BRATISLAVA. Bratislava dnes pokrstila prvý pouličný klavírkoncertom speváčky Márie Čírovej. Na niekoľko týždňov ho ponúkol Bratislavčanom Sokratov inštitút. Na nádvorie Starej radnice prilákal desiatky zvedavcov, vrátane niekoľkých turistických skupiniek.
Čírovú vystriedalo postupne viacero ľudí z davu. Panie z Múzea mesta Bratislava pritom zvedavo vykúkali z okien. Bratislavčanku pani Budhowskú vyzvali diváci dokonca aj na druhé kolo. “Určite budem tadiaľto chodiť častejšie,” motivoval ju úspech.
Farebné klávesy
Ku klavíru si môže sadnúť a zahrať každý okoloidúci. O ôsmej večer sa však nádvorie Starej radnice zatvára a s ním aj prístup ľudí k tomuto hudobnému nástroju počas noci.
Klavír zastrešuje Sokratov inštitút, ktorý ponúka študíjne programy nadaným slovenským vysokoškolákom. Chceli tak dokázať, že aj jednoduchým zásahom do verejného priestoru sa dá zmeniť a zlepšiť atmosféra ulice.
Riaditeľ inštitútu hovorí, klavír dokáže zmeniť atmosféru ulíc, rovnako ako si predstavujú, že ich študenti zmenia Slovensko. Na nádvorí bude klavír minimálne do 30. apríla, kedy uzatvárajú prihlášky. Ak však bude mať úspech, nechajú ho až do konca jesene.
„Dovolili sme si jeho klávesy nafarbiť, čo symbolizuje pestrofarebné štúdium na Sokratovom inštitúte,“ povedal Juraj Hipš z enviromentálneho centra Živica.
Inšpirácia z Prahy
S umiestnením klavíra do centra mesta ľudí zo Živice inšpiroval český kaviarnik a kultúrny aktivista Ondřej Kobza. Ten má v centre Prahy klavírov už niekoľko.
Začal s tým spontánne pred pár rokmi pred svojou kaviarňou. Akcia mala úspech a niekoľko krát ju zopakovali. Neskôr sa dozvedel, že v Tel Avive niekto rozmiestnil klavíry v centre mesta.
Vtedy v ňom skrsla myšlienka urobiť niečo podobné aj v Prahe. Chvíľu nad tým premýšľal a rozprával priateľom. Keďže sa nápad stretával s úspechom, rozhodol sa ho zorganizovať.
„Nevedel som, ako to dopadne, mohlo by sa stať, že ľudia ich rozbijú, alebo na ne nebude nikto hrať, ale dopadlo to skvele. Oslovovali ma ľudia, ktorí si to chceli vyskúšať aj z iných miest,“ hovorí Kobza.
V súčasnosti má v Prahe tri klavíry, jeden je na nádvorí radnice, ďalší na Hlavnom nádraží a letisku. Časom pribudli aj klavíry v iných menších českých mestách.
Na Hlavnom nádraží sa konal koncert pre šesť pián od skladateľa Steva Reicha, kam prišlo pozrieť podľa Kobzu asi tisíc ľudí a tiež tu urobili tančiareň argentínskeho tanga.
Verejný priestor treba oživiť
Ondřej Kobza vymýšľa rôzne ďalšie spôsoby, ako oživiť verejný priestor. Myslí si, že ľudia by mali tieto priestory obohacovať a brať si ich za svoje. V súčasnosti plánuje ku klavírom pridať šachové stolíky, v parku chce postaviť poetický jukebox, ktorý by mal recitovať českých básnikov.
Hnevajú ho tiež nevyužité strechy v Prahe. Chcel by na niektorých z nich urobiť komunitné záhradx s barom a chovať tam kozy, čo je ale problematické kvôli statike a nájomníkom.
Bratislavskému klavíru zaželal, aby „bol dominom, do ktorého by sme "pinkli" a rozbehla by sa lavína podobných akcií. Nie len podobných v rozmiestňovaní pián v uliciach mesta Bratislavy, ale aj v daľších mestách Slovenska, ale zároveň dalších nápadov v uliciach.“
Ján Markoš, manažér Sokratovho inštitútu dodal, že sa mu už ozvali viacerí ľudia, ktorí by chceli do centra mesta tiež umiestniť klavíry. V Bratislave sa koncom apríla uskutoční putovanie pouličného klavíra, ktorý je na kolieskach.
Z nádvoria Starej radnice ho premiestnia pred kaviareň Kontakt na rohu ulíc Ventúrska a Zelená. Premiestňovanie plánujú urobiť tiež formou vítania, či hudobného happeningu.
Na pouličnom klavíri si spontánne zahrali aj diváci.
FOTO: SME - GABRIEL KUCHTA
Primátor Milan Ftáčnik si klavír tiež vyskúšal.
FOTO: SME - GABRIEL KUCHTA
Autor: Dominik Holíč