Po vyše troch rokoch povolilo v Škole úžitkového výtvarníctva Jozefa Vydru na Dúbravskej ceste napätie. Vyšší územný celok, pod ktorý od nového školského roku táto stredná škola patrí, totiž odvolal riaditeľa školy. Väčšina pedagógov s ním odmietala spolupracovať.
Spor medzi exriaditeľom architektom Jozefom Hipšom a jeho podriadenými vyvrcholil v apríli, keď rada školy zaslala Krajskému úradu v Bratislave návrh na odvolanie riaditeľa z funkcie. V zdôvodnení návrhu pedagógovia hovorili o direktívnom spávaní sa riaditeľa s množstvom obmedzení a zavádzaní priam absurdných nariadení a postihov.
Krajský úrad však situáciu neriešil. A to i napriek tomu, že vedúci odboru školstva v máji pre SME priznal, že atmosféra v škole nie je normálna a že riaditeľ Hipš podcenil komunikáciu s učiteľmi.
Architekt Hipš od nového školského roku už Školu úžitkového výtvarníctva neriadi. Ako pre SME povedal vedúci oddelenia školstva bratislavského Vyššieho územného celku Ľubomír Pajtinka, Hipš napokon z funkcie odstúpil a požiadal o rozviazanie pracovného pomeru. Vedením školy bola dočasne poverená zástupkyňa riaditeľa. V súčasnosti je vypísané výberové konanie na post riaditeľa. Termín uzávierky prihlášok je 8. novembra. Riaditeľa školy bude vyberať rada školy.
Výberové konanie je vypísané aj na miesto riaditeľa Gymnázia Jána Papánka na Vazovovej ulici, kde krajský úrad tesne pred koncom školského roka i napriek nesúhlasu rady školy odvolal riaditeľa Hanulu. Aj tu je vedením školy poverená zástupkyňa.
Novinkou pri výberovom konaní je požiadavka, aby každý kandidát predložil dobrozdanie o svojich prednostiach aspoň od dvoch ľudí alebo firiem z odboru.
Výberové konania sa uskutočnia v desiatich organizáciách, z toho je osem odborných škôl a dve školské zariadenia. Všetky by mali mať nových riaditeľov do konca kalendárneho roka. JARMILA HORÁKOVÁ