Denník SME našiel autorov nápadu postaviť mešitu. Odpovedajú ako Robert Fico.
BRATISLAVA. Allahu akbar, malo by sa už v lete podľa investora, ktorý vystupuje pod názvom Islam na Slovensko, ozývať na Kamennom námestí v centre Bratislavy.
Skupina, ktorá sľubuje mešitu pri obchodnom dome na mieste dnešného stánku so zmrzlinou, v posledných mesiacoch rozzúrila najmä na internete stovky ľudí.
Po pár týždňoch odmlčania sa stavitelia ozvali opäť. Pripomínajú termín oficiálneho začiatku stavby – 3. mája tohto roku o tretej popoludní.
Sľubujú aj prítomnosť zahraničných investorov. Kolaudovať chcú veľmi rýchlo, už o necelé tri mesiace koncom júla.
Divoké reakcie
„Na Slovensko mešita nepatrí, ľudia, prebuďte sa,“ reagujú rozhorčení prispievatelia na sociálnych sieťach.
Niektorí sú tvrdší, mešitu plánujú podpáliť a moslimov vyzývajú, aby opustili Slovensko, alebo im odkazujú, aby konečne začali pracovať.
Takéto nenávistné reakcie prichádzajú aj potom, ako už aj úrady potvrdili, že ide len o mystifikáciu a žart.
Niektorí ľudia si z reakcií na mešitu urobili filter na priateľov na sociálnych sieťach a nenávistných známych mažú zo zoznamu priateľov. Mnohí už berú projekt s nadhľadom.
„Dobrá práca. Dúfam, že vám to nasadenie vydrží aspoň dovtedy, kým sa Jojka nerozhodne spraviť reportáž,“ píše napríklad František.
Dementujú dementi
Denník SME našiel organizátorov akcie.
„K stavbe mešity sa odmietame vyjadriť, kým sa denník SME neospravedlní za preukázateľne nepravdivé informácie o tom, že Robert Fico podporil Janukovyčov režim na Ukrajine a že sa vraj v kaštieli v Rusovciach pripravuje služobný prezidentský byt,“ povedal jeden z organizátorov pre SME.
Cituje tak pravidelnú odpoveď premiéra a kandidáta na prezidenta Fica v kampani. Svoju identitu nechcú členovia skupiny zverejniť.
V tri dni starej tlačovej správe píšu, že mešita na Kamennom námestí bude. Sľubujú aj moslimskú školu.
„Správy, že výstavba mešity v Bratislave sa nebude konať, rázne dementujeme,“ informuje v tlačovej správe skupina Islam na Slovensko, ktorú údajne zastupujú projektant Radoslav 'Abdulmesíh a stavbyvedúci Jozef Nagy.
V mešite sľubujú aj bilingválnu základnú školu. „Slovenský jazyk, vlastiveda a prírodopis sa budú vyučovať v slovenskom jazyku, ostatné predmety v arabskom jazyku,“ píšu organizátori. Ďalej vyzývajú na toleranciu v rámci demokratickej spoločnosti.
Mesto mešitu popiera
Pozemok pod budúcou mešitou patrí Bratislave. Magistrát tvrdí, že o nijakej plánovanej mešite nevedia.
„Ide o poplašnú správu, ktorá nemá žiadny reálny a ani pravdivý základ,“ povedala hovorkyňa magistrátu Daniela Rodinová.
„Mesto nevydalo žiadne záväzné stanovisko, bez ktorého nie je možné vôbec podniknúť ďalšie kroky.“ Podobne odpovedá aj mestská časť Staré Mesto.
Predstavitelia Nadácie moslimov v Bratislave sa k téme mešita odmietli vyjadriť.
Odborník na reklamu Róbert Slovák rozumie, že prezentácia mešity môže podobnosťou na komunikáciu iných architektonických projektov navodzovať dojem skutočnosti.
Môže sa to podľa neho skončiť ako nepodarený žart. „Negatívnu emóciu, ktorú to vyvoláva, bude ťažké preklopiť na niečo pozitívne,“ myslí si Slovák.
Internet už ovládla puma
Podobne sa v minulosti internetom šírila napríklad fotomontáž senickej pumy.
Na Slovensku voľne nežijúca šelma najprv sedela pokojne na lavičke medzi panelákmi. Niektorých ľudí oklamala, viacerí hlásili na polícii, že ju skutočne videli.
Neskôr sa na fotomontážach objavila napríklad aj v parlamente.