SME

V Grassalkovichovom paláci boli raz prezidenti, inokedy deti

V Grassalkovichovom paláci sa vystredali štyria prezidenti a tisícky detí. Z prezidentov porevolučného Slovenska tu býval iba Rudolf Schuster.

Grassalkovichov palác na prelome päťdesiatych a šesťdesiatych rokov.Grassalkovichov palác na prelome päťdesiatych a šesťdesiatych rokov. (Zdroj: ARCHÍV ROMANA DELIKÁTA)

V Grassalkovichovom paláci sa vystredali štyria prezidenti a tisícky bratislavských detí. Z prezidentov porevolučného Slovenska tu býval iba Rudolf Schuster.

BRATISLAVA. V sobotu sa rozhodne, kto bude na najbližších päť rokov chodiť do práce do Grassalkovichovho paláca na Hodžovom námestí v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Palác v centre Bratislavy pôvodne vôbec nestál v meste a ani nebol odjakživa sídlom prezidentov. Slúžil ako letná rezidencia, sídlo vojenského štábu aj veľká klubovňa pre deti.

Najprv za hradbami

Okolo roku 1760 ho dal ako svoje letné sídlo postaviť šľachtic chorvátskeho pôvodu gróf Anton Grassalkovich, ktorý bol prezidentom Kráľovskej uhorskej komory.

SkryťVypnúť reklamu

Palác stál hneď za bránou mesta na Suchom mýte. Napríklad aj za kráľovnej Márie Terézie sa tam konali rôzne slávnosti a bály. Vystupoval tam aj známy skladateľ Joseph Haydn.

Najprv tam sídlil rakúskouhorský generál. Neskôr ho členovi cisárskej rodiny skonfiškovali.

Po vzniku Československa v roku 1918 patril palác Československej vojenskej správe, prezidenti Tomáš Garrigue Masaryk ani Edvard Beneš ho nevyužívali.

„Masaryk, ktorý sa cítil napoly Slovákom vďaka pôvodu z Hodonína, mal svoje letné sídlo v Topoľčiankach,“ vraví historik Stanislav Sýkora. „Chodieval tam v lete aj na tri mesiace. Ľudia ho mali radi, lebo tam jazdil na koni a rozprával sa s nimi.“

Beneš podľa Sýkoru na Slovensku nemal sídlo.

Po Tisovi pionieri

Sídlom prezidenta sa palác stal za vojnového štátu. Katolícky kňaz Jozef Tiso býval len v malých priestoroch paláca.

SkryťVypnúť reklamu

Návštevy prijímal v dnešnom audienčnom salóne, pracovňu mal na rovnakom mieste ako terajší prezident. Pre kňaza Tisa prestavovali tamojšiu kaplnku, prirobili oratórium – lóžu a na oltár prirobili slovenský znak. „Celé prízemie paláca obložili travertínovými doskami, ktoré boli pravdepodobne z rozobraného Štefánikovho pomníka,“ hovorí historik Štefan Holčík.

Po vojne za prezidenta Edvarda Beneša slúžil palác nejaký čas aj na potreby Slovenskej národnej rady.

„Klement Gottwald potom rozhodol, že nepotrebuje rezidenciu v Bratislave, veď môže bývať aj v hoteli,“ vraví Holčík. Prvý komunistický prezident tak poskytol palác pionierom.

Komunizmus palác podľa historika Štefana Holčíka nedevastoval. „Museli sme sa dokonca aj prezúvať. Keď som raz asi ako osemročný vybehol po niečo von v prezuvkách, tak som dostal pár faciek,“ spomína si bývalý viceprimátor Bratislavy Holčík.

SkryťVypnúť reklamu

„Palác vtedy so štátnosťou nič nemal,“ vraví zasa historik Jan Pešek. „Aj úmyselne to komunisti urobili, aby negovali Tisa. Zamurovali aj kaplnku.“

Československí komunistickí prezidenti palác podľa historikov nikdy nevyužívali. Dokonca ani Gustáv Husák, ktorý bol ako jediný z nich Slovákom. V Bratislave pritom žil a dochádzal do Prahy.

V osemdesiatych rokoch sa pionieri presunuli do budovy Iuventy a palác niekoľko rokov chátral.

Bližšie do Bratislavy mal prvý porevolučný prezident Václav Havel, ktorý mal kanceláriu na Hrade. V Grassalkovichovom paláci zvažoval galériu moderného umenia a aj možnosť, že by tam prespával počas ciest na Slovensko.

Na Kováča padol luster

Sídlom prezidenta sa napokon palác stal až po rozdelení federácie, no ani to nie hneď. „Keď v roku 1993 zvolil parlament prvého prezidenta Slovenskej republiky Michala Kováča, nemali ho kam posadiť,“ spomína Holčík.

Kováč dostal provizórny priestor na Hrade, najskôr v koniarni, potom aj v hlavných priestoroch. „V pracovni mal ťažký krištáľový luster, ktorý spadol, práve keď pod ním prechádzal. Našťastie ho len udrel do pleca,“ spomína Holčík.

Pre spory s premiérom Vladimírom Mečiarom mu vláda robila prieky. Prezidenta potom presunuli do Primaciálneho paláca k primátorovi Petrovi Kresánkovi. Prijal tam napríklad talianskeho prezidenta, dánsku kráľovnú alebo pápeža.

Medzitým rekonštruovali Grassalkovichov palác, ktorý prezidentská kancelária prebrala v septembri 1996. Kováč tam presídlil svoj úrad, býval však vo svojom dome.

