S jarným upratovaním na hradbách pomáhajú aj zahraniční študenti. Bratislavčania i turisti by sa po nich mohli prejsť 1. júla.
BRATISLAVA. Mestské hradby v sobotu dopoludnia zaplnili mladí ľudia v teplákoch a pracovnom oblečení. Niektorí sú z Poľska, Španielska či Turecka. Zavolali ich sem ich slovenskí priatelia, aby spolu začali jarné upratovanie na hradbách.
Zametajú zvyšky slamy, ktorá tam zostala po stredovekých vianočných trhoch, upratujú odpadky po „návštevníkoch“, ktorí sa na hradby vyberú i napriek tomu, že sú zatvorené, alebo sa snažia handrou namočenou v technickom benzíne očistiť graffiti. Neželané nápisy prekryjú aj maľbami, napríklad obrázkami Bratislavy.
Mladí, ktorí na hradbách pred Vianocami predvádzali historický šerm, teraz obíjajú opadávajúcu omietku, zakrátko dvíhajú dlažbu, aby spod nej dostali korene pňa.
Robia jarné upratovanie
„Chceme kompletne upratať priestor na obidvoch stranách hradieb, odviezť všetku suť, ktorá tu je z opadaných tehál a podobne, takisto tu bol ešte nejaký komunálny odpad, ktorý sa tu počas zimy nahromadil,“ popisuje okolo obeda sobotné plány riaditeľ Bratislavského okrášľovacieho spolku Maroš Mačuha. Je nadšený z toho, koľko ľudí prišlo.
Ľudia, ktorí upratujú hradby, sú dobrovoľníci. Mnohí sa na túto akciu dostali cez organizáciu Erasmus Student Network (ESN). „Máme program Social Erasmus, kde chceme robiť užitočné veci a integrovať medzinárodných študentov, aby spríjemnili život občanom a aby ľudia videli, že chcú byť prínosom pre spoločnosť,“ hovorí Paulína Lišková z ESN Bratislava.
Vraví, že keď sa zahraničných študentov pýtali, kto by sa chcel zúčastniť, boli tou myšlienkou nadšení a chceli pomôcť. „Tak sú tu a robia niečo prospešné,“ dodáva. Hradby čistia aj slovenskí členovia organizácie či ich kamaráti.
Okolo obeda odhaduje, že zatiaľ prišlo asi 25 študentov. Začali o jedenástej, prichádzajú postupne.
Hradby sprístupnia
Mesto vyčlenilo na obnovu hradieb 20-tisíc eur. „Mestské peniaze pôjdu predovšetkým na stavebno-technický posudok, to je to prvé, čo musíme spraviť na to, aby sme zistili, v akom stave hradby sú,“ približuje poradca primátora Michal Feik. Odhaduje, že približne 12-tisíc ostane na stavebné úpravy.
Mali by to byť jednoduché sanačné práce, možno oprava niektorých poškodených miest a obnova tých častí, ktoré chce mesto sprístupniť. Tento rok chce magistrát otvoriť peší ťah od Dómu svätého Martina okolo Vtáčej bašty na Židovskú ulicu. Otvoriť by ho mohli 1. júla.
Feik hovorí, že treba ešte zabezpečiť asi 20 metrov za Vtáčou baštou, kde z hradieb padajú tehly. Priechod by mal byť otvorený od rána do večera, na noc by ho mali zatvárať.
Dobové podujatia aj koncerty
Oblastná organizácia cestovného ruchu Bratislava Tourist Board vyčlenila vo svojom rozpočte 30-tisíc eur, ktoré sú určené na organizáciu a zabezpečenie podujatí na hradbách ako boli napríklad stredoveké vianočné trhy.
O oživenie mestských hradieb začal prejavovať záujem Bratislavský okrášľovací spolok, ktorý začal ich budúcnosť riešiť s mestom. „Úloha spolku bude okrem organizovania brigád a menších sanačných prác, čo dokážu zvládnuť dobrovoľníci, hlavne v oživovaní hradieb počas letnej sezóny,“ hovorí Mačuha.
Približuje, že na hradbách by mali napríklad byť stánky, ktoré ponúknu autentický tovar vyrobený v Bratislave. Plánujú tu tiež podujatia s historickým nádychom, burzy či koncerty. Myslí si, že prepojenie Židovskej ulice s hradbami bude pre turistický ruch prínosom a poskytne priestor, v ktorom budú mať turisti čo vidieť.