V školskom roku 2016/2017 by malo na osemročné gymnáziá nastúpiť len päť percent piatakov.
BRATISLAVA.
Školy sa tak začínajú pripravovať na zavedenie limitu v počte prijatých žiakov na osemročné gymnáziá. Od školského roka 2016/2017 by malo na tieto školy nastúpiť len päť percent z populačného ročníka piatakov.
Pôvodne malo opatrenie nadobudnúť účinnosť už na budúci školský rok, napokon však jeho účinnosť odložili o dva roky.
Pri zavádzaní päťpercentného limitu nastal problém v Bratislavskom kraji, kde pôsobí 32 osemročných gymnázií. Pri vypočítaní piatich percent z piatakov, ktorí by mali tieto školy navštevovať vyšlo, že by každé osemročné gymnázium malo sedem, resp. osem žiakov. Napokon však účinnosť opatrenia odsunuli na školský rok 2016/2017.
Časť gymnázií bez zmeny
Počas prechodného obdobia by sa naň mali zriaďovatelia škôl, najmä v Bratislavskom kraji, pripraviť. Do konca januára 2014 mali oznámiť na Okresný úrad Bratislava - odbor školstva, koľko tried chcú na budúci školský rok na školu.
"Väčšinou pýtali po jednej triede s tým, že sme im odsúhlasili jednu triedu pre každú školu, ktorá má osemročné gymnázium," hovorí vedúca odboru školstva Soňa Hanzlovičová. Rozhodnutie odboru školstva sa niektorých škôl dotkne, iných nie.
"Nás sa to netýka, vždy sme otvárali len jednu triedu osemročného gymnázia," hovorí riaditeľka Gymnázia Grösslingová v Bratislave Alena Vokounová.
Na Gymnáziu L. Sáru v Bratislave otvorili minulý rok dve triedy s osemročnou formou štúdia, v budúcom školskom roku budú môcť otvoriť len jednu. "Dostali sme upravené rozpisy, ktoré nám stanovili počty žiakov, ktorých môžeme prijímať," hovorí riaditeľ gymnázia Pavel Sadloň.
Vyššia kvalita
Zmenu ale nevníma negatívne, podľa neho by to mohlo prospieť ku kvalite vzdelávania na osemročných gymnáziách. "Tu v Bratislave vznikala jedna takáto škola za druhou, čo, môžeme dnes povedať, išlo na úkor kvality a aj proti základným školám," dodal.
V ďalšom roku 2015/2016 by potom malo dôjsť k ďalšej redukcii v počte žiakov na osemročných gymnáziách. Bratislavský samosprávny kraj (BSK) je zriaďovateľom 11 gymnázií s osemročným štúdiom. V prvých ročníkoch je 391 žiakov.
Kraj už v minulosti znižoval počet tried v školách vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. "BSK akceptuje platnú legislatívu, no ďalšie zníženie počtu tried je kraj ochotný akceptovať až na základe objektívnych a relevantných údajov o kvalite jednotlivých škôl všetkých zriaďovateľov v rámci kraja," uviedla tlačová tajomníčka kraja Miroslava Rácová.
Rezort školstva už avizoval, že pripravia aj kritériá prijímania žiakov na osemročné gymnáziá, aby sa na ne dostali žiaci, ktorí si to zaslúžia. Jedným z kritérií by mali byť aj výsledky testovania piatakov.
Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania pripravuje generálnu skúšku testovania piatakov v novembri 2015 a o rok nato budú žiakov testovať naostro. Výsledky tohto testovania by sa potom mali zohľadňovať pri prijímaní detí na osemročné gymnáziá, informovala riaditeľka ústavu Romana Kanovská.