BRATISLAVA. Odborná i laická verejnosť môže pripomienkovať program aktívneho starnutia Bratislavčanov. Ide o dokument, v ktorom samospráva ponúka praktické kroky a projekty podporujúce zapájanie seniorov do verejného života, kultúrnych, spoločenských či športových aktivít mesta aj mestských častí.
Materiál je zverejnený na internetovej stránke mesta www.bratislava.sk a verejnosť ho môže pripomienkovať do konca apríla. Informoval o tom riaditeľ kancelárie primátora Ľubomír Andrassy.
Zdravé a aktívne starnutie
"V dokumente aktívneho starnutia Bratislavčanov sú konkrétne opatrenia, ktoré zapájajú súčasných seniorov do života v meste, zároveň vytvárajú podmienky pre aktívnu spoluúčasť budúcich generácii na smerovaní a rozvoji bratislavskej samosprávy," priblížil Andrassy.
Ako dodal, problematika starších na úrovni hlavného mesta zatiaľ nebola komplexne riešená a chýbal aj ucelený systém podpory aktivít pre seniorov. Chýbali aj formy spolupráce magistrátu s neziskovými organizáciami a dobrovoľníkmi, ktorí pracujú so seniormi.
"Pre účely bratislavského dokumentu boli seniori definovaní ako osoby vo veku od 50 rokov, čo zohľadňuje odporúčania európskych inštitúcii i Organizácie spojených národov," vysvetlil Andrassy.
Cieľom programu aktívneho starnutia je nastaviť proces systematických krokov, ktoré prispejú k vytvoreniu a zlepšeniu podmienok pre zdravé a aktívne starnutie obyvateľov Bratislavy.
Program sa priebežne mení a dopĺňa
V dokumente sú zapísané ciele, opatrenia a akčný plán na najbližšie dva roky v oblasti ľudských práv, zdravia, dopravy, bývania, bezpečnosti, ale aj zapájania seniorov do občianskeho a spoločenského života.
"Koncepcia stanovuje rámec a podmienky pre činnosť všetkých zainteresovaných subjektov a vytvára priestor na prípravu konkrétnych aktivít a projektov," uviedol Andrassy.
Program aktívneho starnutia je otvorený dokument, ktorý sa môže priebežne meniť a dopĺňať o pripomienky a skúsenosti odbornej či laickej verejnosti. Dokument možno pripomienkovať do konca apríla e-mailom na adrese senior@bratislava.sk alebo podať v obálke s označením Aktívne starnutie v Kancelárii prvého kontaktu na bratislavskom magistráte.
Program aktívneho starnutia nadväzuje na Národný program aktívneho starnutia na roky 2014-2020, ktorý 4. decembra 2013 schválila vláda SR. Prostredníctvom národného programu sa Slovensko prihlásilo k problematike aktívneho starnutia ako k politickej priorite v celej jej komplexnosti, priblížil Andrassy.
"Predkladaný materiál je výsledkom práce pracovnej skupiny zloženej zo seniorov a odborníkov z oddelenia sociálnych vecí mestských častí, magistrátu a bol pripomienkovaný v Rade bratislavských seniorov," dodal Andrassy.