Schuster a dvojplatnička

Po Kováčovi prišiel do paláca Košičan Rudolf Schuster, ktorý v Bratislave nemal dom, tak začal v paláci aj žiť. Novinárom vtedy palác ukazoval s tým, že si musí variť na dvojplatničke.

Po zdravotných problémoch Schustera prezidentská kancelária a vláda urýchlili debaty o novom reprezentatívnom ubytovaní prezidenta.

Za vilu na Slavíne zaplatil štát 36 miliónov korún Východoslovenským železiarňam. Do vily je komplikovaný prístup, pretože okolité pozemky vlastnia súkromné osoby.

V porovnaní so sídlami zahraničných prezidentov je vila pomerne malá a skromne zariadená.

Dosluhujúci prezident Ivan Gašparovič vilu nechce a býva vo vlastnom dome v Limbachu.

Vilu prezident nechce

Prezidentská vila na Slavíne chátra. Ivan Gašparovič opakovane navrhuje jej predaj.

ba-0314-002f-vila.rw-160x120.jpgBRATISLAVA. Kúpili ju za Rudolfa Schustera, aby v nej býval prezident, Ivan Gašparovič ju nechal desať rokov prázdnu.

Na údržbu vily na Slavíne kancelária prezidenta míňa mesačne dvesto eur.

Prezident Gašparovič už dlhšie hovorí o tom, že chce vilu predať, chce to stihnúť do konca svojho funkčného obdobia.

Kancelária prezidenta dala vypracovať audit jej ceny, vraví hovorca prezidenta Marek Trubač.

Michal Durdovanský

Býval tam, kde Schuster

V osemdesiatych rokoch tam mal služobný byt. PETER RUŽIČKA bol domovníkom v dnešnom prezidentskom paláci.

Kde ste v paláci bývali?

„S rodinou som býval približne od roku 1987 v dvojizbovom byte, kde neskôr býval prezident Rudolf Schuster. Bolo to v ľavom krídle, do bytu sa dalo dostať bočným vchodom hneď vedľa dnešnej autobusovej zastávky. Odtiaľ vedie úzke točité schodisko. Dalo sa prejsť, samozrejme, aj cez celý palác.“

Aké to tam bolo?

„Bolo to skvelé bývanie. Žili sme v úplnom srdci mesta, výhľad sme mali do dnešnej prezidentskej záhrady a napriek polohe tam bol úplný pokoj. Problém bol jedine s vykurovaním tých vysokých miestností a napríklad s elektrickými obvodmi vtedy, keď sa mal palác po revolúcii prerábať. Obvody robili ešte v čase, keď sa tam sťahoval prezident Jozef Tiso. Po poistkách sme vtedy pátrali v celej budove. Boli v opačnom krídle.“

Čo ste mali ako domovník na starosti?

„Bežnú údržbu. Kúril som, zametal, ráno odomykal a večer zamykal.“

Koľko vám denne trvala takáto denná údržba?

„Krúžky sa končievali o ôsmej večer a do takej deviatej som prešiel celý palác, či je všade pozamykané a pozhasínané. Ráno som pozametal dvor pred palácom. Záhradu som nemal na starosti.“

Michal Durdovanský

Rusovce majú vítať prezidentov a kráľov

Schátraný kaštieľ má byť reprezentatívnym miestom.

BRATISLAVA. Vzácny neogotický kaštieľ v okrajovej časti Bratislavy Rusovce je pod správou Úradu vlády už takmer dvadsať rokov. Doteraz ho však žiadna z vlád nedokázala opraviť a využiť.

Začiatkom 90. rokov opravili jeho strechu a reštaurátori zachránili jeho najcennejšie časti. Pamiatkari viackrát varovali, že je v dezolátnom stave, no obnova sa iba odsúvala.

O kaštieľ sa roky súdili benediktíni. Súčasná vláda Smeru začala opravu presadzovať hlavne po tom, ako rád sv. Benedikta v Komárne v lete prehral ďalší súd.

Aj prezident Ivan Gašparovič chce, aby štát použil peniaze z predaja prezidentskej vily na opravu kaštieľa. Napriek tomu vláda popiera, že by malo byť v Rusovciach nové sídlo prezidenta.

Má tam však byť apartmán prezidenta či kráľovský apartmán pre zahraničné návštevy. Opravu chcú stihnúť do roka 2016, keď má Slovensko predsedať Európskej únii.

Juraj Koník, Michal Durdovanský

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. IAD Investičný Realitný Fond: Kooperativa mieri do Twin City C
  2. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke
  3. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  4. Čo bude toto leto in?
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. IAD Investičný Realitný Fond: Kooperativa mieri do Twin City C
  2. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo?
  3. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke
  4. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  5. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  6. Čo bude toto leto in?
  7. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  8. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 467
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 875
  3. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 6 459
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 636
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 4 149
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 345
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 940
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 454
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 399
  2. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 8 540
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 435
  4. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 8 131
  5. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 136
  6. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/ 6 052
  7. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode. 6 021
  8. Vladimír Bojničan: Z výkalov bič neupletieš – ani keby opozícia zrovna začala znášať zlaté vajíčka 5 714
  1. Marian Nanias: Jadrové zbrane – versus - Umelá Inteligencia.
  2. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  3. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  4. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  5. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  6. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  7. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  8. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
SkryťZatvoriť reklamu