BRATISLAVA. Pri príležitosti spomienky na Sviečkovú manifestáciu 1988 dnes občianske združenie Nenápadní hrdinovia otvorilo v bratislavskom Múzeu zločinov a obetí komunizmu Knižnicu nenápadných hrdinov. Postupne do nej budú pribúdať konkrétne príbehy ľudí, bývalých politických väzňov.
"Je to pokračovanie snahy OZ Nenápadní hrdinovia priniesť mladej generácii, ale aj ďalším záujemcom, aby spoznali tých, ktorí nám prinavrátili slobodu," uviedol na tlačovej konferencii František Neupauer, predseda združenia a zakladateľ múzea, ktoré viac ako rok funguje na dobrovoľníckej báze v priestoroch Vysokej školy sv. Alžbety na Námestí slobody.
"Presne pred rokom sa nám podarilo odhaliť Múr nenápadných hrdinov, kde sú tváre aktérov Sviečkovej manifestácie či už Silvestra Krčméryho a Vladimíra Jukla, ktorí založili spoločenstvo Fatima, ktoré bolo v pozadí celej Sviečkovej manifestácie. Na Deň ľudských práv pribudol portrét blahoslavenej sestry Zdenky Schelingovej," zhodnotil ročné pôsobenie múzea Neupauer.
Pracujú so žiakmi
Pripomenul tiež projekt, ktorý už šesť rokov združenie usporadúva pre základné a stredné školy, Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom (www.november89.eu).
Neupauer oznámil, že v tomto roku bude hlavnou témou projektu Sila solidarity pri príležitosti novembra '89, ktorého hlavnou silou sa stala poľská Solidarita.
V roku štvrťstoročia slobody na Slovensku chce OZ Nenápadní hrdinovia, ktoré je súčasťou platformy Pamäť a svedomie, predstaviť na Slovensku, ale aj v krajinách V4 príbeh slovenskej osobnosti, politického väzňa a biskupa Štefana Barnáša.
Privezú časť Berlínskeho múru
Neupauer ďalej uviedol, že Múzeum zločinov a obetí komunizmu počas jeho ročnej činnosti navštívili hostia z celého sveta. Medzi nimi aj predseda Nemeckého spolkového snemu či bývalý minister zahraničných vecí Austrálie.
"Najviac si však ceníme spoluprácu s tými, ktorí nezažili obdobie neslobody. Práve mladým ľuďom sme počas roka sprostredkovali výstavu o Sviečkovej manifestácii, ktorá putovala po základných a stredných školách na Slovensku," povedal.
Doplnil, že v tomto roku chce dať združenie do popredia aj osobnosť Silvestra Krčméryho. "Už máme pripravené CD, kde sú záznamy z jeho publikácii o "vymývaní mozgov". Chceme ho poskytnúť väzňom, inšpiroval nás k tomu príbeh jedného bývalého narkomana a väzňa, ktorý si prečítal knihu Silvestra Krčméryho a jeho životný príbeh zmenil aj jeho život."
František Neupauer tiež informoval o prevezení časti Berlínskeho múru na Slovensko. Asi štyri metre vysoký a dva metre široký múr by mali priviezť do hlavného mesta v novembri a slávnostne odhaliť pri príležitosti výročia Novembra '89.