Prvé z päťdesiatky nových autobusov majú doraziť do Bratislavy na jeseň.
BRATISLAVA. Tretina autobusov bratislavskej mestskej dopravy je po čase životnosti. Na jeseň by sa to malo zmeniť a do Bratislavy by mali doraziť nové.
Bratislavský dopravný podnik opäť nakupuje. Tentoraz v dvoch súťažiach hľadá spolu päťdesiat autobusov s možnosťou dokúpiť ďalších 25 spolu odhadom za 25 miliónov eur. Polovica z nich majú byť dlhé kĺbové. Obálky s ponukami otvárajú dnes.
Prvé z nových autobusov by mali byť v Bratislave do konca novembra, teda krátko pred komunálnymi voľbami.
Rozhoduje najmä cena
Aké jazdia
Autobusy v Bratislave
- celkovo autobusov: 447;
- z toho po životnosti: 154;
- v meste jazdia novšie autobusy značiek Mercedes, Irisbus, Solaris, SOR aj novšie Karosy;
- z deväťdesiatych rokov sú Ikarusy, Karosy či TAM.
Zdroj: DpB a imhd.sk
O víťazovi súťaže rozhodne predovšetkým cena v elektronickej aukcii.
Menej významné budú kritériá ako dodanie, počet cestujúcich, ktorí sa do autobusu zmestia, či výkon motora a počet dverí.
Víťaza nebudú vyberať podľa toho, akú má autobus spotrebu či koľko emisií vypúšťa.
Zákon o verejnom obstarávaní pritom stanovuje, že pri autobusoch kupujúci „zohľadní pri nákupe vozidiel energetické a environmentálne vplyvy“, teda aj spotrebu a emisie.
Keď minulý rok nakupovali autobusy v Žiline a Košiciach, ponuky vyhodnocovali aj podľa spotreby a emisií.
Bratislavský dopravný podnik len stanovil, že autobusy musia spĺňať európsku normu Euro6 pre moderné motory s nižšími emisiami.
Dopravný podnik odkazuje, že tak „zohľadnil energetické a environmentálne vplyvy v zmysle zákona o verejnom obstarávaní“, napísala jeho hovorkyňa Adriana Volfová.
Úrad pre verejné obstarávanie sa súťaži na nákup bratislavských autobusov doteraz nevenoval, pretože nedostal podnet.
Jeho hovorca Ján Mažgut však vo všeobecnosti hovorí, že environmentálne dosahy mohli vyriešiť aj odkazom na európske normy.
Košice a Žilina súťažili inak
V košickom dopravnom podniku majú iný názor.
„Nestačí uviesť iba normu, pretože verejný obstarávateľ musí zohľadniť tieto vplyvy v kritériách a v ich ohodnotení,“ vysvetľuje hovorkyňa košického dopravného podniku Michaela Karaffová, prečo sa pri vyhodnocovaní pýtali aj na spotrebu a emisie.
Tieto kritériá pritom zavážili len dvoma percentami z celkového hodnotenia. Zákon totiž nestanovuje, ako veľmi musia zavážiť.
Na emisie a spotrebu sa pri výbere pýtali aj pri súťaži v Žiline. Vysvetľujú to tak, že hoci motory spĺňajú európske smernice, sú medzi nimi rozdiely.
„Odlišujú sa okrem iného svojím typom, výkonom, spotrebou alebo rôznou produkciou emisií,“ vysvetľuje hovorca Žiliny Pavol Čorba.
Dopravný podnik Bratislava hovorí, že toto obstarávanie sa nedá porovnávať so súťažami v iných mestách, pretože sa medzitým menil zákon, pričom požadovaný motor spĺňa legislatívne kritéria.
Denník SME hovoril s viacerými výrobcami autobusov. Ľubomír Melichar zo spoločnosti Solaris hovorí, že v súťažiach bežne vyhodnocujú aj spotrebu a emisie, keďže je to v zákone. Solaris nateraz nepovie, či sa na súťaži zúčastnil. Viaceré autobusy tejto značky už teraz jazdia v Bratislave.
Mercedes naopak priznal, že sa do súťaže prihlásil. Pätnásť jeho takmer dvadsať metrov dlhých autobusov kúpila Bratislava ešte v roku 2012. Teraz sa súťaží o kratšie vozy.
Trolejbusy na druhý raz
Nákup autobusov neplatí Brusel. Z eurofondov Bratislava nakupovala minulý rok trolejbusy. Úrad pre verejné obstarávanie rozhodol o zrušení prvého tendra aj po kritike z Európskej komisie. Tender potom zopakovali
Problémom súťaže na trolejbusy bolo, že zvýhodňoval jedinú firmu, ktorá vyrába dlhé trolejbusy Škoda/SOR aj s pätoro dverami.
Neskôr sa ukázalo, že bola v súťaži jediná. Škoda Electric druhú súťaž vyhrala, o cenu sa však už musela v aukcii pobiť s konkurenčným Solarisom.
Prvé nové trolejbusy testovali v januári v Plzni, v Bratislave by mali pribúdať už v priebehu tohto roka.