SME

Starostovia sú neschválením parkovacej politiky sklamaní

Ružinov uprednostňuje celomestskú parkovaciu politiku, naopak, Staré Mesto v tomto volebnom období nemalo v úmysle spoplatniť parkovanie v žiadnej lokalite.

Najväčšie mestské časti na príprave celomestskej parkovacej politiky dlhodobo spolupracovali.Najväčšie mestské časti na príprave celomestskej parkovacej politiky dlhodobo spolupracovali. (Zdroj: SME - GABRIEL KUCHTA)

BRATISLAVA. Bratislavské mestské časti, ktoré plánovali medzi prvými spustiť v niektorých svojich lokalitách celomestskú parkovaciu politiku, sú rozhodnutím bratislavských poslancov sklamané.

Mestskí poslanci minulý týždeň na zasadnutí zastupiteľstva neschválili dodatok štatútu mesta o parkovaní, všeobecne záväzné nariadenie mesta k parkovaniu následne primátor Milan Ftáčnik z rokovania stiahol.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Práve schválenie týchto dvoch dokumentov mohlo aspoň formálne odštartovať dva roky pripravovanú celomestskú parkovaciu politiku. Petržalka preto bude naďalej pokračovať v snahe získať ďalšie parkovacie miesta, vlastné projekty parkovania má pripravené aj Nové Mesto.

SkryťVypnúť reklamu

Ružinov uprednostňuje celomestskú parkovaciu politiku, naopak, Staré Mesto v tomto volebnom období nemalo v úmysle spoplatniť parkovanie v žiadnej lokalite.

O dodatku štatútu a všeobecne záväznom nariadení mesta k parkovaniu bratislavskí poslanci rokovali vo štvrtok 30. januára. Dodatok štatútu k parkovaniu v hlasovaní podporilo 19 z 36 prítomných poslancov. Hlasovania sa však zdržali 15 poslanci, prevažne z klubov KDH a Smer-SD.

Chýbal súhlas všetkých mestských častí

Jeden poslanec bol proti a jeden nehlasoval. Chcú totiž, aby s novým systémom parkovania súhlasiť všetkých 17 bratislavských mestských častí . „Je nepochopiteľné, že celý projekt spoločnej parkovacej politiky na území Bratislavy, na ktorom spolupracovala väčšina mestských častí, opäť skrachoval na úrovni zastupiteľstva mesta a stal sa predmetom politikárčenia poslaneckých klubov," reagoval v súvislosti s rozhodnutím mestských poslancov petržalský starosta Vladimír Bajan.

SkryťVypnúť reklamu

Ako dodal, najväčšie mestské časti na príprave celomestskej parkovacej politiky spolupracujú dlhodobo, na jej zavedenie vynaložili nielen úsilie, ale aj peniaze. "To, že mesto ani po troch rokoch nesplnomocnilo jednotlivé mestské časti na jej realizáciu, spôsobilo, že všetky tieto prípravy vyšli navnivoč," uviedol Bajan.

"Mrzí nás, že rôzne iné mestá dokázali túto vec dávno vyriešiť a v Bratislave sa o tom diskutuje niekoľko rokov bez konkrétneho výsledku, a to napriek tomu, že zrejme nevymyslíme nič iné, než už to, čo niekde inde vymyslené bolo," reagoval za mestskú časť Nové Mesto hovorca Marek Tettinger.

Primátor Ftáčnik chce ešte rokovať so starostami mestských častí i predsedami mestských poslaneckých klubov, ak u nich nájde podporu, dokumenty k parkovaniu plánuje predložiť na najbližšie zasadnutie zastupiteľstva, teda v marci. Ak mestskí poslanci materiál ani vtedy neschvália, parkovacia politika bude podľa primátora už úlohou pre budúce zastupiteľstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré mestské časti už skôr riešili problém parkovania po svojom. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Starého Mesta Alexandra Obuchová, mestská časť pokračuje aj naďalej v politike rezidentského parkovania, teda vyhradených parkovacích miest pre rezidentov Starého Mesta.

"Dopravná komisia na podnet starostky mestskej časti Bratislava - Staré Mesto prerokovala a schválila zmeny v parkovaní, ktorých cieľom bolo urýchlene zlepšiť situáciu v niektorých staromestských lokalitách," priblížila Obuchová. V mestskej časti rozšírili zónu rezidentského parkovania o desiatky ulíc, od 1. januára 2014 zrušili vyhradené parkovacie boxy pre firmy a parkovacie karty nahradili nálepky.

Čakali schválenie

Parkovacie nálepky mestská časť vydáva od 15. januára tohto roka. V bratislavskej Petržalke budú aj naďalej pokračovať v snahe získať ďalšie parkovacie miesta, napríklad aj zjednosmernením vytypovaných ulíc. To však podľa hovorkyne Petržalky Michaely Platznerovej terajšej situácii s parkovaním v mestskej časti výraznejšie nepomôže.

"V zmysle súčasného platného štatútu a zákona nemôžu mestské časti bez splnomocnenia mesta v tejto veci konať, preto ak mesto ani po troch rokoch nesplnomocní jednotlivé mestské časti na realizáciu parkovacej politiky, spôsobí, že všetko úsilie a financie spojené s týmito prípravami vyjdú navnivoč," reagovala Platznerová na otázku, či plánujú vlastnú parkovaciu politiku.

V Novom Meste čakali na celomestskú parkovaciu politiku, preto podľa hovorcu Tettingera nevytvárali vlastné parkovacie systémy. Mestská časť má však podľa jeho slov pripravené niektoré projekty parkovania, ktoré odkonzultovali aj s miestnymi obyvateľmi a majú na ne vyčlenené peniaze vo svojom rozpočte.

"Vzhľadom na vzniknutú situáciu budeme ďalší postup komunikovať s mestom a mestskými časťami. Radi by sme systém rezidenčného parkovania otestovali v rámci konkrétnej zóny, ktorá je na tom najhoršie - v okolí zimného štadióna," uviedol Tettinger.

Úlohou celomestskej parkovacej politiky je zaviesť jasné a jednotné pravidlá pre rezidentov aj návštevníkov mesta. Zásady parkovacej politiky schválili bratislavskí mestskí poslanci ešte v septembri 2012. Mesto plánuje zaviesť systém rezidentského parkovania, ktorý zvýhodní občanov s trvalým pobytom v meste.

Rezidentovi stačí, ak si raz ročne zakúpi rezidentskú parkovaciu kartu a bude môcť parkovať v mieste svojho bydliska bez ďalších poplatkov, karta im tiež umožní zľavnené parkovanie v spoplatnených zónach mimo svojho obvodu. V dodatku štatútu a všeobecne záväznom nariadení mesto stanovilo pravidlá a základnú legislatívu i maximálnu výšku poplatkov.

Výkon parkovacej politiky potom mali zabezpečovať mestské časti, ktoré sa do parkovacej politiky chceli zapojiť. Konkrétnu výšku parkovného v spoplatnených zónach si mali mestské časti určiť vo svojich VZN. Dodatok štatútu k parkovaniu má rozdeliť kompetencie medzi mesto a mestské časti, po viacerých diskusiách by si mali mestské časti s mestom deliť výnosy v pomere 75 ku 25 percent.

Prečítajte si tiež:Nové parkovanie v Bratislave stopli Smer a KDH, starostov zaskočiliČítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 416
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 584
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 242
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 819
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 480
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 214
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 839
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 360
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 664
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 59 716
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 819
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 483
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 921
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 548
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 19 512
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 13 274
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu