
Keď všetci súťažiaci odhádžu v jednej hre svoje gule, často je nevyhnutné zmerať ich vzdialenosti od malej drevenej guľky – prasiatka. O víťazovi mnohokrát rozhodujú iba centimetre. FOTO – AUTOR
, železné gule (od 650 – 800 gramov). Tie sa hráči snažia hodiť čo najbližšie ku drevenej guľke. Kto ich má najbližšie, vyhráva.
Petang sa v Bratislave po niekoľkých rokoch opäť prebudil k životu. Vznikli dva nové kluby a ich hráči sa už zúčastňujú aj na turnajoch v zahraničí. Niektorých prilákalo v prvý novembrový deň ideálne jesenné počasie na prvý ročník turnaja O novembrovú guľu v Horskom parku. Bol to prvý turnaj, ktorý sa na Slovensku hral podľa oficiálnych medzinárodných pravidiel. Túto možnosť využilo 13 dvojíc.
Na dvoch ihriskách pri horárni a na ďalších piatich na kopci Horského parku sa hralo najprv v troch základných skupinách. Prvé dva páry zo skupiny a ďalšie dve najlepšie dvojice postúpili medzi najlepších osem. V tejto fáze sa už začalo hrať vylučovacím spôsobom, ďalej postupoval iba víťaz.
„Dlho sme hľadali vhodnú plochu. Hrávali sme na nábreží Dunaja, pri Matadorke na škvarovom ihrisku a nakoniec sme našli takmer ideálne podmienky v Horskom parku. Pri horárni je plocha pre dve ihriská s jemným štrkom a stretávame sa tu každú nedeľu popoludní. Až dovtedy, kým to počasie dovolí, si môže prísť petang vyskúšať každý. Výsledky zápasov zaratúvame do dlhodobej tabuľky slovenského pohára,“ povedal za organizátorov turnaja Ľuboš Šedivý so Slovenského petangového amatérskeho klubu.
Naši hráči majú za sebou už niekoľko úspechov na turnajoch v Čechách, kde už petang hrajú na vrcholovej úrovni takmer desať rokov. Okrem sezóny pod holým nebom majú aj zimnú halovú sezónu. „Párkrát sme si vybojovali miesto v prvej desiatke a vyslúžili si pochvalu za veľký výkonnostný skok vpred. Hrali sme na turnaji v Trójskom zámku v Prahe, aj na zámku v Slavkove. V Bratislave je najideálnejší povrch v prezidentskej záhrade a snažíme sa vybaviť, aby sme tam raz mohli zorganizovať turnaj.“