
Futbalisti PTE Bratislava v čase, keď sa futbal iba učili hrať. FOTO - ARCHÍV
Založením Anglickej futbalovej asociácie v Londýne v roku 1863 sa začala éra futbalového novoveku a moderného futbalu. Na našom území sa objavil na sklonku 19. storočia. V Prešove sa uskutočnil v rámci telovýchovných slávností v máji 1898 ukážkový zápas dvoch budapeštianskych jedenástok BTC a Óbudai TE. O tejto, vtedy ojedinelej atrakcii informoval čitateľov aj Pressburger Zeitung.
Prešporských pozorovateľov anglická hra nadchla. Tak v Bratislave vznikol prvý futbalový klub PTE (Pozsonyi Torna Egyesület). V tom čase založili futbalový klub aj v Prešove. PTE Bratislava zohrala proti ETVE Prešov prvý futbalový zápas dvoch slovenských klubov na domácej pôde. Zápas sa hral v komornom diváckom prostredí v Petržalke s výsledkom 2:1 pre domácich. Červeno-bieli, to boli klubové farby PTE, si pozvali začiatkom apríla 1899 súpera z Budapešti - MFC. Hostia boli o poznanie lepší a vyhrali 3:1. O dva týždne neskôr privítali Bratislavčania ďalšieho silného súpera z hlavného mesta Uhorska - Müegyetem (Vysoká škola technická). Súper nadelil domácim poriadnu príučku a vyhral 9:0. V odvete na budapeštianskej pôde sa červeno-bieli držali statočnejšie, prehra 0:4 nebola predsa len taká krutá.
V júni 1899 futbalisti PTE hostili viedenských Angličanov, reprezentujúcich First Wienna FC. Hráči, pochádzajúci z kolísky futbalu, dali našim hráčom 9 gólov, ale dva v ich sieti zmiernili tento výprask.
Hráčov PTE nelichotivé výsledky neznechutili, poctivo trénovali a zlepšovali sa. Už na jar v roku 1900 zvíťazilo PTE Bratislava po prvý raz nad viedenským SPC Training 2:1. Mužstvu sa potom darilo najmä na jeseň, keď porazilo niekoľkých ďalších súperov z Rakúska, pričom sa vytiahlo predovšetkým proti AC Victória Viedeň, ktorú porazilo 6:1. V tej dobe sa v Bratislave pre futbal začali podmienky zlepšovať. PTE začalo konečne hrávať na vlastnom ihrisku v Petržalke, ktoré sa nachádzalo na miestach dnešného štadióna FC Petržalka.
Autor: IGOR MACHAJDÍK(Pripravujeme v spolupráci s Múzeom telesnej kultúry v Bratislave)