SME

Predavači parkovacích lístkov v centre Bratislavy od leta končia

Nosia aj troje ponožiek, ukrývajú sa pred vetrom, z ulice zídu iba na obed. Od júna ich nahradia automaty.

Niektorí sa fotiť nechcú.Niektorí sa fotiť nechcú. (Zdroj: SME - GABRIEL KUCHTA)

Nosia aj troje ponožiek, ukrývajú sa pred vetrom, z ulice zídu iba na obed, aj to iba niekedy. Od júna ich nahradia automaty.

BRATISLAVA. František Bojtoš stojí celé dni na rohu ulice a predáva parkovacie karty. Jemu podobných je každý deň v meste dvanásť, spoznáte ich podľa reflexnej vesty a čísla na nej.

Všetci pracujú pre Bratislavskú parkovaciu službu (BPS), ktorá vyberá parkovné na časti ulíc v Starom Meste.

Bojtoš túto prácu robí od apríla, predtým robil po stavbách a v esbéeske. „Nebolo to pre mňa, nerád sa s ľuďmi hádam, ja som s každým zadobre,“ usmieva sa v jedno zamračené februárové ráno.

„Z agentúry sa mi ozývajú, keď je nejaká brigáda,“ vraví o ulicu ďalej jeho kolega Oto, ktorý nepracuje každý deň. Je náhradníkom pre prípad, ak niekto nemôže. Býva v ubytovni, ktorú si platí sám.

„Práce je dosť,“ hovorí. Predavači každý deň rotujú, Bojtoš dnes stojí na Dunajskej ulici v malom výklenku, ktorý tvorí stena budovy na rohu s Lazaretskou.

„Tu je najteplejšie, lebo tu najmenej fúka,“ vraví, kým si od zákazníčky berie drobné a z vrecka vesty vyťahuje striebornofialovú parkovaciu kartu. Ukáže jej, ako si na nej vyznačí hodinu a minúty a upozorní, kedy presne by sa už k svojmu autu mala vrátiť. Žena poďakuje a odchádza.

ba-1214-004f-frantisek.rw_res.jpg

Keď vie, tak predavač lístkov František Bojtoš rád pomôže.

FOTO SME - GABRIEL KUCHTA

Osem hodín na nohách

Je niekoľko stupňov pod nulou a po niekoľkých minútach státia na mieste krehnú nohy a rovnako ruky aj napriek rukaviciam.

„Keď sa ochladí, nosievam aj troje ponožiek,“ hovorí Bojtoš. „Zima je na tejto práci najhoršia, aj preto, že si nemám kam sadnúť a musím celý deň stáť. Je to celkom náročné.“

V lete si zvykne odpočinúť na lavičke v parku alebo hoci aj na obrubníku. Na svojom mieste musia byť od ôsmej približne do pol štvrtej, na starosti majú celú ulicu.

„Vždy tu niekto na niekoho čaká, zastaví sa, porozpráva sa,“ vraví o tom, ako si v práci kráti dlhú chvíľu. Niektorí si napríklad aj nosia knižky.

Všetci oslovení predavači kariet sa však zhodujú, že najlepšie ujde čas prácou, keď na uliciach parkuje veľa ľudí.

Podľa toho, či má na veste párne, alebo nepárne číslo, majú polhodinovú poludňajšiu pauzu od dvanástej alebo od pol jednej. Predavač Oto chodieva aspoň na polievku, Bojtošovi však na obed nevychádzajú peniaze.

Dostáva približne dve eurá a dvadsať centov na hodinu. „Väčšinou mám niečo z domu,“ vraví. Na teplom obede bol z práce zatiaľ len dvakrát.

„Raz som šiel po výplate a inokedy mi jedna pani nechala stravný lístok,“ spomína Bojtoš. Dostal ho za to, že žene skoro ráno nemal rozmeniť z veľkej bankovky, rozmenené peniaze mu priniesla až predpoludním.

Niekedy robí aj to, že ľuďom, ktorým čoskoro vyprší parkovné, za stierač vloží ďalšiu parkovaciu kartu. „Kolegovia hovoria, že to nemám robiť, ale vypomstilo sa mi to zatiaľ len raz, keď sa jeden starší manželský pár vrátil zrejme až po štvrtej, keď som tu už nebol,“ vraví.

ba-0214-004f-predavacka.rw_res.jpg

Parkovacie karty predáva v centre aj žena.

FOTO SME - GABRIEL KUCHTA

Za predanú kartu má cent

Za každú predanú kartu dostanú predavači cent. Na miesta, kde parkuje najviac ľudí, sa teší najmä preto, že mu tam rýchlejšie ujde čas.

Na Dunajskej predá denne približne sto kariet. „Najlepšie je to na Klemensovej, ako je Jakubovo námestie, poprípade na Radlinského. Na Klemensovej v dobrý deň predáte aj štyristo, päťsto kariet.“ K platu si tak privyrobí štyri až päť eur za deň.

Veľa ľudí sa pýta na to, kde je nejaká ulica, úrad, obchod. Cudzinci sa najčastejšie pýtajú na cestu do centra.

„Tu na Lazaretskej sa najčastejšie pýtajú na Sociálnu poisťovňu. Niekedy sa stane, že idem domov a všimnem si niečo, na čo sa ma pýtali a ja som nevedel, kde to je,“ smeje sa Bojtoš.

