BRATISLAVA. Majetok mesta Bratislavy nebude spravovať externá spoločnosť, kritizovaný tender na správu mestských nehnuteľností za približne 30 miliónov eur totiž primátor Milan Ftáčnik zrušil. Ukázalo sa, že súťaž na správu majetku verejné financie neušetrí.
Zároveň sa zmenili aj okolnosti, za akých bola súťaž vyhlásená. Svoj majetok tak mesto a jeho organizácie budú spravovať naďalej sami. O zrušení tendra informoval riaditeľ kancelárie primátora Ľubomír Andrassy.
Súťaž na správu nehnuteľností vo vlastníctve mesta a mestských organizácií vyhlásila bratislavský magistrát vlani v júni. Víťaz tendra sa mal najprv starať o správu majetku a ďalších desiatich objektov - budov základných umeleckých škôl a centier voľného času.
Vyberali spomedzi troch
O správu mestského majetku mali záujem štyri spoločnosti. Súťažné podmienky splnili a do druhého kola postúpili traja uchádzači. Ponuky posudzovala komisia zložená z odborných zamestnancov magistrátu.
S poradným hlasom v nej sedeli aj poslanci mestského zastupiteľstva, medzi nimi i predseda mestského poslaneckého klubu SDKÚ a Most-Híd Ivo Nesrovnal, ktorý tender vlani v lete kritizoval.
Poslanci mali k dispozícii všetky podklady, videli, či ponuka bola alebo nebola výhodná a mohli klásť otázky, právo rozhodovať však mali len odborne spôsobilí členovia komisie, pripomenul nedávno Ftáčnik.
Mesto verilo, že na externej správe majetku ušetrí. Ročné náklady na správu verejného majetku sa totiž v súčasnosti blížia k ôsmim miliónom eur, vysvetlil Andrassy.
Poslanci kritizovali
Už vlani v lete sa však súťaž na správu majetku stretla s kritikou mestských poslancov. Predseda mestského poslaneckého klubu SDKÚ a Mosta-Híd Ivo Nesrovnal vtedy tender označil za netransparentný a mesto ho podľa neho robilo poza chrbát poslancov.
Spoločná súťaž na správu mestského majetku je podľa Nesrovnala neefektívna a pre mesto nevýhodná, preto opakovane navrhoval súťaž zrušiť a vyhlásiť jedenásť menších. Minulý rok v lete sa na tom zhodla aj komisia finančnej stratégie, pre správu majetku a podnikanie, ktorej je Nesrovnal predsedom.
V novembri súťaž kritizovali aj viacerí poslanci mestského zastupiteľstva.
Súťaž na správu nehnuteľností vo vlastníctve mesta a mestských organizácií zverejnilo mesto Bratislava v európskom vestníku verejného obstarávania koncom júna 2013. Suma tendra bola 30 miliónov eur bez DPH na štyri roky.
Majetok zatiaľ spravuje mesto samo
Súťaž magistrát pripravil na základe odporúčaní auditu, ktorý vypracoval v spolupráci so Slovenskou asociáciou Facility managementu. Dnes totiž mestský majetok spravuje mesto a jeho organizácie vo vlastnej réžii.
O majetok sa starajú stovky zamestnancov vo viac ako 500 úväzkoch, služby a materiály organizáciám dodáva takmer 200 externých dodávateľov.
Mesto preto chcelo obstarať jedného partnera, ktorý by sa najprv staral o desať objektov a magistrát, časom chceli cez vysúťaženú firmu spravovať 35 organizácií a spolu 118 budov.
Úspešná spoločnosť by zabezpečovala činnosti spojené s prevádzkou a údržbou nehnuteľností, starala by sa o požiarnu ochranu, obsluhu tepelno-technických zariadení, zabezpečiť by museli strážnu službu i bežné upratovanie.