BRATISLAVA. Niekoľkotýždňové nezhody medzi vedením Galérie Cypriána Majerníka a Starým Mestom sa tento týždeň skončili tak, že galéria nedostane od samosprávy ani cent dotácií. Môže to znamenať jej koniec.Bratislavské Staré Mesto by svoju galériu mohlo podporiť, ale nechceUmelci chcú diela z Galérie Cypriána Majerníka späť
Zástupcovia galérie majú síce so Starým Mestom stále zmluvu o užívaní priestorov na dva nasledujúce roky, no nevylučujú, že odídu. „Ak sa Staré Mesto zachová tak, že celú spoluprácu zruší, budeme si musieť hľadať nový priestor,“ povedal kurátor galérie Richard Gregor.
Bratislava
Galéria v centre
Slovenská národná galéria, Námestie Ľudovíta Štúra – štátna;
Galéria mesta Bratislavy, Mirbachov a Pálfyho palác – mestská galéria;
Galéria Nedbalka, Nedbalova ulica – súkromná galéria;
Galéria Médium, Hviezdoslavovo námestie – galéria VŠVU;
Galéria Krokus, Námestie 1. Mája – súkromná galéria;
Galéria Z, Zichyho palác, Ventúrska ulica – súkromná s participáciou mestskej časti Staré Mesto;
Stredoeurópsky dom fotografie, Prepoštská ulica;
Photoport, Štefánikova ulica – súkromná galéria;
Satelit, galéria Slovenského centra dizajnu, Kollárovo námestie.
Chceli ísť do lepšieho
Pôvodne so Starým Mestom rokovali aj o pridelení priestorov bývalej Galérie Byzant, ktorá má vstup z Ventúrskej ulice a mohla by prilákať viac návštevníkov. „Prevádzkovanie galérie v týchto priestoroch by mohlo zo vstupného priniesť ďalšie financie na našu prevádzku. Staré Mesto nám však nikdy nepovolilo vyberať vstupné,“ povedal Gregor.
Ernest Húska, vedúci oddelenia kultúry mestskej časti Bratislava - Staré mesto, sa čuduje, prečo galéria vstupné nevyberala. Podľa neho ho môžu vyberať všetky staromestské zariadenia.
"Stačilo urobiť to, čo robia všetci ostatní. Vybrať si očíslované vstupenky na našom ekonomickom oddelení, celý mesiac ich predávať a na konci mesiaca zúčtovať," povedal.
Galéria zháňa peniaze aj z iných zdrojov. „Keď získame akékoľvek financie, galériu v prvom rade opäť otvoríme. Chceme normálne pokračovať vo výstavnom pláne,“ povedal Gregor. „Niektoré plánované projekty bez podpory Starého Mesta nebudeme môcť urobiť, činnosť galérie sa zredukuje, no chceme ísť aj napriek tomu ďalej.“ Musia však hľadať peniaze aj na základný chod a nebudú môcť napríklad vydávať publikácie o umení ako doteraz.
Za galériu sa postavili aj mnohí umelci a kurátori. „Vedenie mesta sa mohlo zamerať na svoje PR napríklad v súvislosti s turizmom a nielen vydávať povolenia pre krčmové sedenie na uliciach,“ hovorí Ján Triaška, ktorý v galérii aj vystavoval.
Rozhodnutie Starého Mesta nepodporiť galériu kritizuje aj šéfka Slovenskej národnej galérie Alexandra Kusá. Navrhuje, aby sa vedenie mesta aspoň podieľalo na projekte Kunsthalle, ktorý môže nadviazať na činnosť galérie. Núka aj metodické rady.
Hrozí hádka o diela
Ak by prišlo k zrušeniu galérie, najväčším problémom môže byť zbierka diel. Spravuje ich galéria, no vlastní Staré Mesto. Galérii ich venovali poprední umelci. Viacerí ako napríklad Svätopluk Mikyta už povedali, že by v takom prípade chceli diela späť.
Výtvarník a pedagóg Marián Mudroch zasa hovorí, že by nebolo dobré zbierku rozdeľovať. „Páčilo sa mi, že vzniká galéria, ktorá je mienkotvorná. Svojím dielom som galériu podporil, ale to neznamená, že ho teraz na protest stiahnem. Zbierka je zaujímavá ako celok. Keby sme si ju rozobrali, tak by zanikla a to by bola prehra. Skôr by som chcel, aby sa potvrdilo, nech bude kdekoľvek, že to je zbierka vybudovaná Galériou Cypriána Majerníka.“
Galéria Cypriána Majerníka vznikla v roku 1957, od začiatkov prezentovala mladých progresívnych výtvarníkov. Zažila aj represie a zásahy za komunizmu. Súčasné vedenie v tom vidí paralelu.
„O chvíľu sú tu komunálne voľby a voliči povedia, či s týmto konceptom súhlasia, alebo nie. Či sa im páči systém kontrahovania kultúrnych inštitúcií, systém vlastných, alebo aj systém žiadnych,“ dodal Gregor.
Umenie alebo záchody?
Poslanci na zasadnutí miestneho zastupiteľstva v diskusii o Galérii Cypriána Majerníka hovorili o dieťati, ktoré saje peniaze od rodičov, aj o parchantovi.
BRATISLAVA. Ani sedemtisíc a ani desaťtisíc eur, ako navrhovali poslanci bratislavského Starého Mesta, Galéria Cypriána Majerníka nedostane.
„Po mediálnych výstupoch sa dalo toto rozhodnutie zastupiteľstva očakávať,“ reagovala starostka Tatiana Rosová (SDKÚ) na odmietnutie dotácie poslancami. Už pred zasadnutím hovorila, že pre zatvorenie galérie návrh na dotáciu stiahne.
„Dlažba alebo hajzle na Hviezdoslavovom námestí sú pre mňa oveľa dôležitejšie ako nejaký fond nejakej galérie,“ povedal Štefan Holčík (NF) z kultúrnej komisie.
Miroslava Babčanová (nezávislá) z tej istej komisie síce priznala, že nie je odborníčka na kultúru, no sú tu podľa nej akútnejšie veci. „Školy, deti, verejné toalety,“ hovorila. Za nehorázne označila obvinenia ľudí z galérie z pomsty.
Poslanci galériu prirovnávali k dieťaťu, ktoré od rodiča naďalej saje peniaze. Začal s tým vicestarosta Peter Osuský (SaS), ktorý pritom navrhol dotáciu desaťtisíc eur. Galériu označil za reinkarnované dieťa, ktoré by sa malo postupne púšťať na vlastné nohy, používal výrazy ako „topánočky“ alebo „dupačky“. Napriek tomu presviedčal poslancov, aby boli veľkorysí.
Pridala sa k nemu aj poslankyňa Babčanová. „Ak by som dieťaťu dávala priestor a ono by ešte odo mňa chcelo peniaze, bol by to bezočivý parchant, a to si myslím o galérii.“
Starostka Rosová povedala, že právnici zisťujú, či neziskovka za galériou neporušila podmienky zmluvy.
Barbora Kalinová
Aktuálna výstava Zo zbierky Galérie Cypriána Majerníka, ktorú si môžte pozrieť prostredníctvom virtuálnej prehliadky na stránke www.artdispecing.sk
FOTO: SME - GABRIEL KUCHTA
Diela, ktoré do zbierky Galérie Cypriána Majerníka venovali výtvarníci za účelom podpory a stabilizácie galérie. Zbierka však patrí Starému Mestu.
FOTO: SME - GABRIEL KUCHTA