Bratislava sa zapojí do celosvetového bežeckého podujatia Wings for Life World Run. Zabehať si môžte 4. mája 2014 o 12:00, v rovnakom čase sa akcia uskutoční v 35 krajínách a 40 lokalitách na všetkých kontinentoch.
BRATISLAVA. Do nového celosvetového bežeckého podujatia s charitatívnym zámerom Wings for Life World Run sa zapojí aj Slovensko.
Uskutoční sa v Bratislave v nedeľu 4. mája 2014 o 12:00 hodine nášho času a naraz v 35 krajinách a 40 lokalitách na všetkých kontinentoch.
"Napríklad Japonci pobežia v noci. Je to unikátne podujatie a bude z neho online televízny prenos najväčší na svete. Väčší ako z olympiády či majstrovstiev sveta vo futbale," na dnešnej tlačovej konferencii prisľúbila spoluorganizátorka behu Andrea Zererová.
Nejde o prvenstvo ale o výdrž
Princíp behu nie je byť čo najrýchlejšie v cieli, ale čo najdlhšie vydržať bežať určitým tempom, kým účastníkov nedostihne záchytné vozidlo.
To vyráža rýchlosťou 15 km/hodinu pol hodiny po štarte a každú hodinu zvýši rýchlosť o jeden km. Preteky končia vtedy, keď vozidlo dôjde k poslednému bežcovi, čiže k tomu, ktorý bežal najdlhšie. Každých 5 km budú stanoviská s občerstvením aj s možnosťou ukončenia behu.
Podľa herca a operného speváka Filipa Tůmu sa podujatia môžu zúčastniť aj nebežci. Čiže ľudia, ktorí si trúfnu aj len na niekoľko km. Vraj on je toho príkladom, ale už sa pripravuje pod vedením nášho najlepšieho triatlonistu Richarda Vargu.
"Na prvom tréningu som mal problém s dýchaním. Mám rád šport, ale beh nenávidím. Tu ma zlákal zámer podujatia pomôcť ľuďom s poškodenou miechou a prispieť na výskum, aby niekedy mohli chodiť a neboli odkázaní na invalidný vozík," zdôvodnil umelec, ktorý je jeden z ambasadorov podujatia.
Pobežia ambasárori aj futbalisti
Vraj tu chce poraziť strieborného olympijského medajlistu na OH 1988 v Soule v behu na 110 metrov cez prekážky Collina Jacksona, ktorý je riaditeľom týchto celosvetových pretekov. To je tiež unikát podujatia, že si možno porovnať výkon s účastníkmi z iných krajín.
Tak ako Jackson pobežia aj ďalší ambasadori v rôznych krajinách: tenista Roger Federer, bývalý jazdec F1 David Coulthard, lyžiar Aksel Lund Svindal, windsurfer Robby Naish, futbalisti Cristiano Ronaldo a Luís Figo, či hokejisti Mats Sundin a Peter Forsberg,
"Pre mňa by to bola ohromná vec postaviť sa znova na nohy a vrátiť do plnohodnotného života," vyznal sa na tlačovke parašportovec na vozíčku Marián Ligda.
Aj úspešnú vodnú slalomárku Janu Dukátovú zlákala myšlienka bežať za tých, ktorí nemôžu bežať. "V rámci tréningu aj behávam.
Dokonca som bola už i na pretekoch Devín-Bratislava, čo bola doteraz moja najdlhšia trať. Tentoraz by som chcela zvládnuť 18 km," prezradila Dukátová.
Podpora ľudí s handicapom
Trať od Eurovei na Pribinovej ulici popri Dunaji do Devína, Devínskej Novej Vsi, Stupavy, Malaciek, Perneka, Lozorna a iných záhorských obcí vybral maratónec Marcel Matanin.
Aj on oceňuje charitatívnu myšlienku behu. "Znamená podporu pre ľudí, ktorí mali nejaký úraz alebo sa narodili s poškodenou miechou. Zúčastniť sa môžu ľudia, ktorí dosiahli 18 rokov. Predpokladám, že víťaz zabehne asi 60 km," uviedol Matanin.
Na organizačne náročné podujatie je potrebné sa prihlásiť do 20. apríla na stránke www.wingsforlifeworldrun.com/sk.
Štartovné 25 eur putuje v plnej výške na konto nadácie Wings for Life - pre život bez invalidného vozíka, ktorá sa zaoberá výskumom liečby poškodenej miechy.