BRATISLAVA. Spoločnosť Arca Capital plánuje zrevitalizovať kúpalisko na bratislavskej Železnej studničke. Náklady na práce odhadujú na 1,5 milióna eur. Na včerajšom verejnom prerokovaní zámeru to povedal projektový manažér spoločnosti Marek Gaži, podľa ktorého chceli kúpalisko revitalizovať od mája 2015.
Ako však dodal, ťažko odhadovať časový rámec. Ak totiž projekt prejde posudzovaním vplyvov na životné prostredie, bude musieť podľa projektového manažéra ešte získať územné rozhodnutie a stavebné povolenie.
Podľa predstaviteľov spoločnosti by pri kúpalisku mali byť počas letnej sezóny celodenné aktivity, ako napríklad lanové lezecké steny, plážový volejbal či detské preliezačky. V súčasnosti je tu plavecký bazén a detský bazén.
Kúpalisko chcú doplniť o detský bazén so šmykľavkou, plážové ihrisko, plochu pre bicykle, saunu, bufet, premostenie ponad tok Vydrice, posiedky, ohniská aj chodníčky. Investor pripravil dva rôzne varianty, ako zneškodňovať odpadové vody vznikajúce počas prevádzky.
Variant A uvažuje s likvidáciou odpadových vôd formou žumpy a následného vývozu mimo územie. Vo variante B by splaškové vody prečisťovala nová biologická čistiareň odpadových vôd.
Ochranári sa boja chemikálií
Ochranári sa napriek tomu boja vplyvu kúpaliska na prírodu v tejto lokalite. Jaromír Šíbl z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia povedal, že investor síce hovorí o technológiách, ale každá môže zlyhať.
"Černobyľ aj Fukušima boli predstavené ako najlepšie technologické stavby. No všetko sa môže pokaziť. Chlór v minulosti dokonca použili ako bojový plyn," povedal Šíbl a dodal, že pri takto vysokých investíciách neverí v morálne zásady investora.
Ako tiež uviedol, je to jedno z najchladnejších a najmenej slnečných území v Bratislave. "Investor to robí v nevhodnej lokalite, čo je dôvod k podozreniu," dodal Šíbl, podľa ktorého investor na mieste bude vytvárať bodový zdroj znečistenia tým, že odpady zhromaždí na jednom mieste.
Bratislavčania podpisujú petíciu
Bratislavčania už spustili petíciu proti zastavaniu Železnej studničky a okolia Vydrice. Za štyri dni majú 2 500 podpisov. Ako informuje poslanec bratislavskej Rače a zároveň člen petičného výboru Michal Drotován v petičnom texte, toto územie potrebuje citlivú revitalizáciu oddychového a športového areálu bez rizikového bazénu.
"Je to iba prvá etapa nejakého väčšieho projektu. Hrozí tu tlak na pustenie dopravy, znečistenie Vydrice a najmä riziko pokračovania projektu," povedal dnes Drotován, ktorému sa nepáči ani plánované prevádzkovanie sanatória, ktoré by tiež mohlo prispieť k povoleniu vjazdu dopravy.
Drotován tiež upozornil, že stále chýba hydrogeologický prieskum. "Chcú odčerpávať zo studne vodu, čo by mohlo spôsobiť vyschnutie Vydrice. To by zničilo biotop celej Železnej studničky," upozornil Drotován.
Dodal, že investor má viac ako šesť hektárov územia, na ktorom nechce pestovať divoké rastliny. "Chceme, aby investor vyložil karty na stôl a ukázal celý projekt, ako bude vyzerať," uzavrel Drotován.
"Navrhovaný projekt za približne 1,5 milióna eur je vzhľadom na predpokladané náklady na prevádzku, návštevnosť, klimatické podmienky územia, dostupnosť danej lokality a náročnosť pri ochrane územia európskeho významu Vydrica nerentabilný a s najväčšou pravdepodobnosťou vyzbierané vstupné nepokryje ani náklady na prevádzku a nie ešte investičné náklady," tvrdí Drotován za petičný výbor.
Podľa petičného výboru je tento projekt iba prvou etapou a chce vytvoriť nebezpečný precedens miernym uvoľnením zákazu vjazdu vozidiel pre zamestnancov a zásobovanie či tlakom na vybudovanie kanalizácie a môže vytvoriť tlak na zastavanie celého územia.
Železná studnička podľa Drotována patrí medzi najdôležitejšie oblasti oddychu a voľného času v Bratislave. Tomu, aby sa zastavala vilami a hotelmi a cesta zaplnila autami bránia najmä obmedzená dopravná prístupnosť a chýbajúca kanalizácia.
Ako tiež uviedol poslanec, povolenie podobných projektov by vytvorilo silný tlak na ďalšiu výstavbu a nenávratný zánik charakteru lokality. Ako uvádza správa EIA o revitalizácii kúpaliska, medzi najzávažnejší súčasný environmentálny problém celého lesoparku patrí absencia kanalizačného systému, ktorý by odvádzal odpadové vody z jednotlivých prevádzok pri Ceste mládeže.
"Vybudovanie kanalizačného systému by mohlo viesť k ďalším rozvojovým investičným aktivitám v celom Lesoparku," konštatuje sa v správe EIA.
V súlade s územným plánom
Riaditeľ kancelárie primátora Ľubomír Andrassy povedal, že mesto posúdilo projektový zámer revitalizácie bývalého kúpaliska, ktoré v minulosti ponúkalo verejnosti veľký aj detský bazén.
"Celý zámer je v súlade s územným plánom a do priestoru neprináša nič nové, čo by bolo v konflikte s vnímaním a využitím spomínaného územia. Mesto posudzuje zámer výlučne z hľadiska územno-plánovacieho. Ekologický a hygienický aspekt je na pleciach iných inštitúcií," informoval Andrassy.
Zdôraznil, že mesto posudzovalo projekt, ktorý vychádza z rozsahu voľnočasových aktivít poskytovaných v minulosti, pričom ľudia môžu územie navštíviť len s využitím MHD, peši, bicyklom či ekovláčikom. Osobné autá majú a budú mať do tejto lokality vjazd zakázaný.
Andrassy zároveň upozornil, že mesto nevydalo žiaden súhlas s budovaním parkoviska v tejto oblasti, ani nepovolilo žiadny iný investičný projekt, ktorý by do spomínaného územia prinášal novú investičnú výstavbu. "V minulosti takéto snahy boli, ale súčasné vedenie mesta povedalo jasné nie takýmto zámerom," tvrdí Andrassy.
Kúpalisko na Železnej studničke patrí pod mestskú časť Nové Mesto. Areál kúpaliska sa nachádza v blízkosti Sanatória na Železnej studničke a je prístupný priamo z Cesty mládeže.
Členovia petície požadujú od samosprávy, aby developerovi pre kúpalisko poskytla iný pozemok v dostupnejšej, ekologicky menej zraniteľnej a ekonomicky aj klimaticky vhodnejšej oblasti.
Do správy o hodnotení revitalizácie kúpaliska môže verejnosť nahliadnuť od 4. marca do 3. apríla na prízemí budovy Magistrátu hlavného mesta na Primaciálnom námestí.