho úrady viedli ako drobnú stavbu, čiže sa nekonalo stavebné konanie.
„Projekt bol pôvodne spracovaný v roku 2009 a aj na základe požiadaviek dotknutých občanov bol v roku 2012 upravený,“ vraví Jambor.