„Niekedy sa pýtajú aj na to, kde majú aké pivo,“ spomína. To poradiť vedel.

Ľudia sa často pýtajú aj na pravidlá parkovania, napríklad, či im na miestach BPS platia rezidentské karty vydané Starým Mestom.

Ak aj niekto zaparkuje na mieste vyhradenom pre iného alebo mu už vypršala platnosť kariet na okne, predavači kariet sa zhodujú, že policajtov volať nebudú. „Nemám to v náplni práce a vôbec, nemôžem vedieť, či si parkovné nezaplatil SMS správou,“ vraví Bojtoš.

Ľudia sú väčšinou milí, zhodujú sa predavači kariet. Nájdu sa však aj takí, ktorí sú nepríjemní.

Róbert, ktorý v ten deň stál na Mickiewiczovej ulici, vraví, že mu ľudia občas aj nadávajú. „Niektorí sa správajú hrubo, lebo im napríklad neviem vydať zo stoeurovky alebo nie som na ulici práve v tej sekunde, keď si chcú kúpiť parkovacie karty,“ hovorí.

Ďalší z predajcov František si spomína len na málo prípadov. „Raz som stál na Radlinského a na STU mali práve promócie. Celý deň som sa nezastavil, takže som nestihol ísť ani na obednú prestávku. Odbehol som si len na desať minút a po návrate ma tam čakal rozčúlený pán,“ opisuje situáciu.

„Vravím mu, že som tam ešte ani nemusel byť, ešte som mohol byť na obednej pauze. Nakoniec sme si to normálne vysvetlili.“

Cez obednú pauzu by na prázdnu ulicu mal dozrieť kolega z tej vedľajšej, ktorého obedná pauza ešte len čaká alebo sa z nej práve vrátil.

ba-0214-004f-polici.rw_res.jpg

Parkovacie karty radi využívajú aj policajti – aspoň naoko. Denník SME už viacerých prichytil, ako si karty rozložili pod predné sklo bez toho, aby ich vyškrtali. Pokute sa vyhli aj tak, že do okna položili aj policajnú čiapku, pásku, alebo tam mali nálepku policajnej asociácie.

FOTO SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

Nevedia, čo bude potom

Predavači kariet väčšinou netušia, čo budú robiť, keď ich nahradia automatmi. Podľa všetkého budú mať prácu aspoň do konca júna.

„Inú prácu si veľmi nájsť neviem. Som vyučený automechanik, všade chcú 'dvadsaťročných ľudí s desaťročnou praxou',“ vysvetľuje Róbert. „Keď poviem, že mám 47 rokov, nikam ma nevezmú,“ vraví.

František je optimistickejší. To, čo bude potom, zatiaľ veľmi nerieši. „Uvidím, kam ma život zaveje,“ vraví s úsmevom.

Stroje nahradia ľudí od júna

Automaty sú vždy na svojom mieste, vraví Staré Mesto.

BRATISLAVA. Automaty sú rýchlejšie, operatívnejšie a jednoduchšie riešenie, než si platiť živých zamestnancov. Tvrdí to Staré Mesto, ktoré výmenu požadovalo od súkromnej firmy BPS Park. Tá vyberá parkovné v časti ulíc centra mesta.

„Automat vždy stojí na svojom mieste, je zastihnuteľný nonstop a mince aj karty doň sa pravidelne dopĺňajú,“ vysvetľuje hovorkyňa Starého Mesta Alexandra Obuchová.

Pôvodne sa hovorilo o apríli, hovorca BPS Ladislav Sakál tento týždeň povedal, že automaty budú v meste stáť „koncom prvého polroka, čiže v júni“.

Firma pokryje všetky náklady, približne štvrť milióna eur. Dnes analyzujú miesta, kam ich umiestniť. Malo by ich byť 56.

Zóna, kde vyberá parkovné BPS, je ohraničená Hodžovým námestím, Dunajom, Medickou záhradou a Staromestskou ulicou. Na túto zónu sa tak nemá vzťahovať nová parkovacia politika zvýhodňujúca rezidentov pred cezpoľnými. Po nedávnom neúspešnom hlasovaní ju chce mesto opäť dať na zastupiteľstvo.

Dnes stojí hodinová parkovacia karta 80 centov, za SMS lístok, ktorý má ostať aj do budúcnosti, vodiči platia 1,20 eura za hodinu a pol parkovania.

Staré Mesto sa s BPS od roku 2009 súdilo o neplatnosť nájomnej zmluvy na dvadsať rokov, ktorú podpísalo ešte v roku 2005 za vedenia starostu Petra Čiernika (KDH).

Michal Durdovanský

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 843
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 618
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 118
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 974
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 141
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 913
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 383
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 135
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  2. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  3. Irena Šimuneková: Čriepky z Bratislavy - Keď utícha ruch veľkomesta...
  4. Radko Mačuha: Ako fénix z popola.
  5. Radko Mačuha: Praskliny na Bratislavskom hrade.
  6. Radko Mačuha: Budova, ktorá dala celému námestiu skutočný význam. (cyklus Bratislavská krutosť)
  7. Ľuboš Vodička: Prešporskí báječní muži na lietajúcich strojoch: Ján Bahýľ
  8. Radko Mačuha: Prešporská kasáreň maľovaná (cyklus Bratislavská krutosť)
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 110 855
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 79 848
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 313
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 174
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 33 843
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 634
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 18 472
  8. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom 12 082
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu