V uliciach mali preriediť autá. Zmeniť pravidlá parkovania v Bratislave nepomohli ani speváci. V uliciach mali preriediť autá. Zavedenie parkovného zastavili najmä poslanci KDH a Smeru.Nové parkovanie v Bratislave stopli Smer a KDH, starostov zaskočili
BRATISLAVA. Aj keď je len začiatok marca, už teraz je jasné, že do konca tohto roka bude v Bratislave stále problém zaparkovať.
Mestskí poslanci opakovane po dvoch rokoch príprav neschválili spoločnú parkovaciu politiku.
V tomto volebnom období, ktoré sa končí na záver tohto roka, sa už k tomu nevrátia. Návrhu nepomohlo ani to, že ho podporili aj hudobníci.
Spevák skupiny Para Tomáš Šedivý Lasky nakrútil video, ktoré sa začína jeho pesničkou Idem si vo svojej káre.
Snaží sa v ňom s dodávkou zaparkovať v centre mesta a Darina Dzurjaninová z projektu Udržateľná doprava v Bratislave mu vysvetľuje, prečo sú nové pravidlá dôležité. Na návrhu sa podieľal aj Rozvojový fond OSN UNDP.
Na rokovanie poslancov včera prišla s kočíkom návrh podporiť aj speváčka skupiny Živé kvety Lucia Piussi.
„Nie som na to odborník, ale Bratislava by potrebovala parkovaciu stratégiu, ktorá by ľudí nútila nechodiť všade autom, jazdiť viac na bicykli, aby žili zdravšie a aby autá neparkovali na chodníkoch, po ktorých sa potom nedá prejsť.“
Za návrh napokon hlasovalo 17 zo 40 prítomných poslancov. Na schválenie bola potrebná trojpätinová väčšina. Návrh zastavili najmä poslanci Smeru a KDH, no zdržali sa aj piati poslanci najsilnejšieho klubu SDKÚ a Most-Híd.
A to aj napriek tomu, že na pravidlách sa už magistrát po dlhých vyjednávaniach dohodol aj s mestskými časťami.
Domáci by mali výhodu
Parkovanie
Aké mali byť pravidlá
ročná karta pre vlastnú mestskú časť za 30 eur;
mimobratislavskí by platili hodinové parkovné, najviac dve eurá za hodinu;
Bratislavčania by parkovali v iných mestských častiach za polovicu, teda maximálne za euro na hodinu.
Obyvatelia s trvalým pobytom v Bratislave by podľa navrhovaných pravidiel platili maximálne 30 eur na rok za parkovanie vo svojej mestskej časti.
V inej mestskej časti by potom platili polovicu toho čo cezpoľní, najviac však euro za hodinu.
Viac by platili tí, čo v Bratislave nemajú trvalý pobyt. Poslanci návrhu vyčítali najmä to, že od konca januára, keď prvýkrát neprešiel, sa výrazne nezmenil.
KDH prekáža, že mesto nie je na nový systém pripravené. Navrhuje najskôr budovať záchytné parkoviská na okraji mesta. Tam by mali cezpoľní nechať svoje autá a do širšieho centra ísť s MHD.
Proti bol aj starosta Ružinova Dušan Pekár z KDH. Starostka Starého Mesta Táňa Rosová
z SDKÚ strane oponovala, že uznesenie ešte neznamená začiatok nového parkovania. Termíny totiž stanovia mestské časti.
Bývalý starosta Ružinova Slavomír Drozd (Smer) zasa hovoril, že by mali súhlasiť všetky mestské časti Bratislavy.
Na začiatku by sa projekt týkal iba Starého Mesta, Petržalky, Ružinova a Nového Mesta a tie až na niekoľko pripomienok súhlasili.
Zľavy pre chudobných
Niektorým sa zdalo parkovné vysoké. Zo Smeru a KDH prišli aj návrhy na zľavy pre dôchodcov či mnohodetné rodiny. Peter Osuský zo SaS im vypočítal, že vodič by platil v prepočte 8,5 centa na deň.
O konkrétnych cenách pritom ani poslanci nerozhodovali, aj výšku parkovného a zóny, kde by platilo, by totiž ešte len určili mestské časti.
Primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru) poslancom odkázal, že nie sú dostatočne odvážni prijať pravidlá, ktoré by neboli populárne na začiatku, ale prospeli by o pár rokov.
Takto ľudia parkujú v Petržalke. Tento rok zmena nepríde.
FOTO: SME - GABRIEL KUCHTA
Nové parkovanie malo podporiť najmä alternatívne spôsoby dopravy.
FOTO: SME - GABRIEL KUCHTA