BRATISLAVA. V tomto čase už mali byť známi víťazi súťaže na výtvarné riešenie budúceho pamätníka Novembra 1989 k 25. výročiu nežnej revolúcie v centre Bratislavy na Námestí slobody. Súťaž pritom ešte ani nevyhlásili.
Viceprimátor Bratislavy a jeden z tribúnov revolúcie Ján Budaj (Zmena zdola, DÚ) aj tak verí, že pamätník do výročia stihnú. Práve on avizoval súťaž už na jeseň minulého roka.
O osadení nerokovali ešte ani mestskí poslanci. Už pred vyše dvomi rokmi pritom podpísali známe osobnosti deklaráciu, že ho chcú k výročiu revolúcie osadiť v centre Bratislavy.
Najskôr súťaž
„Súťaž návrhov bude vyhlásená po rozhodnutí mesta o umiestnení pamätníka,“ vysvetľuje zdržania Budaj. „Námestie slobody je priestor, ktorý má priamy súvis s udalosťami novembra, pretože sa tam konala prvá spontánna demonštrácia študentov. Dielo bude situované v hornej časti námestia, kde je zeleň a stromy, naproti vstupu do vládnej budovy.“
Poslanci by podľa námestníka mali o osadení rokovať v apríli.
Vedenie mesta medzitým uznalo najväčšie námestie v Bratislave ako vhodný priestor, vraví bratislavský hovorca Stanislav Ščepán. „Výtvarné riešenie by malo vzísť z verejnej architektonicko-sochárskej súťaže a bolo by vhodné návrh zakomponovať do súťaže, ktorá by riešila celý priestor námestia.“
Garáže a fontána
Bratislava totiž rozhoduje o tom, ako by sa malo zmeniť celé námestie pri Úrade vlády. V hre sú napríklad aj podzemné garáže.
„Mesto považuje námestie za významný a z hľadiska parkového využitia exponovaný priestor, ktorý potrebuje revitalizáciu,“ hovorí Ščepán. Už od roku 2010 mesto eviduje zámer na revitalizáciu parku spojenú s hĺbením garáže. Dodnes však podľa Ščepána mesto nemá dokumentáciu a „zámer sa nerealizuje“ a projekt nemá konkrétne termíny.
Definitívna podoba námestia teda závisí od toho, aké zdroje naň bude mať mesto a partneri.
Opravu fontány Družba, ktorá na námestí stojí od roku 1980, odhadol Ščepán na milión eur. „Mesto by k nej mohlo pristúpiť len v prípade získania ďalších zdrojov. Jednou z mnohých možností budúcej podoby námestia je aj vízia bez fontány.“
Radšej dažďová voda
Fontána, ktorá patrí k najväčším na Slovensku je bez vody už od roku 2007. Chátra, zožiera ju hrdza.
„Podľa posudku je vplyvom korózie celkový stav fontány na hranici funkčnosti,“ odpovedal primátor Bratislavy Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru) poslancom, keď chceli vedieť, kto sa stará o námestie. Dodal, že je „na hranici únosnosti“ aj z estetického hľadiska a z hľadiska bezpečnosti.
Obnova Družby by podľa neho bola vysoko nehospodárna, jej prevádzka by podľa neho mohla škodiť aj životnému prostrediu. Uznáva, že fontána na námestie patrí, mala by však byť zásobovaná najmä zo zdrojov dažďovej vody.
„Takýto koncept budeme v budúcnosti presadzovať a naň v súčasnosti hľadáme finančné prostriedky.“
Fontánu naposledy využívali ako pieskovisko
Strojovňa pod fontánou Družba.
Fontána na námestí je už roky bez vody.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA