BRATISLAVA. Pacienti so sklerózou multiplex majú oddnes v hlavnom meste k dispozícii mobilný stacionár. Ide o novú službu, v rámci ktorej budú pacientov podľa ich potrieb doma navštevovať odborníci ako psychológ, psychiater, ošetrovateľ či fyzioterapeut. Projekt realizuje vďaka podpore darcov Združenie sclerosis multiplex Nádej.
Pacient tak dostane jednorazovo alebo pravidelne odbornú pomoc, ktorú by inak musel vyhľadať v zdravotníckom zariadení. "Zmyslom tohto projektu je hlavne pomôcť pacientom. Ochorenie nie je vyliečiteľné, obmedzuje nás v normálnom živote. Takáto starostlivosť podľa skúseností zo zahraničia prináša predĺženie a skvalitnenie života," povedala predsedníčka združenia Jaroslava Valčeková.
Pomoc má podľa jej slov smerovať k tým najťažším pacientom, ktorí sú ležiaci alebo na vozíčku. Za jednu hodinovú návštevu odborníka chorý zaplatí päť eur, zvyšok nákladov preplatí združenie.
Mobilný stacionár už v súčasnosti pomáha trom pacientom, Valčeková verí, že sa podarí pomôcť aj ďalším, ako aj v to, že by mobilné stacionáre mohli v budúcnosti vyrásť aj v iných mestách. "Myšlienka tam je, teraz len záleží na tom, ako sa jej chytíme a ako ju dotiahneme do úspešného konca," doplnila.
Skleróza multiplex je chronické ochorenie nervovej sústavy, ktoré sa rozvíja postupne. "Postihuje mozog, miechu a malý mozog, ešte okrem toho očný nerv. Je to ochorenie, ktoré je sprostredkované poruchou imunitu, je tam určitá genetická predispozícia a vplyv vonkajších faktorov, nevie sa stále presná príčina ochorenia," priblížila neurologička Ľubica Procházková s tým, že ide o celoživotné ochorenie.
Charakteristickou črtou ochorenia je poškodenie viacerých oblastí nervovej sústavy, čo sa prejavuje vo forme rôznych neurologických symptómov ako napríklad porucha videnia, sluchu, strata koordinácie pohybu či rečových schopností. Odhaduje sa, že na Slovensku ním trpí asi 8000 ľudí.