BRATISLAVA. Najdlhšie trvajúca výstava 23. ročníka festivalu Mesiac fotografie v Bratislave "Zaujatí krásou. Päťdesiate roky v dokumentárnej fotografii" sa skončí dnes záverečnou finisážou.
V Slovenskej národnej galérii (SNG) bude mať na nej o 16. hodine záverečný bezplatný kurátorský výklad Aurel Hrabušický. Návštevníkom priblíži prínos jednotlivých osobností pre slovenskú fotografiu.
"Medzi nich patrí Ladislav Csáder, ktorý bol jeden z mála fotografov, o ktorých sme nemali jasnú predstavu, čo je za ním, ani z jeho pozostalosti nebolo isté, čo kedy vytvoril. S jeho dcérou, tiež fotografkou, Juditou sme vyselektovali časť diel, ktoré by mohli patriť do toho obdobia. Okrem štandardných tém ako je budovanie, ktoré on tiež robil výrazne moderne, sú vo výbere intímne a minimalistické témy, ktoré nemajú obdobu v slovenskej fotografii, ani v českej a možno aj širšie," uviedol pre TASR Hrabušický.
Podľa neho bol Csáder aj básnikom nížiny. Na rozdiel od slovenských fotografov, ktorí sa venovali horskému vidieckemu prostrediu, mal rád nízke horizonty.
"Nebál sa neba a veľkého priestoru. Práve to jeho fotkám z poľnohospodárskej a inej činnosti zdanlivo ničím nepozoruhodnej krajiny dáva takú poéziu, presný odhad a schopnosť zakomponovať aj to prázdno do fotografie," dodal kurátor.
Na výstave nájdete fotografie usmievajúcich sa baníkov, čo si spolu pred šichtou svorne čítajú dennú tlač, prvomájové sprievody, ale aj situácie, ktoré by sa do vtedajšieho vydania novín len tak nedostali. Čítajte o výstave viac.
O tejto výstave sa ešte počas Mesiaca fotografie viacerí odborníci vyjadrili, že je najlepšia z 30 výstav jeho 23. ročníka. Pre TASR to potvrdil aj český historik fotografie, kurátor a autor mnohých fotografických publikácií Vladimír Birgus.
V ankete denníka SME o výstave roka 2013 sa umiestnila na druhom mieste. O jej hodnote sa možno presvedčiť na treťom poschodí Esterházyho paláca SNG. Je členená do 13 sekcií a obsahuje výber 350 fotografií od 33 autorov.
Pripravil ju Aurel Hrabušický s Bohunkou Koklesovou, ktorá vybrala fotografie z archívu Tlačovej agentúry Slovenskej republiky (TASR). Expozícia je návratom do nedávneho povojnového obdobia, ktoré si vyžadovalo veľké budovateľské úsilie vo všetkých oblastiach hospodárskeho rozvoja a života obyvateľov.
Napriek skončeniu výstavy zostane po nej hodnotný dobový dokument v podobe 240-stranového knižného katalógu. Okrem obsiahlych hodnotiacich textov sú v ňom takmer všetky fotografie z výstavy.