Takéto stretnutie sa symbolicky konalo aj vo štvrtok v noci po otvorení výstavy. Kurátormi výstavy sú predseda občianskeho združenia Uroboros Tomáš Szmrecsányi a podpredsedníčka spoločnosti Monika Mikulcová. Záujemcovia si môžu pozrieť viac ako 40 fotografií rozdelených do niekoľkých skupín.
Medzi nimi sú fotografie, ktoré súvisia s tragickou smrťou Agáthy Toottovej Borlobaschinovej z Podunajských Biskupíc. Bola prvou ženou upálenou v Bratislave za bosoráctvo. Stalo sa to 24. mája 1602 pri Michalskej bráne za mestskými hradbami.
Niektoré fotografie zachytávajú bronzový reliéf z dielne akademickej sochárky Ľudmily Cvengrošovej, ktorý pri príležitosti 400. výročia upálenia A. Borlobaschinovej vsadia do dlažby neďaleko Michalskej brány.
„Cieľom našej výstavy je pripomenúť tragické dôsledky náboženského fanatizmu a zároveň ukázať, že mnoho príbehov a povier s čarodejníckou tematikou pretrváva dodnes a v rôznych podobách má stále svojich priaznivcov,“ uviedla Mikulcová. Výstava ponúka aj fotografické materiály študentov odboru religionistiky pri Katedre etnológie a kultúrnej antropológie Filozofickej fakulty UK. Vznikli počas terénnych výskumov koncom 90. rokov na slovenskom vidieku.
Napríklad v Bielych Karpatoch sa študenti stretli s príbehmi, v ktorých dodnes pretrváva viera v čarodejnice, v dobrom či zlom. Podujatie sa uskutočňuje vďaka finančným príspevkom ministerstva kultúry a za podpory ďalších organizácií.
(sita, japa)