Zákazky dostával aj obchodný partner vedúceho oddelenia.
BRATISLAVA. Z bratislavského magistrátu musí odísť vysoký úradník. Zástupca riaditeľa magistrátu a vedúci oddelenia mestského majetku Ivan Krištof končí vo funkcii po problémoch s výberom znalcov.
Ako prvá o tom informovala televízia Markíza.
V roku 2010 Krištof kandidoval do staromestského zastupiteľstva aj za stranu Smer. Magistrát teraz hovorí, že porušil protikorupčné zásady mesta a primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru) sa voči nemu rozhodol vyvodiť „osobnú zodpovednosť“.
Krištof mal pod sebou aj výber znalcov pri predajoch mestského majetku. Znalcov mali vyberať náhodne, žrebovaním v počítači.
Mestský poslanec Ján Hrčka (nezávislý) upozornil, že náhodný výber mal chyby a niektorých znalcov neumožňoval vybrať.
Medzi znalcami, spomedzi ktorých si magistrát vyberal, boli aj znalkyne z firmy bývalého Krištofovho spoločníka.
Viaceré zákazky od magistrátu dostala spoločnosť Status Plus, v ktorej je spoločníkom Igor Grebáč. V minulosti vlastnil s Krištofom viacero firiem, poslednú ešte do februára tohto roka.
Navrhol firmu vyradiť
Znalecké posudky
Na magistráte
znalcov pre predaj majetku žrebovali od februára 2013;
v zozname znalcov ich bolo najskôr osem, neskôr pridali aj deviateho;
spolu takto rozdelili 178 zákaziek;
znalkyne z firmy Status Plus robili posudok v 32 prípadoch, čo je zhruba šestina.
Krištof hovorí, že mesto už nebude s firmou Status Plus spolupracovať. „Ukončenie spolupráce s firmou Status Plus som navrhol po masívnej kampani proti mne minulý týždeň,“ vraví Krištof.
Doteraz podľa neho jeho väzby nikomu neprekážali. Na Hrčku podal trestné oznámenie.
„Výber znalcov je elektronický a náhodný, teda absolútne transparentný,“ vraví Krištof.
Pripomína, že než prišiel na magistrát, vyberali len zo štyroch znalcov, po jeho príchode už z deviatich mien.
Zdôrazňuje tiež, že samotný zoznam znalcov potvrdili mestskí poslanci a že priamo o posudkoch žiadnych znalcov nerozhodoval.
Grebáč zasa hovorí, že jeho spolupráca s Krištofom nemala vplyv na prideľovanie zákaziek.
Posudky podľa neho vypracovávali odborne a nezaujato. Zo 178 posudkov robili znalkyne z firmy Status Plus 32, čo je zhruba šestina posudkov. Jednotlivé posudky stáli mesto pár stoviek eur.
Ftáčnik našiel chyby
Vedenie magistrátu hovorí, že výber znalcov bol zle nastavený.
„Na základe používaných postupov nie je možné presvedčivým spôsobom preukázať žrebovanie znalcov,“ vraví riaditeľ kancelárie primátora Ľubomír Andrassy.
Primátor to podľa neho považuje za porušenie protikorupčných opatrení. „Preto sa primátor rozhodol vyvodiť osobnú zodpovednosť voči vedúcemu, ktorý za danú agendu nesie zodpovednosť,“ hovorí Andrassy.
Krištof pritom poslal mestským poslancom email, v ktorom tvrdí, že odchod z magistrátu navrhol primátorovi sám. V utorok odkázal, že je to vecou personálnych dohôd s riaditeľom magistrátu.
Andrassy pripomína, že znalecký posudok má vždy len poradný hlas a o finálnej cene vždy rozhoduje zastupiteľstvo.
Drozd by ho napomenul
Krištof kandidoval v roku 2010 za poslanca bratislavského Starého Mesta za Smer, Most-Híd a SZS. V utorok odmietol povedať, či je členom Smeru. „Členstvo v strane je moja osobná vec.“
Šéf mestského poslaneckého klubu Smeru Slavomír Drozd si spomína, že za nich Krištof kandidoval. Tvrdí však, že nevie, či je členom strany. Krajský šéf Smeru a minister obrany Martin Glváč iba odkázal, že Krištofa nepozná. Nepovedal, či je členom strany.
Drozd sa odvolaného zástupcu riaditeľa magistrátu zastal. Jeho koniec sa magistráte označil za neadekvátny.
„Ivan Krištof je odborník v tejto oblasti a primátor to s ním mohol riešiť iným spôsobom, malo prísť možno napomenutie,“ povedal Drozd.
Na to, že posudky sa dostávali aj k firme Krištofovho obchodného partnera, Drozd odpovedá, že aj on má v Bratislave veľa známych. Pripomína, že znalec za odhad ceny ručí svojou pečiatkou.
Bratislava podľa Andrassyho od marca sprísnila pravidlá pre žrebovanie. „Priebeh každého žrebovania kontroluje jeden z námestníkov, z každého žrebovania musí byť vyhotovený zápis a pri odmietnutí urobiť posudok musí byť nové losovanie.“
Zároveň mesto rozšíri počet znalcov, dnes ich je desať, chcú ich mať dvakrát toľko.
Padol aj lokálne vplyvný muž strany
Mestský poslanec Smeru Peter Hanulík musel odísť z vedenia okresného úradu pre borovicový lesík.
BRATISLAVA. Za Smer je mestským poslancom v Bratislave aj v mestskej časti Dúbravka, jeho manželka je okresnou presedníčkou Smeru a starostkou mestskej časti Karlova Ves. Z viacerých funkcií Peter Hanulík o jednu prišiel.
Na konci minulého roka ho odvolali z postu vedúceho odboru starostlivosti o životné prostredie na bratislavskom okresnom úrade.
Hovorca nadriadeného ministerstva životného prostredia Maroša Stana hovorí, že dôvodom bol borovicový lesík pri Horskom parku.
Išlo o konanie o zrušení jeho ochrany a vyradenie zo siete chránených oblastí. Toto konanie sa pritom začalo už v roku 2008.
Hanulík podľa Stana neinformoval o postupe v tejto citlivej záležitosti vedenie ministerstva, takže voči nemu vyvodili „osobnú zodpovednosť“ a prepustili ho. S ním musel odísť aj pracovník ministerstva.
Lesík o ochranu nepríde. Minister podľa Stana s jej zrušením nesúhlasil.
Hanulík sa k tejto veci nechcel vyjadrovať, no podľa neho jeho prepustenie nesúvisí s týmto prípadom.
Andrea Púčiková