SME

Predavači parkovacích lístkov v centre Bratislavy od leta končia

Nosia aj troje ponožiek, ukrývajú sa pred vetrom, z ulice zídu iba na obed. Od júna ich nahradia automaty.

Niektorí sa fotiť nechcú.Niektorí sa fotiť nechcú. (Zdroj: SME - GABRIEL KUCHTA)

Nosia aj troje ponožiek, ukrývajú sa pred vetrom, z ulice zídu iba na obed, aj to iba niekedy. Od júna ich nahradia automaty.

BRATISLAVA. František Bojtoš stojí celé dni na rohu ulice a predáva parkovacie karty. Jemu podobných je každý deň v meste dvanásť, spoznáte ich podľa reflexnej vesty a čísla na nej.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Všetci pracujú pre Bratislavskú parkovaciu službu (BPS), ktorá vyberá parkovné na časti ulíc v Starom Meste.

Bojtoš túto prácu robí od apríla, predtým robil po stavbách a v esbéeske. „Nebolo to pre mňa, nerád sa s ľuďmi hádam, ja som s každým zadobre,“ usmieva sa v jedno zamračené februárové ráno.

SkryťVypnúť reklamu

„Z agentúry sa mi ozývajú, keď je nejaká brigáda,“ vraví o ulicu ďalej jeho kolega Oto, ktorý nepracuje každý deň. Je náhradníkom pre prípad, ak niekto nemôže. Býva v ubytovni, ktorú si platí sám.

„Práce je dosť,“ hovorí. Predavači každý deň rotujú, Bojtoš dnes stojí na Dunajskej ulici v malom výklenku, ktorý tvorí stena budovy na rohu s Lazaretskou.

„Tu je najteplejšie, lebo tu najmenej fúka,“ vraví, kým si od zákazníčky berie drobné a z vrecka vesty vyťahuje striebornofialovú parkovaciu kartu. Ukáže jej, ako si na nej vyznačí hodinu a minúty a upozorní, kedy presne by sa už k svojmu autu mala vrátiť. Žena poďakuje a odchádza.

ba-1214-004f-frantisek.rw_res.jpg

Keď vie, tak predavač lístkov František Bojtoš rád pomôže.

FOTO SME - GABRIEL KUCHTA

Osem hodín na nohách

Je niekoľko stupňov pod nulou a po niekoľkých minútach státia na mieste krehnú nohy a rovnako ruky aj napriek rukaviciam.

SkryťVypnúť reklamu

„Keď sa ochladí, nosievam aj troje ponožiek,“ hovorí Bojtoš. „Zima je na tejto práci najhoršia, aj preto, že si nemám kam sadnúť a musím celý deň stáť. Je to celkom náročné.“

V lete si zvykne odpočinúť na lavičke v parku alebo hoci aj na obrubníku. Na svojom mieste musia byť od ôsmej približne do pol štvrtej, na starosti majú celú ulicu.

„Vždy tu niekto na niekoho čaká, zastaví sa, porozpráva sa,“ vraví o tom, ako si v práci kráti dlhú chvíľu. Niektorí si napríklad aj nosia knižky.

Všetci oslovení predavači kariet sa však zhodujú, že najlepšie ujde čas prácou, keď na uliciach parkuje veľa ľudí.

Podľa toho, či má na veste párne, alebo nepárne číslo, majú polhodinovú poludňajšiu pauzu od dvanástej alebo od pol jednej. Predavač Oto chodieva aspoň na polievku, Bojtošovi však na obed nevychádzajú peniaze.

SkryťVypnúť reklamu

Dostáva približne dve eurá a dvadsať centov na hodinu. „Väčšinou mám niečo z domu,“ vraví. Na teplom obede bol z práce zatiaľ len dvakrát.

„Raz som šiel po výplate a inokedy mi jedna pani nechala stravný lístok,“ spomína Bojtoš. Dostal ho za to, že žene skoro ráno nemal rozmeniť z veľkej bankovky, rozmenené peniaze mu priniesla až predpoludním.

Niekedy robí aj to, že ľuďom, ktorým čoskoro vyprší parkovné, za stierač vloží ďalšiu parkovaciu kartu. „Kolegovia hovoria, že to nemám robiť, ale vypomstilo sa mi to zatiaľ len raz, keď sa jeden starší manželský pár vrátil zrejme až po štvrtej, keď som tu už nebol,“ vraví.

ba-0214-004f-predavacka.rw_res.jpg

Parkovacie karty predáva v centre aj žena.

FOTO SME - GABRIEL KUCHTA

Za predanú kartu má cent

Za každú predanú kartu dostanú predavači cent. Na miesta, kde parkuje najviac ľudí, sa teší najmä preto, že mu tam rýchlejšie ujde čas.

Na Dunajskej predá denne približne sto kariet. „Najlepšie je to na Klemensovej, ako je Jakubovo námestie, poprípade na Radlinského. Na Klemensovej v dobrý deň predáte aj štyristo, päťsto kariet.“ K platu si tak privyrobí štyri až päť eur za deň.

Veľa ľudí sa pýta na to, kde je nejaká ulica, úrad, obchod. Cudzinci sa najčastejšie pýtajú na cestu do centra.

„Tu na Lazaretskej sa najčastejšie pýtajú na Sociálnu poisťovňu. Niekedy sa stane, že idem domov a všimnem si niečo, na čo sa ma pýtali a ja som nevedel, kde to je,“ smeje sa Bojtoš.

