Advokáti pomáhajú nielen ľuďom v krízových situáciách, ale aj neziskovým organizáciám, ktoré si právnika dovoliť nemôžu.
BRATISLAVA. Právnik, to nemusí znamenať automaticky vysoký účet. V Bratislave funguje viac súkromných právnych kancelárií, ktoré pomáhajú ľuďom v núdzi, ako aj neziskovým organizáciám, ktoré si služby právnika nemôžu dovoliť zaplatiť. Služby právnikov pro bono poskytujú už aj viaceré mestské časti.
Pomáhajú najmä pri exekúciách, rozvodoch, delení bezpodielového spoluvlastníctva manželov, výživnom či dedičskom konaní.
Pre slovenské pobočky veľkých zahraničných advokátskych kancelárií ako Allen&Overy, Kinstellar či White&Case je takáto práca štandardom. Pridali sa aj menšie kancelárie.
"Pro bono služby poskytujem od času, keď mi to zákon povoľoval," hovorí napríklad advokát Róbert Bános. Hovorí, že chce pomôcť tam, kde iní nepomôžu.
Advokát na radnici
Okrem súkromných advokátskych kancelárií poskytujú bezplatné právne služby aj niektoré mestské časti.
Na radniciach
Občianske a právne poradne
Staré Mesto:
miestny úrad – Vajanského nábrežie: streda: 13.00 – 17.00;Petržalka:
miestny úrad – Kutlíková ul.: pondelok: 13.00 – 17.00, streda: 9.00 – 12.00;Nové Mesto:
miestny úrad – Junácka ul.: pondelok: 13.00 – 17.00, streda: 8.00 – 12.00;Dúbravka / Karlova Ves:
miestny úrad - Nám. sv. Františka: pondelok: 13.00 - 15.00, streda: 9.00 - 11.00.
V Petržalke poskytuje právne poradenstvo Jarmila Doležalová dvakrát do týždňa.
"Advokátka nedostáva za poradenstvo žiadnu finančnú odmenu, mestská časť jej dala k dispozícii miestnosť, ktorá okrem bezplatného poradenstva slúži aj ako mediačná poradňa," vraví hovorkyňa mestskej časti Michaela Platznerová.
Od októbra minulého roka je právna poradňa aj v Novom Meste.
"Rozhodujúcim impulzom pre vznik poradne boli rôzne príbehy ľudí z Nového Mesta. Naleteli rôznym špekulantom, nechali sa nahovoriť na predvádzacích akciách na kúpu nekvalitného tovaru za premrštené ceny, vzali si pôžičku s obrovským úrokom," hovorí starosta Nového Mesta Rudolf Kusý. "Chceme takto chrániť našich občanov a predchádzať podobným situáciám."
Poradňa vznikla na žiadosť občanov, ktorí sa zúčastnili na premietaní známeho filmu "Šmejdi" zo zákulisia predvádzacích akcií pre seniorov.
Poradňa funguje aj v Starom Meste, priamo v budove miestneho úradu. "Naši právnici radia prevažne v prípadoch zameraných na vlastnícke, nájomné a správne vzťahy k bytom a nebytovým priestorom," povedala hovorkyňa Starého Mesta Alexandra Obuchová.
Právne služby pre ľudí v núdzi poskytuje aj ministerstvo spravodlivosti cez Centrum právnej pomoci.
Aj tretí sektor
Bezplatná právna pomoc funguje už aj pre neziskovky, ktoré pracujú na prípadoch zameraných na environmentálnu pomoc, ľudské práva, rodinné právo alebo právo vo verejnom záujme.
Projekt Advokáti Pro Bono rozbehla pred dvoma rokmi nadácia Pontis.
Chránia obete násilia aj rodiny v kríze
LUCIA BOROVSKÁ pracuje ako koordinátorka nadácie Pontis, kde sa venuje aj projektu Advokáti Pro Bono. Pontis ho rozbehol pred dvoma rokmi, zapojilo sa doň už viac ako 70 advokátov a advokátskych kancelárií.
Ako vznikla idea podporiť myšlienku pro bono práce advokátov?
"S myšlienkou založiť iniciatívu Advokáti Pro Bono na Slovensku prišla v roku 2011 medzinárodná organizácia PILnet – The Global Network for Public Interest Law, ktorá rozvíja poskytovanie bezplatných právnych služieb vo viac ako dvadsiatich krajinách sveta."
Ako to funguje?
"Slovenské organizácie riešia rôzne právne problémy, lenže advokátov si často z finančných dôvodoch nemôžu dovoliť. Neziskovky nám posielajú svoje žiadosti s právnymi problémami, ktoré následne ponúkame advokátom. Každý advokát alebo advokátska kancelária si vyberajú jednotlivé prípady podľa svojho zamerania a časovej vyťaženosti."
Ako si organizácie, ktorým pomôžete, vyberáte?
"Organizácie nám musia poslať žiadosť, v ktorej opíšu svoj právny problém. Každý štvrťrok dostávame približne pätnásť žiadostí. Našou úlohou je preveriť každú jednu, či je opodstatnená. Podmienkou zaradenia žiadosti do programu je verejnoprospešný charakter práce organizácie."
Ako vyberáte advokátov?
"Zapojiť sa môže ktorýkoľvek advokát alebo advokátska kancelária, ktorí chcú bezplatne pomôcť neziskovým organizáciám. Každoročne pre nich organizujeme rôzne semináre a stretnutia, kde hovoria o svojich skúsenostiach z riešenia pro bono právnych prípadov. Napríklad spoločne s Unicefom sme sa venovali právam detí v súdnom procese alebo sme rozoberali právne prípady ľudí bez domova."
S akými problémami za vami prichádzajú mimovládne organizácie najčastejšie?
"Pomáhame im nielen pri riešení ich vnútroorganizačných záležitostí, ale aj ich klientom. Napríklad obetiam domáceho násilia a rodinám v kríze, ktorým hrozilo odobratie dieťaťa v dôsledku straty bývania. Mali sme aj klientov, ktorí napríklad trpia fyzickým alebo mentálnym hendikepom, pochádzajú z ohrozených rodín alebo prípady ľudí bez domova."
Zuzana Halánová