ná škola na Lachovej ulici v Petržalke.
„Veľmi oceňovali individuálny prístup slovenských učiteľov. Najmä diferencovanosť vo vzťahu k slabším či, naopak, nadpriemerným žiakom,“ hovorí Viera Rusinová z ministerstva školstva.
Základná škola na Lachovej je výnimočná svojou tradíciou výučby anglického jazyka už na prvom stupni a takisto pre projekt, ktorý spája program základnej so základnou umeleckou školou.
Všetci desiati sú síce učiteľmi z Veľkej Británie, pochádzajú však napríklad z Írska, Austrálie, Tanzánie či Juhoafrickej republiky. Možno práve preto mala u všetkých najväčší úspech manianska škola s rozšíreným vyučovaním regionálnej výchovy.
V jednej z tried tu majú múzeum tradičnej slovenskej domácnosti. Žiaci predviedli ukážku remesiel, ktoré sa na škole učia: košikárstvo, spracovanie ľanu, vyšívanie. Britský pedagógovia podotkli, že takáto regionálna výchova, spojená s výučbou tradičných remesiel, je zmysluplnou náplňou voľného času detí a tým zároveň aj protidrogovou výchovou.
„Veľmi sa nám na Slovensku páčilo,“ povedala nám Christina Rossiterová, vedúca britských predagógov. „Prijali nás všade veľmi srdečne a úprimne. Dovolili nám zúčastniť sa hodín v školách. Máme veľa spoločného a získali sme mnoho nových skúseností, ktoré sa budeme snažiť presadiť v našich školách. Musím priznať, že sme všeličo od vašich učiteľov odpozorovali. Čo sa týka žiakov, tí sú všade rovnakí. Potvrdilo sa mi to aj na poslednej hodine na petržalskej škole. Deti dostali gaštany v nádobách. Hneď, ako ich vybrali, začali si škatule navzájom dávať na hlavu. Rovnaký nápad by iste dostali aj tie anglické,“ zasmiala sa Christina Rossiterová.