BRATISLAVA. Osobnosť a tvorbu slovenského hudobného skladateľa Karola Elberta predstavuje výstava Slovenského národného múzea - Hudobného múzea v Bratislave.
Vo výstavnom pavilóne Podhradie na Žižkovej ulici 16 si výstavu Karol Elbert (1911 - 1997) - skromný lyrik swingu možno pozrieť do apríla budúceho roka.
Zvukový dokument o živote skladateľa
Ako ďalej informovala Lucia Fojtíková zo SNM - Hudobného múzea, "myšlienka usporiadať výstavu vznikla v roku 2011 pri príležitosti storočnice Karola Elberta.
V roku 1986, keď oslavoval 75. narodeniny, autorka výstavy Edita Bugalová nahrala zvukový dokument skladateľovej osobnej výpovede a tieto autentické spomienky tvoria základnú tematickú líniu prezentácie jeho života a diela."
Výstava mapuje životné peripetie skladateľa od jeho útleho detstva. Návštevníci spoznajú skladateľa cez množstvo fotografií. K jedinečným patria rodinné fotografie zo začiatku 20. storočia z pôvodného archívu Elbertovskej vetvy.
Výstava ďalej prináša autentické spomienky skladateľa na mladosť a školské roky v rodnej Trnave, na kontakt s Mikulášom Schneidrom - Trnavským, ktorý mladému hudobníkovi otvoril cestu k profesionálnej hudobnej dráhe.
Exponáty klávesových nástrojov
Elbert sa prezentuje aj cez interpretov a textárov, na ktorých si spomínal, i kolegov, priateľov, rodinu. Fotodokumentačnú a textovú časť výstavy dopĺňajú hudobné nástroje, tlačené hudobniny reprezentujúce vydania slovenských tanečných piesní z obdobia od 1938 do 70. rokov, aj piesní budovateľských z 50. rokov, či výber gramofónových nahrávok slovenskej populárnej hudby zo 40. a 50. rokov 20. storočia doplnený mechanickým a elektrickým gramofónom.
Súčasťou výstavy sú aj dlhodobejšie prezentované vzácne exponáty zo zbierok SNM – Hudobného múzea - klávesové nástroje (19. – 20. storočie). Karol Elbert bol nielen hudobný skladateľ, dirigent, ale aj výborný klavirista.
Výstavu pripravilo SNM - Hudobné múzeum a Spoločnosť Mikuláša Schneidra – Trnavského podujatie finančne podporili Nadácia Trnava Trnavčanom a Trnavský samosprávny kraj.
Výstava je prístupná do apríla 2015. Výstavný pavilón SNM na Žižkovej 16 v bratislavskom Starom Meste je otvorený denne okrem pondelka od 10:00 do 17:00, posledný vstup o 16:30. Aktuálne informácie o sprievodných podujatiach, či výške vstupného možno nájsť na http://www.snm.sk.
Karol Elbert (1911 - 1997)
Sľubné úspechy prvých kompozícií Elberta po absolvovaní štúdia u Alexandra Moyzesa zastavil rok 1939 a nástup fašizmu.
Pre svoj židovský pôvod sa Elbert mohol uplatniť iba ako kaviarenský klavirista a táto skúsenosť rozhodla, že z pôvodného úmyslu - venovať sa vážnej hudbe - vykoľajil na pole zábavnej a tanečnej hudobnej múzy.
V závere vojny sa však nevyhol ani koncentračným táborom. Po oslobodení sa uplatnil ako dirigent hudobnej spevohry Novej scény, vytvoril i viacero scénických skladieb.
Neskôr prešiel do rozhlasu, kde pôsobil ako lektor, redaktor a dramaturg zábavnej hudby až do odchodu do dôchodku (1975). Na výstave možno nájsť aj ukážky hudobných rukopisov i tlačených vydaní skladieb, fotodokumentáciu z premiér inscenácií, na ktorých sa autorsky podieľal, predovšetkým jeho dvoch operiet (Z prístavu do prístavu, Dovidenia láska).
(sita)