SME

Pozrite si film a prečítajte knihu o sile Arnošta Lustiga

V stredu 26. februára o 15:00 v Múzeu mesta Bratislavy predstavia knihu a dokumentárny film s názvom Tvoje slza, můj déšť o jednej z najvýraznejších literárnych osobností 20. storočia, Arnoštovi Lustigovi.

Arnošt Lustig.Arnošt Lustig. (Zdroj: Nguyen Phuong Thao, MF DNES)

BRATISLAVA. Filmový portrét spisovateľa Arnošta Lustiga predstaví v stredu 26. februára podujatie v Múzeu mesta Bratislavy.

Kniha obsahuje rozhovory s Arnoštom Lustigom, ktoré s ním viedli jeho dcéra Eva a priatelia, medzi inými Miloš Forman, Květa Fialová, Ivan Passer a ďalší.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spomienkou na významného českého prozaika, scenáristu, pedagóga, publicistu a novinára, ktorého dielo preložili do 25 jazykov, je rovnomenný film od Evy Lustigovej.Premietanie filmu Evy Lustigovej: Tvoje slza, můj déšť (portrét spisovateľa Arnošta Lustiga) spojené s autogramiádou rovnomennej knihy sa začne v sídle múzea, vo Faustovej sieni v Starej radnici o 15:00, informovala o tom Stanislava Šikulová zo Slovenského národného múzea - Múzea židovskej kultúry v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

"So svetoznámym spisovateľom, ktorý svoj mimoriadny literárny štýl opiera o neobyčajne bohaté životné skúsenosti, sa Eva Lustigová schádza ako režisérka i dcéra na ceste k odpovediam na existenciálne otázky," priblížili tému filmu i knihy organizátori podujatia.

Eva Lustigová (1956, Praha)

S otcom Arnoštom Lustigom, matkou Věrou a bratom Josefom žila v Československu do okupácie vojskami Varšavskej zmluvy v auguste 1968.

Mladosť prežila na troch svetadieloch. V súčasnosti už vyše 20 rokov pracuje vo Švajčiarsku v odbore medzinárodného zdravotníctva a manažmentu. Je absolventkou medzinárodného obchodu na George Washington University vo Washingtone a kultúrnej antropológie na American University vo Washingtone. S Vijayom Raghavanom Srinivasanom má dvoch synov.

SkryťVypnúť reklamu

(sita)

Arnošt Lustig (1926 - 2011, Praha)

Jeden z najvýznamnejších a najvplyvnejších svetových autorov 20. storočia. Za svoju tvorbu získal množstvo cien doma a v zahraničí.

Narodil sa v Prahe v rodine Emila Lustiga, nemajetného obchodníka s textilom. V roku 1942 ho deportovali do Terezína, potom do koncentračných táborov Osvienčim a Buchenwald. V apríli 1945 utiekol z transportu smrti z Dachau a v Prahe sa zúčastnil na májovom povstaní.

Počas holokaustu prišiel takmer o celú rodinu. Jeho diela sa preto prirodzene zaoberajú práve tematikou Židov a druhou svetovou vojnou. V roku 1948 odcestoval ako zvláštny spravodajca do Izraela a v niekoľkých československých novinách, časopisoch aj v rozhlase referoval o vojne za nezávislosť štátu Izrael.

SkryťVypnúť reklamu

V Izraeli sa oženil s Věrou Weislitzovou (1927 - 2009), s ktorou mal dve deti - Jozefa a Evu. V roku 1968 odišiel cez Taliansko, Izrael a Juhosláviu do USA, kde prednášal na niekoľkých univerzitách. Romány, novely, poviedky i filmové scény, ktoré podľa nich vznikli, patria medzi najhodnotnejšie diela o ľudských osudoch v 20. storočí.

Sú autobiograficky ladenou výpoveďou o zle, ktoré neustále hrozí zničiť človeka, i o nádejach, ktoré predstavuje príklon k všeobecne platným ľudským hodnotám. Lustigové životné osudy i charizmatická osobnosť boli námetom niekoľkých domácich i zahraničných televíznych dokumentov či diskusií o holokauste, na ktorých sa intenzívne zúčastňoval. Arnošt Lustig zomrel v Prahe v roku 2011, keď po dlhom a ťažkom boji podľahol rakovine.

Za svoju tvorbu získal množstvo cien doma a v zahraničí, medzi inými Štátnu cenu za novelu Modlitba pre Katarínu Horovitzovú (1967), Cenu B’nai B’rith (1974), Cenu Publisher´s Weekly za najlepšie literárne dielo (1991) zdieľanú s Normanom Mailerom a Johnom Updikom, Emmy (1986), Cenu Karla Čapka za celoživotné dielo (1996), Cenu za celoživotné dielo Americkej akadémie umení a vied (2004), Cenu Franza Kafku (2008), stal sa Rytierom Rádu Marka Twaina.

V roku 2003 Lustiga nominovali na Pulitzerovu cenu za knihu Krásne zelené oči, v 2009 na Medzinárodnú Man Bookerovu cenu za dlhodobý prínos svetovej literatúre v angličtine, trikrát bol v užšom výbere na Nobelovu cenu za literatúru.

Popri literárnej a scenáristickej práci sa Lustig do svojich posledných dní angažoval ako čestný prezident Spoločnosti Franza Kafku, čestný predseda medzinárodného festivalu židovskej českej a nemeckej kultúry Devět bran a organizácie na podporu vedy Česká hlava. Čestné doktoráty získal na chicagskej Spertus College a Michiganskej univerzite.

(sita)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 226
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 251
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 074
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 108
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 788
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 228
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 544
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 537
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu