BRATISLAVA. Podľa slov bytového dôverníka Róberta Klímu v utorok 24. marca odstavili bez ohlásenia teplú i studenú vodu majiteľom bytov v obytnom bloku na rohu Záhradníckej a Miletičovej ulice v Bratislave.
"Neštandardným spôsobom vnikla do uzamknutých priestorov súkromného objektu pracovná čata z poruchovej služby, uzavrela centrálny prívod vody, demontovala asi meter hlavného potrubia a bez zabezpečenia náhrady, či vysvetlenia odišla," vysvetľuje Klíma.
V dome s vyše 40 bytmi žijú podľa jeho slov aj starší obyvatelia s vekom nad 80 rokov, ako aj mladé rodiny s maloletými deťmi, ktorým celodenná neohlásená odstávka vody spôsobila nemalé problémy.
Opätovnú dodávku si museli zabezpečiť sami
Podľa domového dôverníka majiteľov bytov "išlo o svojvoľné vniknutie do súkromných priestorov a neoprávnenú manipuláciu s vlastníctvom majiteľov bytov v réžii správcovskej firmy ETP Managment budov."
Opätovnú dodávku vody museli podľa Klímu zástupcovia majiteľov bytov zabezpečiť svojpomocne, teda bez pomoci správcovskej firmy, ktorá je k takýmto činnostiam zmluvne viazaná a riadne za ne platená.
Celý problém vznikol podľa bytového dôverníka v súvislosti s neuhradenou faktúrou na opravu vodovodného potrubia vo výške 690 eur ešte z konca roku 2013. Podľa neho však nešlo o odmietnutie preplatenia faktúry, ale o jej prehodnotenie.
"Dôvodom na reklamáciu bolo, že faktúra obsahuje materiál, ktorý pri oprave použitý nebol a podľa konzultácií s konkurenčnými firmami opravu odhadli na 250 až 350 eur. Združenie vlastníkov bytov má na účte dostatok prostriedkov, aby takéto faktúry preplácalo, no odmieta platiť za predražené práce a nedodaný materiál," vysvetľuje Róbert Klíma.
Majitelia bytov podľa neho riadne odvádzajú zálohové platby v prospech ETP a neplatiči sa vyskytujú skôr sporadicky. Zo strany správcu budovy ETP nejde podľa Klímu o prvý prípad.
Problémy so správcovskou spoločnosťou
"Opravy nekonzultuje s majiteľmi bytov, nerobí verejnú súťaž na najefektívnejšieho dodávateľa a v nejednom prípade verejné obstarávanie obchádza dodatočným tvrdením, že išlo o havarijný stav, čo nebýva vždy pravdou," povedal Klima.
ETP vo svojom stanovisku kategoricky odmieta, že by pri odstávke vody a odstránení potrubia nejakým spôsobom spolupracovala s dodávateľskou firmou.
Otázkou potom ostáva, kto demontážnej čate poskytol kľúče od uzamknutých priestorov kotolne a vodovodných rozvodov, ktoré má len domový dôverník a ETP.
Ako ETP ďalej uvádza, "správcovská spoločnosť nemá vedomosť o tom, že by v zásadných otázkach svojvoľne zasahovala do správy budov bez vedomia vlastníka."
K predmetnej situácii by v budúcnosti nemalo dochádzať. ETP podľa dohody s majiteľmi bytov v budúcnosti nebude bez súhlasu ich zástupcov realizovať žiadnu opravu, úpravu či inú realizáciu diela.
"Snahou spoločnosti je vždy realizovať správu domov profesionálne a transparentne v kolegiálnej atmosfére so zvolenými zástupcami vlastníkov bytov," píše sa okrem iného v stanovisku ETP podpísanom konateľom spoločnosti Jozefom Malichom.
"Nie vždy sa nám to darí. Pokiaľ je problém na strane správcovskej spoločnosti máme záujem ho operatívne riešiť."
ETP v súčasnosti spravuje vyše 250 bytových domov v Bratislavskom kraji, čo predstavuje viac ako 9000 bytov a nebytových priestorov.
"V zásade evidujeme minimum sťažností na výkon správy. Sťažnosti sa týkajú nedostatočného vykurovania, teplej vody, upratovania, určite sa však netýkajú cien za vykonané opravy," uzavrel Jozef Malich.