BRATISLAVA. Najmenej štvrť milióna eur, o ktoré prišla Bratislava na prenájme budovy Slovenskej národnej strane, už zrejme mesto nikdy nedostane. V prospech SNS hrá čas.
Vedenie mesta navyše ani nevidí priestor na to, aby peniaze vymáhali. Primátor aj šéf strany chcú už debatu o nájomnom čo najskôr uzavrieť.
SNS sídli v mestskej budove na Šafárikovom námestí od roku 1994. Väčšinu času strane účtovali 15-tisíc eur na rok. A to aj napriek tomu, že každý rok sa malo nájomné zvyšovať o infláciu. Za minulý rok si tak malo mesto pýtať už zhruba 45-tisíc eur. Spolu malo zinkasovať 635-tisíc eur.
V skutočnosti si mesto účtovalo necelú polovicu tejto sumy. Infláciu začali prirátavať až spätne od roku 2008, čo vo výsledku prinieslo len pár tisíc eur navyše. Mesto stratilo zhruba štvrť milióna eur.
Peniaze pýtať nebudú
"Dnes sa s tým už asi nedá veľa spraviť," reagoval včera primátor Milan Ftáčnik (s podporou Smeru) na otázku, či si budú zvyšné peniaze pýtať od SNS. Ftáčnik povedal, že ak by sa s tým dalo niečo urobiť, tak by to urobili už v minulosti. Chybu si podľa magistrátu všimol mestský kontrolór až v roku 2010.
Aj právnik zaoberajúci sa realitami Mojmír Plavec hovorí, že mesto nemá na peniaze veľkú šancu. "Ak ide o obchodno-záväzkový vzťah, ktorý je starší ako štyri roky, tak je vysoké riziko, že druhá zmluvná strana namietne premlčanie," povedal právnik.
Ak by však podľa neho SNS písomne uznala nárok mesta, čas na premlčanie by sa natiahol až na desať rokov.

Danko by šiel aj do kotolne
SNS však nemá dôvod spätne vyplatiť mesto. Jej predseda Andrej Danko hovorí, že strana je vo finančných problémoch a iba ledva má peniaze na bežnú prevádzku.
Strana síce stála napríklad za emisnou kauzou a dostáva peniaze zo štátneho rozpočtu, predchádzajúci predseda Slota ju však podľa Danka zadlžil.
"Keď mi mesto povie, že mi dá dole pivnicu, tak ju zoberiem," hovoril Danko o tom, že chce zostať na Šafárikovom námestí. "Ak to bude robiť problém mestu, ak mestu vznikne škoda, ako predseda SNS budem sedieť v kotolni."
Mesto strane navrhuje, aby platila aj ďalej iba 15tisíc eur za rok, SNS sa chce stiahnuť z celej budovy na dve poschodia. Aj tak by bol pre ňu prenájom zhruba desaťnásobne lacnejší ako je bežné v centre Bratislavy. SNS ho chce prijať.
"Poslanci rozhodli, že zostanú len pri nízkom nájme, ktorý za 25 rokov dostali všetky politické strany v meste. Každý dostal nejakú výhodu," povedal Ftáčnik.
Ak SNS zmluvu podpíše, príjme podmienky mesta a táto otázka bude uzavretá.

Chcú ostať
"V podmienkach, aké mesto predostrelo, pravdepodobne tú zmluvu podpíšeme," povedal Danko.
"Ešte budeme musieť doriešiť to, aby sme mestu odpustili rekonštrukčné práce, a aby sa už definitívne spor okolo tejto budovy, ktorú my nemáme šancu kúpiť, pretože na to nemáme peniaze, uzavrel," dodal.
Mesto uznalo SNS náklady vo výške približne 373-tisíc eur. Viaceré položky v zozname magistrát neuznal, pretože to boli investície, ktoré slúžili Prvej komunálnej banke sídliacej v budove. V jej predstavenstve bol aj vtedajší predseda SNS Ján Slota.