„Niekedy sa pýtajú aj na to, kde majú aké pivo,“ spomína. To poradiť vedel.

Ľudia sa často pýtajú aj na pravidlá parkovania, napríklad, či im na miestach BPS platia rezidentské karty vydané Starým Mestom.

Ak aj niekto zaparkuje na mieste vyhradenom pre iného alebo mu už vypršala platnosť kariet na okne, predavači kariet sa zhodujú, že policajtov volať nebudú. „Nemám to v náplni práce a vôbec, nemôžem vedieť, či si parkovné nezaplatil SMS správou,“ vraví Bojtoš.

Ľudia sú väčšinou milí, zhodujú sa predavači kariet. Nájdu sa však aj takí, ktorí sú nepríjemní.

Róbert, ktorý v ten deň stál na Mickiewiczovej ulici, vraví, že mu ľudia občas aj nadávajú. „Niektorí sa správajú hrubo, lebo im napríklad neviem vydať zo stoeurovky alebo nie som na ulici práve v tej sekunde, keď si chcú kúpiť parkovacie karty,“ hovorí.

Ďalší z predajcov František si spomína len na málo prípadov. „Raz som stál na Radlinského a na STU mali práve promócie. Celý deň som sa nezastavil, takže som nestihol ísť ani na obednú prestávku. Odbehol som si len na desať minút a po návrate ma tam čakal rozčúlený pán,“ opisuje situáciu.

„Vravím mu, že som tam ešte ani nemusel byť, ešte som mohol byť na obednej pauze. Nakoniec sme si to normálne vysvetlili.“

Cez obednú pauzu by na prázdnu ulicu mal dozrieť kolega z tej vedľajšej, ktorého obedná pauza ešte len čaká alebo sa z nej práve vrátil.

ba-0214-004f-polici.rw_res.jpg

Parkovacie karty radi využívajú aj policajti – aspoň naoko. Denník SME už viacerých prichytil, ako si karty rozložili pod predné sklo bez toho, aby ich vyškrtali. Pokute sa vyhli aj tak, že do okna položili aj policajnú čiapku, pásku, alebo tam mali nálepku policajnej asociácie.

FOTO SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

Nevedia, čo bude potom

Predavači kariet väčšinou netušia, čo budú robiť, keď ich nahradia automatmi. Podľa všetkého budú mať prácu aspoň do konca júna.

„Inú prácu si veľmi nájsť neviem. Som vyučený automechanik, všade chcú 'dvadsaťročných ľudí s desaťročnou praxou',“ vysvetľuje Róbert. „Keď poviem, že mám 47 rokov, nikam ma nevezmú,“ vraví.

František je optimistickejší. To, čo bude potom, zatiaľ veľmi nerieši. „Uvidím, kam ma život zaveje,“ vraví s úsmevom.

Stroje nahradia ľudí od júna

Automaty sú vždy na svojom mieste, vraví Staré Mesto.

BRATISLAVA. Automaty sú rýchlejšie, operatívnejšie a jednoduchšie riešenie, než si platiť živých zamestnancov. Tvrdí to Staré Mesto, ktoré výmenu požadovalo od súkromnej firmy BPS Park. Tá vyberá parkovné v časti ulíc centra mesta.

„Automat vždy stojí na svojom mieste, je zastihnuteľný nonstop a mince aj karty doň sa pravidelne dopĺňajú,“ vysvetľuje hovorkyňa Starého Mesta Alexandra Obuchová.

Pôvodne sa hovorilo o apríli, hovorca BPS Ladislav Sakál tento týždeň povedal, že automaty budú v meste stáť „koncom prvého polroka, čiže v júni“.

Firma pokryje všetky náklady, približne štvrť milióna eur. Dnes analyzujú miesta, kam ich umiestniť. Malo by ich byť 56.

Zóna, kde vyberá parkovné BPS, je ohraničená Hodžovým námestím, Dunajom, Medickou záhradou a Staromestskou ulicou. Na túto zónu sa tak nemá vzťahovať nová parkovacia politika zvýhodňujúca rezidentov pred cezpoľnými. Po nedávnom neúspešnom hlasovaní ju chce mesto opäť dať na zastupiteľstvo.

Dnes stojí hodinová parkovacia karta 80 centov, za SMS lístok, ktorý má ostať aj do budúcnosti, vodiči platia 1,20 eura za hodinu a pol parkovania.

Staré Mesto sa s BPS od roku 2009 súdilo o neplatnosť nájomnej zmluvy na dvadsať rokov, ktorú podpísalo ešte v roku 2005 za vedenia starostu Petra Čiernika (KDH).

Michal Durdovanský

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. IAD Investičný Realitný Fond: Kooperativa mieri do Twin City C
  2. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke
  3. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  4. Čo bude toto leto in?
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. IAD Investičný Realitný Fond: Kooperativa mieri do Twin City C
  2. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo?
  3. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke
  4. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  5. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  6. Čo bude toto leto in?
  7. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  8. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 467
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 875
  3. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 6 459
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 636
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 4 149
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 345
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 940
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 454
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 399
  2. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 8 540
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 435
  4. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 8 131
  5. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 136
  6. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/ 6 052
  7. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode. 6 021
  8. Vladimír Bojničan: Z výkalov bič neupletieš – ani keby opozícia zrovna začala znášať zlaté vajíčka 5 714
  1. Marian Nanias: Jadrové zbrane – versus - Umelá Inteligencia.
  2. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  3. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  4. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  5. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  6. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  7. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  8. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
SkryťZatvoriť reklamu