Putovná panelová výstava príde do Bratislavy priamo z Muzea města Brna, ktoré má vo svojej pôsobnosti túto vzácnu funkcionalistickú a nadčasovú pamiatku. Autorkami výstavy sú Dagmar Černoušková a Iveta Černá. Potrvá do 27. apríla 2014.
Výstava mapuje dejinný kontext, históriu, filozofiu a stavebné osudy vily Tugendhat od jej vzniku až po súčasnosť ako aj životné peripetie rodiny, ktorá vo vile strávila žiaľ len necelých osem rokov.
Návštevníci výstavy si budú môcť pozrieť bohatú obrazovú dokumentáciu a trojrozmerný model vily Tugendhat, tiež film pod názvom "Osud jménem Tugendhat."
Pred skončením výstavy v rámci podujatia Bratislava pre všetkých pripravuje Múzeum mesta Bratislavy 26. apríla 2014 odbornú prednášku riaditeľky múzea Vila Tugendhat, Ivety Černej pod názvom "Skleněný pokoj - mnoho životů vily Tugendhat" vo Faustovej sieni Múzea mesta Bratislava v Starej radnici.
História Villy Tugendhat v Brne
V rokoch 1929 – 1930 si dali postaviť vilu manželia Greta a Fritz Tugendhatovci v Brne podľa projektu nemeckého architekta Ludwiga Miesa van der Rohe.
Mladí ľudia, Greta a Fritz Tugendhatovci boli rodáci z Brna, pochádzali z finančne dobre situovaných nemeckých židovských rodín a v ich majetku boli prevažne významné brnenské a mimobrnenské vlnárske a textilné továrne.
Dom mladej rodiny patril už v čase svojho vzniku k pokrokovým a unikátnym stavbám z viacerých hľadísk v zmysle konštrukcie, priestorového usporiadania, interiérového vybavenia, technického zázemia ako aj začlenenia až ponorenia stavby do bohatej zelene. Ide o unikátne umelecké a technické dielo.
V máji 1938 rodina Tugendhatových odchádza do Sankt Gallen vo Švajčiarsku. V októbri 1939 objekt konfiškovalo Gestapo. V januári 1942 sa vila stala majetkom Nemeckej ríše. V roku 1945 bola úplne devastovaná a boli tu dokonca ustajnené kone Ruskej armády.
Neskôr slúžila aj ako tanečná škola a rehabilitačné stredisko. V roku 1963 sa vila stala kultúrnou pamiatkou. V roku 1992 tu prebiehalo jednanie medzi vtedajšími premiérmi Českej republiky a Slovenskej republiky o rozdelení Československa.
V roku 1994 bola prevedená do správy Muzea města Brna a v roku 1995 prehlásená za národnú kultúrnu pamiatku. V roku 2001 bola zapísaná do Zoznamu svetového svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V rozpätí rokov 2010 – 2012 prebehla v poradí druhá rozsiahla obnova a reštaurovanie vily podľa projektu Sdružení pro vilu Tugendhat.
(bk)
Autor: bk